Razkrito, kaj je ubilo največjega zvezdnika filmov borilnih veščin
Bil je največja zvezda filmov borilnih veščin, ko je pri le 32 letih nenadoma umrl. Obdukcija je pokazala, da je bil za Brucea Leeja usoden možganski edem, kar so zdravniki pripisali jemanju protibolečinskih tablet. Zgodba bi s tem lahko bila zaključena. Toda zaradi smrti v cvetu mladosti že vse od tedaj krožijo najrazličnejše teorije, kaj je v resnici končalo pot mojstra kung fuja. Njegov umor je naročila kitajska mafija.
Ugonobila ga je vročinska kap. Zastrupila ga je (zavržena) ljubimka. Na ono stran ga je spravil zli urok. Takšne in podobne teorije krožijo že skoraj pol stoletja, a so zdaj vse na glavo postavili španski znanstveniki. Ti so prepričani, da ga je – seveda v nekoliko bolj znanstvenem jeziku – ubilo pretirano pitje vode.
Motnja v delovanju ledvic
Voda je življenje. V to je sveto verjel tudi Lee, kar je zajeto celo v njegovem verjetno najslavnejšem citatu »bodi voda, moj prijatelj«. Zdaj pa se zdi, da ga je prav ta pomembna življenjska tekočina spravila na ono stran. Po oceni sodobnih znanstvenikov je usodno možgansko zatekanje zakrivila hiponatremija oziroma veliko prenizka vsebnost natrija v krvi.
»Preprosto povedano, ubila ga je specifična motnja v delovanju ledvic. Te niso mogle izločati dovolj vode za ohranjanje ravnovesja,« kar povzroči zatekanje celic. Med proučevanjem vseh dejstev in okoliščin zvezdnikovega življenja ter smrti so namreč lahko obkljukali več faktorjev tveganja za razvoj te specifične ledvične motnje. Užival je ogromno tekočine, saj je moč ohranjal primarno s tekočo dieto, pa tudi popil je nadpovprečno veliko vode. Kadil je marihuano, kar veča občutek žeje. Na delovanje ledvic pa lahko vplivajo tudi tablete na recept, pitje alkohola in poškodbe organov, kar so vse lahko pripisali Bruceu.
Njegova žena Linda je razkrila, da je pred smrtjo živel predvsem od jabolčnega in korenčkovega soka ter sakeja. Biograf Matthew Polly, ki se je podpisal pod knjigo o njegovem življenju, pa je črno na belem zapisal, da je na večer smrti Bruce veliko pil.
»Da njegovo pitje vode ni šlo mimo neopaženo, pomeni, da je najverjetneje pil pogosteje in več kot preostali okoli,« so podčrtali znanstveniki v svoji študiji. In dodali, da zvezdnikova biografija razkriva tudi, da je bil od marihuane pogosto »zadet kot mina« in da se je omamljal tudi na svoj zadnji dan. V čemer tiči delni vzrok za njegovo velikansko žejo. »Čeprav je naše telo predvsem iz vode, nas to ne varuje pred morebitnimi usodnimi posledicami tega, da jo pijemo hitreje, kot jo lahko ledvice izločajo. Ironično je, da je verjel, da je voda življenje, a ga je očitno ubila prav ta.«
Ironično je, da je verjel, da je voda življenje, a ga je očitno ubila prav ta.
Bruce je umrl le nekaj tednov pred premiero filma V zmajevem gnezdu, prvega kung fu filma v zahodnjaški produkciji. Začelo se je maja leta 1973, ko je bil med zaključno montažo v sobi brez klime in se je zgrudil ter se začel zvijati v krčih. Zdravnik mu je diagnosticiral možganski edem, a jim je v bolnišnici uspelo zmanjšati oteklino. A se mu je podobna epizoda primerila dobra dva meseca pozneje, 20. julija, ko je sprva potarnal zaradi glavobola in omotičnosti. Vzel je protibolečinsko tableto, jo poplaknil z vodo, dve uri pozneje pa so ga našli neodzivnega. To je bilo dve uri prepozno. Ob prihodu v bolnišnico so ga lahko le razglasili za mrtvega.