NEZAKONIT LOV

Slovenija ni več oaza za ptice

V Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije ugotavljajo, da je lovcev na ptice pri nas bistveno več, kot so domnevali.
Fotografija: Če opazite ptico, za katero sumite, da je bila ustreljena, to sporočite DOPPS. FOTO: OSTE BAKAL
Odpri galerijo
Če opazite ptico, za katero sumite, da je bila ustreljena, to sporočite DOPPS. FOTO: OSTE BAKAL

Očitno je, da Sloveniji še zdaleč ni tuje nezakonito ubijanje ptic, tako selivk kot domačih ptic pevk. Aktivisti za zaščito živali ugotavljajo, da so minili časi, ko je bila naša država oaza za selivke, kajti nezakonitega ubijanja ptic v Sloveniji je v zadnjih letih veliko. Zato bodo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) s projektom Proti nezakonitemu ubijanju ptic na jadranski selitveni poti, ki ga podpira nemška naravovarstvena fundacija EURONATUR, poskušali pticam zagotoviti varnejšo selitev.

Nezakonitega lova na ptice je pri nas vsako leto več. FOTO: OSTE BAKAL
Nezakonitega lova na ptice je pri nas vsako leto več. FOTO: OSTE BAKAL

Ujede lovijo s pastmi

»Žal ugotavljamo, da že prvi podatki, ki smo jih zbrali po nekaj tednih dela na terenu, kažejo, da je stanje precej slabše, kot smo upali,« pravi Tjaša Zagoršek, varstvena ornitologinja DOPPS – BirdLife Slovenija. To poletje so namreč na DOPPS začeli štiriletni projekt, v katerem bodo proučili razsežnost nezakonitega lova in ubijanja ptic v Sloveniji. Namen je tudi vzpostaviti aktivno sodelovanje s službami, ki so pristojne za preganjanje tovrstnega kriminala. Poleg tega bodo vzpostavili mrežo prostovoljcev, ki bo pomagala odkrivati in preganjati lovce na ptice pri nas. »Doslej smo verjeli, da je Slovenija oaza, kjer so ptice selivke varne pred nezakonitim ubijanjem. Sploh v primerjavi z Italijo in balkanskimi državami, kjer je tovrstni lov zelo razširjen. Ko pa smo začeli intenzivno zbirati podatke, smo hitro ugotovili, da je lovcev na ptice tudi pri nas bistveno več, kot smo domnevali. Tako smo doslej zbrali podatke, ki kažejo na več kot 200 primerov, pri katerih bi lahko šlo za nezakonit lov na ptice,« dodaja Tjaša Zagoršek.

Ujede lovijo s pastmi. FOTO: OSTE BAKAL
Ujede lovijo s pastmi. FOTO: OSTE BAKAL

Ugotavljajo tudi, da ptice pevke lovijo predvsem zato, da bi jih imeli doma v kletkah oziroma bi jih prodali. Kaže, da je tega več v zahodni Sloveniji ter da dejanja verjetno spodbujata italijanski črni trg in odprava mejnega nadzora. »Presenetile so nas tudi informacije o lovu ptic ujed s pastmi. Podatki kažejo na razširjeno trgovino s pastmi za tovrstni nezakoniti lov. V zvezi s tem smo v zadnjih letih na okoljsko inšpekcijo posredovali več prijav proti konkretnim osebam, ki smo jih utemeljeno sumili lova na ptice pevke, vendar inšpekcija ni ukrepala,« je dodala Zagorškova.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije