Volk z Wall Streeta v novem škandalu

Jordan Belfort za knjižne pravice dobil umazan denar? Zaradi povezave s škandalom zahteva odškodnino.
Fotografija: Filmski hit spet buri duhove. FOTO: paramount
Odpri galerijo
Filmski hit spet buri duhove. FOTO: paramount

Zaradi prevar in pranja denarja je Jordan Belfort 22 mesecev preživel za rešetkami, kjer ni sedel križem rok, ampak je svojo zgodbo, kako sta ga pohlep in obljuba moči ter vpliva zavedla na napačno pot, ujel med platnice knjige. To zanj ni bilo le katarzično doživetje, iz tega je skoval še dobiček, saj je zgodba navdihnila z oskarjem ovenčanega režiserja Martina Scorseseja, ki je Jordanovo pot na vrh in nato njegov padec prelil na filmski trak. A čeprav je Belfort prodal knjižne pravice, je zdaj prepričan, da je bil prevaran in ogoljufan. Produkcijska hiša Red Granite Pictures, ki stoji za filmskim hitom Volk z Wall Streeta, mu namreč ni natočila čistega vina, da je denar, s katerim financira snemanje, umazan. »Zaslepili so ga. Ko bi prej to vedel, jim pravic za svojo zgodbo nikoli ne bi prodal,« je v njegovem imenu povedal odvetnik. Ta bo na sodišču zdaj poskušal za Belforta iztržiti odškodnino v znesku 300 milijonov ameriških zelencev. Skoraj do dolarja toliko, kolikor je film navrgel v kinoblagajne.

Biografski film, v katerem je naslovno vlogo prevzel Leonardo DiCaprio, je bil velikanski uspeh. Tako finančno, saj je Volk z Wall Streeta postal najbolj dobičkonosen film, kar ga je kdaj ustvaril Scorsese, kot tudi kritiško, saj se je v oskarjevski dirki potegoval za kar pet kipcev. A vendar je že od začetka vpleten tudi v vrsto škandalov. Že v letu po premiernem prikazovanju je filmske ustvarjalce na zatožno klop zvlekel Andrew Green, nekdanji sodelavec in mladostni prijatelj pravega volka Belforta, prepričan, da so na njem osnovali filmski lik Nickyja Rugrata Koskoffa ter ga tako očrnili. Drugi, v katerega je bilo vpet, je bil škandal pranja denarja v Maleziji, in sicer je bil Riza Aziz, predsednik in soustanovitelj produkcijske hiše red Granite Pictures, pa tudi pastorek malezijskega premierja, obtožen, da je ukradel denar iz malezijskega državnega sklada in z njim financiral film.
Belfort želi odškodnino in sodno zadoščenje. FOTO: reuters
Belfort želi odškodnino in sodno zadoščenje. FOTO: reuters

Prav na to se zdaj navezuje tudi Belfortova tožba. Ker je za svojo zgodbo prejel umazan denar, česar pa, tako trdi sam, ni vedel, je to nanj vrglo grdo senco. To ni le omadeževalo njegovega imena – kar je ironično, glede na to, da je sedel zaradi goljufije in prevare –, zaradi njegove povezave z Azizovim imenom je po vodi splavalo tudi, da bi nadaljevanje zgodbe, ki jo je spisal v drugi knjigi Catching the Wolf of Wall Street, kupili filmarji in prevedli v film. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije