MOJE PESMI, MOJE SANJE

Umrla je Lorli iz pojoče družine

Od desetih otrok sta živa le še dva.
Fotografija: Christopher Plummer in Julie Andrews kot zakonca von Trapp FOTO: WIKIPEDIA
Odpri galerijo
Christopher Plummer in Julie Andrews kot zakonca von Trapp FOTO: WIKIPEDIA

Najbrž se spomnite filma Moje pesmi, moje sanje, ki ga je na podlagi resnične zgodbe družine Von Trapp iz Solnograda leta 1965 režiral Robert Wise. Glavno vlogo vzgojiteljice Marie Kutschere je igrala Julie Andrews, glavo družine in avstrijskega mornariškega častnika Georga von Trappa pa letos umrli igralec Christopher Plummer.

Lorli von Trapp Campbell
FOTO: FACEBOOK
Lorli von Trapp Campbell FOTO: FACEBOOK
Film je kljub mešanim kritikam postal ena največjih uspešnic vseh časov in prejel kar pet oskarjev ter postal najdonosnejši v dotedanji zgodovini. Temelji na spominih, ki jih je leta 1949 v knjigi s preprostim naslovom Hvalnica družine Trapp izdala Maria Kutschera, poročena von Trapp.

Zgodba je splošno znana: mlado Mario pošljejo za vzgojiteljico sedmih otrok upokojenega ovdovelega mornariškega častnika. Otrokom privzgoji ljubezen do glasbe, vmes se zaljubi v svojega delodajalca in na koncu vsi skupaj zbežijo pred nacisti iz Avstrije. Resnična zgodba družine von Trapp je drugačna.

Deset otrok

Maria se je z Georgom poročila že v Avstriji, kmalu po smrti njegove prve žene Agathe Whitehead von Trapp, s katero je imel sedem otrok, in to kar nekaj let preden so Nemci leta 1938 zasedli Avstrijo. Z njim je imela tri otroke, dve hčerki in sina. Družina, ki je v začetku 30. let torej štela kar 10 otrok (in ne sedem kot v fimu), je živela normalno življenje v Aignu, mestecu blizu Solnograda. Georg bankrotira, a po zaslugi nove žene in matere družina v resnici zaživi polno glasbeno življenje.

Prizor iz muzikala
FOTO: WIKIPEDIA
Prizor iz muzikala FOTO: WIKIPEDIA
Leta 1936 nastopijo na salzburškem poletnem festivalu s pesmimi iz 16. in 18. stoletja. Bili so presenečenje, vabili so jih na radijske postaje in koncerte. Avstrijski kancler jih je pisno pozval, naj nastopijo z Dunajskimi filharmoniki. Kmalu je pojočo družino poznala vsa Evropa. Peli so na evropskih dvorih, pred papežem Pijem XI., v Parizu, Londonu, Bruslju … Po prihodu nacistov v Avstrijo pa se je razpoloženje spremenilo. Georg von Trapp je dobil poziv, naj postane poveljnik ene od nemških podmornic, poleg tega so jih povabili, naj Hitlerju zapojejo za rojstni dan. Ker to ni spadalo v njihov moralni in etični svet, so se odločili za beg in odšli v Ameriko.

Hotel v Vermontu

Trije otroci v muzikalu niso bili prikazani niti omenjeni, so pa pozneje odigrali pomembno vlogo na pevskih koncertih, ki jih je družina izvajala po begu s Solnograškega v ZDA in po vojni tudi v Evropi. Naselili so se v ameriški zvezni državi Vermont in odprli manjši hotel v alpskem slogu v mestu Stowe, kjer so imeli tudi glasbeno šolo in tabor za mlade.

Prav v Vermontu je pred dnevi umrla 90-letna Eleonore von Trapp Campbell - Lorli, druga hčerka Marie in Georga von Trappa. Rodila se je leta 1931 še v Solnogradu, tako kot njena starejša sestra Rosemarie in mlajši brat Johannes. Zadnja dva sta še edina živa potomca resnične družine. Prvi je že leta 1947 umrl oče, Maria je svet zapustila leta 2014, v 100. letu starosti. Sedem otrok Georga von Trappa, ki jih je imel s prvo ženo, je tudi že pokojnih. Lorli je v družinskem zboru, imenovanem Pevci družine Trapp, pela sopran vse do leta 1954, ko se je poročila s Hughom Davidom Cambellom, s katerim je imela kar sedem hčera.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije