KREATIVNO

Kreativna jazz klinika Velenje odpira vrata

Nova izvedba glasbeno-učnega dogodka je letos privabila najmanj 70 udeležencev iz kar 11 držav. Odkar je direktor Jure Pukl, so glasbene delavnice pridobile ugled, druženje in spremljajoči koncerti pa so močno obogatili regijo.
Fotografija: Jure Pukl spada med naše najbolj uveljavljene glasbenike. FOTO: Fb
Odpri galerijo
Jure Pukl spada med naše najbolj uveljavljene glasbenike. FOTO: Fb

V ponedeljek, 26. februarja, se bo spet začela Kreativna jazz klinika Velenje. Gre za enega najbolj pomembnih glasbenoizobraževalnih dogodkov pri nas, na katerem so se kalili številni zdaj uveljavljeni glasbeniki. Aktualni direktor je saksofonist Jure Pukl, v New Yorku živeči Prešernov nagrajenec in eden najuspešnejših slovenskih glasbenikov, ki se je prav tako kalil na kliniki. »Res je, kar precej nas je začelo v Velenju, v klubu Max, kjer je lastnik Marko Kolšek skupaj z Boškom Petrovićem začel prve Jazz Clinic, kot se je takrat imenovala. Boško je bil seveda umetniška vodja in je pripeljal mentorje iz bližnje okolice, Hrvaške, Avstrije in Italije. Poleg mene so bili prisotni Robert Jukič, Joži Šalej, Dejan Tamše (Bum Fest), Boris Holešek, Saša Lušič (6 pack Čukur) in še nekateri. Nekaj je bilo tudi zunanjih oziroma Nevelenjčanov, Robert Pikl, kitarist Manouchev, in še nekaj drugih. Tedaj je bil tudi festival, program so sestavljali mentorji klinike. Boško je bil pozneje velik mentor Vidu Jamniku, ki je pot začel zelo mlad – skoraj ni segel do vibrafona in so mu podstavljali stvari, da je lahko igral.«

Mentor Joe Sanders. FOTO: Fb
Mentor Joe Sanders. FOTO: Fb

Preden je upravljanje klinike prevzel Jure Pukl, ta ni več delovala. O obuditvi se je ob pijači pogovarjal le z Markom Kolškom, ko je bil v Velenju. »Motivacija, da bi v rodnem kraju obudil nekaj, kjer sem sam začel, in bil usmerjen v to, kar delam danes, je bila od kozarca do kozarca večja. Ko sem leta 2015 dobil Prešernovo, me je župan Velenja Bojan Kontič povabil na kosilo, mi čestital in izrazil veselje in ponos. Ko sva se pogovarjala, sem mu omenil, da bi radi obudili kliniko in nadaljevali Max Klub Jazz Festival. Zelo je bil naklonjen ideji in dogovorila sva se za finančno pomoč mesta, takšno, ki bo zagotovila dober start. Takoj smo se lotili dela, ustanovili KD Jazz Velenje, katerega predsednik sem. Z Markom sva pripravila logistični načrt, ideje, pridobila še nekaj sponzorjev in tako naprej. V neizmerno pomoč so nam Glasbena Šola Fran Korun Kozeljski Velenje z ravnateljem Borisom Štihom na čelu, saj nam zagotovijo najboljše razmere, imajo neverjetne prostore in dvorano, instrumentarij in drugi za poučevanje in izvedbo klinike. Tukaj je še Festival Velenje, ki nam veliko logistično pomaga in del koncertov izvedemo v njihovi lični Galeriji Velenje.«

Robert Jukič. FOTO: Fb
Robert Jukič. FOTO: Fb

Želi si, da bi klinika nadaljevala kakovostno neformalno izobraževanje mladih jazzistov in da bi poleg Slovencev še naprej privabljali veliko tujcev, ki prihajajo iz sosednjih držav in tudi iz bolj oddaljenih, kot so Belgija, Češka, Nizozemska in Nemčija. Spremlja jo festival Glasbena ponujanja, ki je čedalje bolje obiskan, vpliven in priznan v tem delu Evrope. Z obnovitvijo festivala je veliko pridobilo tudi Velenje, saj je njihov program najmanj konkurenčen podobnim vsebinam v drugih slovenskih mestih. »Zavedam se, da gre za projekt, pri katerem moraš nekaj let nenehno delati, vztrajati in šele potem pritegneš zanimanje medijev. Moja filozofija še vedno ostaja biti skromen, verjeti, da se dober glas sliši v deveto vas, da ni vse v promociji in napihovanju medijev. To izkušam na lastni koži. Klinika tako rekoč ne porabi evra za promocijo razen objave na spletni strani in družabnih omrežjih. Prvo leto, 2016., smo imeli okoli 45 prijavljenih iz štirih držav, drugo leto že 86 iz 9 držav, letos pa okoli 70 iz 11 držav. Posneli smo tri koncerte za RTV Slovenija, Radio Ars in Prvi, tri bodo posneli tudi letos.«

Utrinek z delavnice. FOTO: Fb
Utrinek z delavnice. FOTO: Fb

Kliniko obiskujejo mladi glasbeniki, ki so željni znanja in budno spremljajo svetovno jazzovsko sceno. Pukl je vesel, da je med njimi veliko Slovencev. »Mentorje izbiramo po notranjem občutku. Seveda v prvi vrsti odloča kakovost, umetniška in pedagoška, so bili pa vsi doslej nekako povezani z mano in s tem tudi z Velenjem. Tako je, ker zaupam svojemu instinktu in se je to izkazalo za dobro strategijo. Vedno vključujemo tudi slovenske glasbenike in tako bo tudi v prihodnosti. Izbiramo mentorje glasbenike mlajše generacije, tudi takšne, ki jih mogoče v Sloveniji še ne poznajo, saj jih še niso gostili v drugih mestih, so pa priznani in kreirajo svetovno glasbeno sceno. Klinika je nekakšna velika družina, študenti in mentorji so pri nas eno, veliko je druženja in pogovorov, ki niso striktni in uradni, ampak življenjski in navdihujoči.« Več o kliniki lahko najdemo na spletni strani www.jazz-velenje.si.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije