GORE

Madžara in Nizozemce rešili iz objema noči

Naši gorski reševalci so v zadnjih večerih trikrat posredovali.
Fotografija: Gorski reševalci imajo polne roke dela. FOTO: Boštjan Fon
Odpri galerijo
Gorski reševalci imajo polne roke dela. FOTO: Boštjan Fon

LJUBLJANA – Ob še tako modernih napravah, podrobnih zemljevidih in preostali elektronski pametni opremi se pogosto dogaja, da morajo gorski reševalci v strme klance proti večeru in ponoči. Razlog ne tiči le v nesrečah. Obiskovalci gora se izgubijo, zmanjka jim poti, noč prehiti dan, utrujeni so. Pred dnevi je moral policijski helikopter v večernem času dvakrat intervenirati v gorah. Najprej je poletel proti Severni triglavski steni, od koder je morala posadka v plovilo potegniti dva alpinista.

V zadnjih dneh je plovilo posredovalo večkat. FOTO: Boštjan Fon
V zadnjih dneh je plovilo posredovalo večkat. FOTO: Boštjan Fon

Nepoškodovana Madžara, ki sta v steni ostala brez rezerve časa in zato poklicala pomoč, so prepeljali v dolino. Zvečer, bilo je nekaj po deveti uri, so morali intervenirati še ob klicu na pomoč dveh nizozemskih gornikov, ki sta se izgubila med dokaj nezahtevnim sestopom po dobro označeni poti z najvišjega vrha Karavank, Stola.


Policijski helikopter, ki je namenjen za kontrolo schengenske meje, ju je na višini okoli 1800 metrov našel pol ure pred polnočjo. Nepoškodovana sta bila peš pospremljena na avstrijsko stran meje, kjer so ju naši gorski reševalci predali avstrijskim kolegom, ti pa so ju nato pospremili na varno v dolino na Koroškem, od koder sta tudi krenila na turo. V torek je helikopter zopet letel, tokrat v smeri Prisojnika. Zopet sta pomoč potrebovala dva Nizozemca, ki ju je ob sestopanju z gore ujela noč in zdelala utrujenost.
 

Časovna razlika


Kot sporočajo s policijske uprave v Kranju, so v gorah ključnega pomena pripravljenost, oprema in čas: »Pripravljenost pomeni, da je nekdo pot sposoben premagati od izhodišča do vrha in nazaj ter da je opravil ustrezne poizvedbe in ve, kam se odpravlja. Brez opreme v gorah nima nihče kaj iskati, prilagojena pa mora biti turi in osebi, ki jo uporablja.«

Oprema mora biti prilagojena vrsti, dolžini in težavnosti vzpona ali ture.

Helikoptersko posredovanje z izurjenimi posadkami za reševanje FOTO: Boštjan Fon
Helikoptersko posredovanje z izurjenimi posadkami za reševanje FOTO: Boštjan Fon

Kaj za določeno pot potrebujete, lahko najbolje svetujejo gorski reševalci, alpinisti ali specializirani prodajalci opreme. Pozornost je treba posvetiti tudi času. »Velika razlika je v tem, kdaj je nekdo mislil, da bo nekam prišel, in kdaj je res prišel tja,« povedo gorenjski policisti, ki imajo s posredovanjem v gorah še največ izkušenj. »Ta časovna razlika lahko pomeni, da bo planinca prehitela tema, in če se to zgodi, bo tisti, ki ne pozna poti in nima ustrezne opreme, v veliki nevarnosti. Upoštevajte to!«


Ponekod v gorah se je že pojavil sneg, čeprav smo koledarsko še v poletnem času, kar bistveno spreminja težavnost gorniške ture oziroma jo zelo povečuje. Večja je predvsem nevarnost zdrsov in padcev na položnejših terenih. Kdor nima ustrezne opreme in ni vešč gibanja po snegu, naj počaka še nekaj dni na suhe razmere.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije