Prestolonaslednik mora misliti na prihodnost monarhije
Norveški prestolonaslednik Haakon nerad govori o osebnem življenju in svoji družini, tokrat pa je za norveško revijo naredil izjemo in odgovoril na nekaj vprašanj o svoji sestri in njenem zaročencu.
Norvežani so se namreč pred nekaj tedni, ko je danska kraljica Margareta II. otrokom mlajšega sina odvzela plemiške nazive, začeli spraševati, ali bo enaka usoda doletela princeso Märtho Louise in njene otroke. Menijo, da bi bilo to smiselno, glede na to, da se namerava princesa po poroki z ameriškim šamanom preseliti na drugo stran Atlantika, že zdaj se redko udeležuje uradnih dogodkov, nazivu njeno kraljevo visočanstvo pa se je sama odrekla že pred 20 leti.
»Gre za temo, o kateri mi ni lahko govoriti,« je dejal Haakon in namignil, da bi bil lahko za morebitni odvzem princesinega naziva odgovoren celo njen zaročenec, za katerega mnogi ne želijo, da bi postal del kraljeve družine. »Dureka Verretta sem srečal že večkrat in v njegovi družbi mi je prijetno. Dober človek je, čeprav se seveda ne strinjava o vsem, predvsem najini pogledi na duhovnost so povsem drugačni. Rad bi, da bi se počutil dobrodošlega v družini, a tu ne gre le zame, razmišljati moram o instituciji monarhije in njeni prihodnosti,« še pravi bodoči kralj, ki se zaveda, da gre nekaterim rojakom šamanovo kontroverzno življenje v nos, predvsem dejstvo, da je biseksualec, šokantna so tudi nekatera njegova zdravilska prepričanja, med njimi, da otroci zbolijo za rakom zato, ker so nesrečni.
Dober človek je, čeprav se seveda ne strinjava o vsem, predvsem najini pogledi na duhovnost so povsem drugačni.
Slednje je zapisal v eni od svojih knjig, ki je pred leti izšla v ZDA, na Norveškem pa so izid zaradi spornih in po mnenju strokovnjakov s področja medicine neutemeljenih izjav prepovedali.