OBOŽEVAL JE PRINCESO DIANO

Žrtve Mohameda Al Fayeda: pošast brez moralnega kompasa

Podjetnika Mohameda Al Fayeda, nekdanjega lastnika britanske veleblagovnice Harrods, je več bivših zaposlenih obtožilo spolnega nadlegovanja.
Fotografija: Britanskega državljanstva nikoli ni dobil. FOTO: Kieran Doherty/Reuters
Odpri galerijo
Britanskega državljanstva nikoli ni dobil. FOTO: Kieran Doherty/Reuters

Kot poroča BBC, je več kot dvajset nekdanjih zaposlenih v luksuzni londonski blagovnici Harrods delilo svoje izkušnje o delu v omenjeni trgovini in zatrdilo, da so bile žrtve spolnega nadlegovanja, nekatere celo posilstva.

In sicer za časa, ko je znamenito trgovsko hišo vodil Mohamed Al Fayed. Njihove obtožbe so bile tedaj prikrite, vodstvo Harrodsa ni primerno ukrepalo. Zdajšnji lastniki so ob pričevanjih zgroženi in obsojajo dejanja ter priznavajo, da je organizacija razočarala žrtve.  

»Očitno je bilo, da nisem hotela, da bi se to zgodilo. V nobenem smislu nisem privolila. Hotela sem samo, da se čim prej konča,« je zaupala en od bivših zaposlenih, ki jo je Al Fayed posilil v svojem stanovanju v londonskem predelu Park Lane.

Druga je dejala, da je bila žrtev v njegovem domu v četrti Mayfair, tretja, da se je zgodilo v njegovi pisarni:

»Vsi smo gledali, ko je katero od deklet stopilo skozi tista vrata. 'Ubogo dekle, danes si ti,' smo si mislili, a bili smo brez moči, da bi ga ustavili,« njene besede povzema The Mirror.

Lastnik blagovnice Harrods je bil med letoma 1985 in 2010. FOTO: Reuters 
Lastnik blagovnice Harrods je bil med letoma 1985 in 2010. FOTO: Reuters 

»Mohamed Al Fayed je bil pošast, spolni plenilec brez moralnega kompasa,« je povedala in dodala, da so bili njegovi zaposleni zanj samo igračke.

Fayed, ki je umrl avgusta lani, se je že dolgo soočal z očitki o spolnem nasilju, vendar so jih, je za The Mirror zapisal Mark Williams-Thomas, raziskovalni novinar, zagovornik žrtev spolnega nasilja in nekdanji policist, vplivne osebe vedno utišale.

Po njegovih besedah je žrtve, med katerimi so bila tudi mladoletna dekleta, sistem pustil na cedilu.

Williams je dejal, da je bilo leta 2015 vsaj pet žrtev pripravljenih pričati proti Al Fayedu, a do procesa proti njemu nikoli ni prišlo. Navaja, da je bil pripadnikom britanske visoke družbe znan incident iz leta 1990, ko je Al Fayed na jahti napadel dekle:

»Preveč jo je bilo strah, da bi ga tožila. A ko je ta zaprosil za britansko državljanstvo, je njen oče z dobrimi poznanstvi povedal oblastem za napad. Obljubili so mu, da Al Fayed nikoli ne bo dobil državljanstva, in res ga ni,« se spominja nekdanji policist.

Mohamed Al Fayed FOTO: Profimedia
Mohamed Al Fayed FOTO: Profimedia

Nova pričevanja so po navedbah BBC pokazala na nepojmljive razsežnosti mogotčevih dejanj. Domneva se, da je bilo vseh žrtev egipčanskega poslovneža več kot sto.

Njegova poslovna pot se je začela v Egiptu in se je znatno povzpela potem, ko se je poročil s sestro savdskega milijonarja, kar mu je omogočalo poznanstva in ustvarjanje poslovnega imperija.

Leta 1974 se je preselil v Veliko Britanijo in deset let pozneje kupil Harrods. Redno se je pojavljal v medijih, zlasti potem ko se je izvedelo, da se njegov sin Dodi Al Fayed sestaja s princeso Diano.

Dodi in princesa sta avgusta 1997 umrla v avtomobilski nesreči v Parizu, Mohamed pa je vseskozi trdil, da njuna smrt ni bila nesreča, temveč zarota britanske kraljeve družine.

Sinu in princesi je v blagovnici Harrods postavil spomenik. FOTO: Paul Hackett/Reuters
Sinu in princesi je v blagovnici Harrods postavil spomenik. FOTO: Paul Hackett/Reuters

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije