CERKVICA

Nežne freske zdržale stoletja dolgo

Cerkvica svetega Petra v Kamnem Vrhu pri Ambrusu slovi po slikarijah Janeza Ljubljanskega.
Fotografija: V 18. stoletju so cerkev prezidali in dodali osmerokotni zvonik. FOTO: Janez Mihovec
Odpri galerijo
V 18. stoletju so cerkev prezidali in dodali osmerokotni zvonik. FOTO: Janez Mihovec

V dvajsetih letih 15. stoletja se je na Koroškem, v današnjem Beljaku, v freskantski družini očetu Frideriku rodil sin Janez. Podedoval je talent in že v rosnih letih sodeloval v očetovi slikarski delavnici. Skupaj sta poslikala vrsto cerkva v Kanalski dolini in na južnem Koroškem. Ko se je Janez osamosvojil, se je preselil v Ljubljano.

Freska tudi na zunanji steni. FOTO: Janez Mihovec
Freska tudi na zunanji steni. FOTO: Janez Mihovec

To so bili časi precejšnega napredka tik pred začetkom turški vpadov, ki so v naslednjih dveh stoletjih temeljito zagrenili življenje Slovencem. Vendar pa v tem času še ni bilo sledu o kakršni koli nevarnosti. Podeželske cerkvice so rasle kot gobe po dežju. V tistih časih pismenost še ni bila razširjena, zato so v cerkvah zgodbe podajali tudi s podobami na stenah – freskami. Te so običajno prikazovale glavne dogodke iz zgodovine krščanstva: življenje Jezusa Kristusa in Marije, apostole in svetnike. Običajno s poudarkom na življenju svetnika, ki je zavetnik tiste cerkve. Janez Ljubljanski je v desetletjih delovanja poslikal več cerkva na območju Ljubljane in Suhe krajine. Je predstavnik tako imenovanega nežnega sloga, njegovi meceni pa so bili ljubljanski meščani in tedaj že mogočni grofje Turjaški, katerih posesti so bile vsenaokrog.

Sveti Peter. FOTO: Janez Mihovec
Sveti Peter. FOTO: Janez Mihovec

Ogled del Janeza Ljubljanskega je lahko čudovit izlet. Med njegove najlepše poslikave spadajo freske v cerkvi svetega Petra v Kamnem Vrhu pri Ambrusu. Zapeljemo se v dolino reke Krke in v Zagradcu zavijemo v pobočje nad Dečjo vasjo. Cesta se zložno vzpenja, ko se peljemo proti Ambrusu, nekoliko samotni vasici.

V 18. stoletju so cerkev prezidali in dodali osmerokotni zvonik. FOTO: Janez Mihovec
V 18. stoletju so cerkev prezidali in dodali osmerokotni zvonik. FOTO: Janez Mihovec

Tik pred Ambrusom je vasica Kal in tu zavijemo na cesto, ki pelje proti Kamnemu Vrhu. Po pol ure sprehoda se zložen klanec poravna in pred nami se na manjši planoti pokaže vasica, ki deluje prav idilično. Z lepo besedo pri zadnji hiši v vasi dobimo ključ in spremstvo do cerkvice, ki stoji na manjši vzpetini pet minut hoda iz vasi. Že ob prvem koraku v notranjost opazimo prelep starodavni lesen strop cerkvene ladje. V prezbiteriju stoji zlati baročni oltar, nad njim in okoli njega so freske Janeza Ljubljanskega. Vsebina fresk je klasična: na vrhu kraljuje Kristus odrešenik, prikazani so sveta Marija, evangelisti in njihovi simboli: orel, lev, bik in angel. Tu je še 12 apostolov, med katerimi je posebno mesto posvečeno svetemu Petru kot zavetniku cerkvice, morda najlepše pa so malenkosti, avtoportret avtorja, skrit med ornamenti, denimo. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije