Rodile bi doma, država pa naj plača

Nosečnice, ki rodijo doma, morajo same nositi stroške. Zdravniška in babiška stroka jim to odsvetujeta.
Fotografija: Doma ga vodi certificirana babica in/ali obporodna spremljevalka, nastali strošek poravna mati. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Doma ga vodi certificirana babica in/ali obporodna spremljevalka, nastali strošek poravna mati. FOTO: Guliver/Getty Images

Včeraj je bil materinski dan, okoli 672.600 mater je v Sloveniji. Nosečnost naj bi bil lep čas, čas veselja, pričakovanja novega družinskega člana: slišati utrip srčka, ki ga ginekolog zazna pri ultrazvočnem pregledu, pa prva sličica potomca, ki jo bodoča mati kaže bližnjim, čakanje na njegove prve premike ... Veselje in radost je v teh dnevih skalil koronavirus, pregledi nosečnic sicer potekajo, a malce drugače, morda niti ne pri izbranem ginekologu, nekaterih pregledov ne opravljajo. Tiste, ki so tik pred porodom, je strah – se bodo v porodnišnici morda okužile, se bo bog ne daj okužilo dete, za nameček pa so odgovorni za omejitev širjenja okužbe prepovedali prisotnost partnerja v porodni sobi.



Zato je marsikatera pomislila na porod doma. »Zaščite pred virusom na noben način ne moremo zagotoviti v porodnišnicah, med osebjem, kjer je izpostavljenost okužbi višja kot pri porodih na domu. Naš dom pa je v času socialne izolacije naše zdravo gnezdece. S porodom na domu razbremenjujemo delo v porodnišnicah in prispevamo k omejevanju širjenja koronavirusa, hkrati pa nam to omogoča prijetnejšo izkušnjo poroda in rojstva novega člana v domačem okolju,« je zapisala skupina zaskrbljenih mater in še, da porod na domu predstavlja precejšnji finančni zalogaj; porod poteka ob prisotnosti certificirane babice in/ali obporodne spremljevalke, strošek poravna mati oziroma njen mož.

Porod doma naj plača ZZZS

Marsikatero nosečnico je strah in se sprašuje, kako bo vse potekalo v času koronavirusa. FOTO: Guliver/Getty Images
Marsikatero nosečnico je strah in se sprašuje, kako bo vse potekalo v času koronavirusa. FOTO: Guliver/Getty Images
»Ostajam doma, s tem pomagam tudi jaz in se do problema kot posameznica resno opredeljujem. Zato bom rodila doma, v samoizolaciji. Zanima me le, zakaj Vlada RS ne pomaga vsaj s povračilom stroškov pri rojevanju doma, kjer me bo spremljala usposobljena babica z ustrezno pridobljeno licenco. Navsezadnje s tem pomagamo razbremeniti vse vpletene v procesu zdravstvenega varstva v porodnišnici, gledano zgolj skozi nastali strošek pa v danem primeru to ne predstavlja razlike za ZZZS. Za mater pa bistveno sprosti finančno obveznost,« pravi Klavdija H. Kastelic, ki je drugič noseča. Predvideni rok poroda ima avgusta, in morda bo takrat že vse okej, kar se virusa tiče, a glede poroda doma si pač ne moreš izmišljevati, malo ja in malo ne, pravi. Ker je prvič rodila v porodnišnici, je o takem porodu razmišljala tudi zdaj – čeprav je za zdaj spremljevalec pri porodu pri nas prepovedan, Svetovna zdravstvena organizacija ga kljub virusu priporoča –, a obenem tudi o porodu doma, zaradi vsega dogajanja v zvezi s koronavirusom in epidemijo, v kateri smo se znašli, se je tehtnica prevesila v korist slednjega.



Doma smo pač na varnem, kar se koronavirusa tiče, če seveda upoštevamo vsa priporočila in nasvete. A zaplete se s stroški: ti niso majhni, ženska, ki rodi doma, kot rečeno, porod plača sama. Zato nosečnice pozivajo vlado, naj »zavod za zdravstveno zavarovanje krije stroške mamicam, ki se odločijo za porod na domu, do višine cene poroda v porodnišnici. S tem bi zadostili načelu pravičnosti in enake obravnave porodnic ter prispevali k omejitvi epidemije koronavirusa.« Pri odločitvi za naravni porod ne gre le za strah pred okužbo, pravi Agata Hren, mati dveh otrok, tretji je na poti, veliko je na tehtnici. »Na neki način razumem ukrepe glede prepovedi spremljevalcev. Jezi pa me, da smo vse tiste, ki si želimo drugačno pot, za zdrave nosečnice varnejšo pot, torej porod doma, ob prisotnosti najbližjih, brez ogrožajočih mikrobov, katerih največji koncentrat so najbrž prav bolnišnice, zato diskriminirane. Nam ne pripada, da bi strokovnjakinjo, ki nas pri porodu spremlja, krila zavarovalnica, kot se to zgodi v porodnišnicah.«

Zloraba izrednih razmer

Najbolj varno je roditi v porodnišnici, je jasen ginekolog in porodničar Aleksander Merlo. FOTO: Mavric Pivk
Najbolj varno je roditi v porodnišnici, je jasen ginekolog in porodničar Aleksander Merlo. FOTO: Mavric Pivk
A stroka porodom doma ni naklonjena, je jasen Aleksander Merlo, dr. med., spec. gin. in por., ki pravi, da že leta opozarja na zlorabo izrednih razmer. Recimo takih, v katerih smo se znašli zdaj. Država bi morala to prepovedati, saj da gre za neodgovorno početje, pravi. V porodnišnicah je varno, poudarja, vse imamo pripravljeno in prilagojeno, »doma ni mogoče zagotoviti take higiene, sterilnosti kot v bolnišnici.« Nekoč je bila umrljivost otrok in mater ob porodu velika, s porodnišnicami se je zmanjšala, a še tam se lahko zaplete, pravi priznani ginekolog in porodničar. Ženska lahko ob porodu izgubi veliko krvi, le kako bi pomagali doma, poudarja. In kaj bo z otrokom po porodu na domu; v porodnišnici ga pregleda pediater, kdaj in kje ga bo pogledal zdravnik v času, ko je koronavirus okrnil marsikatero zdravstveno storitev, opozarja Merlo. Ženske v tem času res rojevajo same, če lahko tako rečemo temu, da jih ne spremljajo partnerji, ki zaradi zajezitve širjenja okužbe ostajajo pred vrati porodnišnic, a same v resnici niso nikoli, z njimi so babice in zdravniki; sicer pa še naprej vse porode opravljajo v skladu z željami porodnice, pravi Merlo.



Zdravniška in babiška stroka sta enotni in odsvetujeta porod doma, saj je manj varen za mater in predvsem za novorojenčka kot porod v porodnišnici, so nam sporočili z ministrstva za zdravje. »Enako ali celo še bolj to velja v času epidemije koronavirusa.« Pri nas je 14 ginekološko-porodniških oddelkov, ki so razporejeni po državi in omogočajo vsem nosečnicam in porodnicam sorazmerno dober dostop do ginekološko-porodniških storitev. »Porodnišnice so se glede na trenutno epidemiološko situacijo že ustrezno reorganizirale, da bodo lahko sprejemale preglede in porode tudi s koronavirusom okuženih nosečnic z zmanjšanjem možnosti za prenos okužbe na zdrave nosečnice in osebje na minimum, saj so organizirale izolacijske porodne sobe in izolacijske sobe na oddelkih. Tudi v času epidemije je še vedno najbolj varen porod v kontroliranem bolnišničnem okolju.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije