KONČANA OBNOVA

Nadangel z novim očesom nazaj na piranski zvonik

Po dveh mesecih se obnovljeni kip vrača na svoje staro mesto. Restavratorji na hrbtni strani bakrene figure odkrili napisno ploščico.
Fotografija: Povsem obnovljeni kip še brez kril FOTO: Primož Hieng
Odpri galerijo
Povsem obnovljeni kip še brez kril FOTO: Primož Hieng

PIRAN – Že danes bodo kip prepeljali na Tartinijev trg v središče Pirana, nato pa ga bodo v ponedeljek, 15. oktobra, predvidoma ob 15. uri s helikopterjem Slovenske vojske spet postavili na vrh zvonika. Spomnimo: 6. avgusta so ga s helikopterjem ob pomoči jamarjev in gasilcev sneli z droga, na katerega je bil preprosto le nasajen. Nato so ga prevzeli sodelavci podjetja Gnom in ga prepeljali v svoje delavnice na Litijski cesti 67 v Ljubljani.

Kip nadangela, ki je narejen iz bakrene pločevine, nad Piranom bdi že od leta 1769, torej bo prihodnje leto minilo 250, odkar so ga namestili. Zadnjič je bil na tleh pred 110 leti, ko so ga prvič obnovili. Kakšnih posebnih zapisov o tem ni bilo. Ob obnovi so sodelavci podjetja Gnom na hrbtni strani nadangela Mihaela odkrili napisno ploščico z osnovnimi podatki o takratni obnovi. Napis pripoveduje zgodbo o obnovi: »Restavrirano v Piranu, 15. julija 1908, s strani nagrajenega umetnika Antonia Ballisa, pod vodstvom tovarnarja g. Lorenza Zarottija (sin pokojnega Antonia) in gradbenika g. Marca Mossa

Na hrbtni del so namestili spominsko ploščico. FOTO: Primož Hieng
Na hrbtni del so namestili spominsko ploščico. FOTO: Primož Hieng

Tudi ob tokratni obnovi so na hrbtni del namestili poseben napis, tako pa so tudi simbolično sklenili več kot pomembno in zahtevno delo. O tem smo se prepričali na lastne oči. »Zgornji del je bil res v izjemno slabem stanju,« pripoveduje direktor podjetja Gnom Jože Drešar. »Pod 110 let starim oklepom smo našli še originalne dele. Osnovni horizontalni obroči so bili v dobrem stanju. Bilo je nekaj korozije, vendar hujših poškodb nismo odkrili. Navpični del, predvsem na mestih, kjer je bil stik z bakrom, pa je bil močno poškodovan. Na teh mestih smo morali vstaviti ojačitve iz nerjavečega jekla.«


Nato so se sodelavci z direktorjem Drešarjem na čelu lotili posameznih, najbolj prizadetih delov kipa nadangela Mihaela. Poškodovano desno oko so pred 110 leti takratni restavratorji nadomestili kar s kosom bakrene pločevine, ki so ga pritrdili na prizadeto mesto. Leva roka je bila močno poškodovana, del krila se je v močni burji odlomil in pristal na Tartinijevem trgu v Piranu. »Do novega očesa smo prišli tako, da smo poskenirali ohranjeno oko, ga prezrcalili in dobili model, ki je bil osnova za novo desno oko. Tudi ohranjeno desno roko smo poskenirali in izdelali 3-D model, ga podobno kot pri očesu prezrcalili in nato izvedli krčenje prstov. Roko smo izdelali iz macesnovega lesa in jo oblekli v bakreno pločevino. Nova je tudi lenta, ki je pripeta na sprednjem zgornjem delu kipa.«

Nadangel ob prihodu v Ljubljano FOTO: Gnom
Nadangel ob prihodu v Ljubljano FOTO: Gnom

Škofov blagoslov

Problematična so bila tudi krila, saj so morali najprej izdelati posnetek obstoječih, a močno prizadetih kril. »Iz nerjavečega jekla smo izdelali povsem novo konstrukcijo kril, temu pa je sledilo oblačenje v bakreno pločevino,« pravi Jože Drešar. »Krila so v morebitnem vetru najbolj na udaru, zato smo se odločili za nekoliko debelejšo pločevino. Problematična so bila tudi zaradi neposrednega stika bakra z železom, tako da je prihajalo do t. i. galvanske korozije, kar je po svoje pospeševalo propadanje materiala.«

Kako restavratorski mojstri ocenjujejo obnovo kipa nadangela Mihaela pred 110 leti? »Takratno obnovo bi ocenili za dobro,« meni Drešar. »Večino elementov iz bakrene pločevine so ustrezno nadomestili. Spodnji del je bil dobro ohranjen, prav tako glava in desna roka, medtem ko so bili preostali deli, predvsem zgornji, v precej slabem stanju.«


Mnogi občudovalci 250 let starega kipa menijo, da je pobarvan s svetlo zeleno barvo, a to ni res. »Ne, kip ni bil nikoli pobarvan,« pravi Drešar. »Gre za patino, ki ji pravimo tudi zeleni volk, in ta spremeni barvo bakrene pločevine. Za vse nove elemente, s katerimi smo obnovili kip, smo uporabili kislinske premaze. Na tak smo način postarali bakreno pločevino, da bo videz popravljenega kipa enoten.«

Zgornji del kipa je bil v izredno slabem stanju. FOTO: Primož Hieng
Zgornji del kipa je bil v izredno slabem stanju. FOTO: Primož Hieng

Obnovljeni kip nadangela Mihaela bo na Tartinijevem trgu blagoslovil koprski škof dr. Jurij Bizjak, je sporočil piranski župnik Zorko Bajc, ki ima nedvomno največ zaslug za obnovo. »V času Mihaelove odsotnosti se je čutilo, kako ga prav vsi Pirančani pogrešajo. Zato smo se odločili, da omogočimo domačinom in tujim obiskovalcem Pirana, da si obnovljeni kip od blizu ogledajo, se ga dotaknejo, se z njim fotografirajo in postanejo del večstoletne zgodovine.«

Koliko časa bo zdržal prenovljeni kip in kljuboval vremenskim nevšečnostim? »Zagotovo novih sto let,« odgovarja Drešar in dodaja, da so zelo zadovoljni z delom, ki so ga opravili. »Po drugi strani smo se na nadangela Mihaela kar malo navezali. Veliko druženja je bilo z njim. Presenetil pa nas je obisk mnogih, ki so želeli videti, kako potekajo obnovitvena dela, in seveda Mihaela. Takega zanimanja še ni bilo.«

Delo so omogočili župnija Piran, občina Piran, ministrstvo za kulturo in Slovenska vojska.

Direktor podjetja Gnom Jože Drešar FOTO: Primož Hieng
Direktor podjetja Gnom Jože Drešar FOTO: Primož Hieng

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije