Umazani denar ostal državi in državljanom

Madžara vozila torbice, za evrsko bogastvo med njimi naj ne bi vedela.
Fotografija: Madžara sta s seboj vozila ogromno evrov, a sta prisegala, da ne vesta, kako so se znašli med torbicami. FOTO: PU MURSKA SOBOTA
Odpri galerijo
Madžara sta s seboj vozila ogromno evrov, a sta prisegala, da ne vesta, kako so se znašli med torbicami. FOTO: PU MURSKA SOBOTA

Slovenska policija ne beleži posebne statistike o zneskih zaseženega denarja. Toda evri, ki so jih pred skoraj natanko letom dni odkrili prekmurski policisti, zagotovo spadajo med rekordnejše zasege. S kako velikim kupom bankovcev so imeli opraviti 28. aprila 2019, priča podatek, da naj bi si morali celo izposoditi dva bančna avtomata, da so jih sploh lahko prešteli.
Med rutinsko kontrolo na pomurski avtocesti so policisti odkrili pravo bogastvo. FOTO: OSTE BAKAL
Med rutinsko kontrolo na pomurski avtocesti so policisti odkrili pravo bogastvo. FOTO: OSTE BAKAL

Šlo je za vrtoglavih 1,8 milijona evrov. Kaj in ali sploh kaj so ugotovili med preiskavo izvora tega denarja? Odgovor soboške policijske tiskovne predstavnice Suzane Rauš obsega nekaj skopih besed, ki razkrivajo, da primer ne spada med rešene: »Zaradi interesa preiskave, ki še ni zaključena, vam informacij trenutno ne moremo posredovati.«
 

Bogastvo med torbicami


Zgodilo se je med rutinskim nadzorom na pomurski avtocesti. Policisti so ustavili kombi z madžarskimi registrskimi tablicami, v katerem sta bila madžarska državljana, 28-letni voznik in 24-letni sopotnik. Odločili so se, da malce povohljajo po tovornem delu vozila. V kartonastih škatlah so bile torbice, toda mednje so bili pomešani evrski bankovci. Na vprašanje, od kod jima denar in zakaj nimata ustrezne dokumentacije o prevozu večje vsote denarja, sta Madžara hitela pojasnjevati, da se jima niti ne sanja, kako so se evri znašli v kombiju.


Ker so bili podani utemeljeni razlogi za sum storitve kaznivega dejanja, je sodišče odredilo preiskavo vozila, gotovino so zasegli, voznika in sopotnika po končanem postopku izpustili iz pridržanja in steklo je zbiranje obvestil za ugotovitev izvora denarja. Policistom se lastnik denarja očitno ni oglasil, zato bi v ozadju celo znala biti kakšna kriminalna dejanja. Glede na torbice v kombiju je obstajala celo možnost, da je bil namenjen plačilu delavcev in blaga iz Azije, kjer naj bi izdelovali torbice, ki so namenjene prodaji na italijanskem trgu.


In kaj se je zgodilo z 1,8 milijona evri? Po zasegu so na policiji pojasnjevali, da je »denar, ki so ga policisti PU Murska Sobota zasegli na avtocesti Maribor–Pince, začasno deponiran na Banki Slovenije, podračun policije – zasežena gotovina«. Kaj pa če njegovega lastnika ne najdejo? »Če ne bo ugotovljen oškodovanec, se bo z denarjem ravnalo v skladu s pravilnikom o postopku z najdenimi stvarmi.«

Če lastnika po letu dni ne najdejo, zaseženi denar pristane v državni malhi, saj pravilnik veleva, da najdeno gotovino policija položi na poseben račun državnega proračuna Republike Slovenije. Je torej že na njem? Skoraj dva milijona evrov sta za običajnega smrtnika pravo bogastvo, za državo pa resnici na ljubo pravi drobiž. Toda za nekaj zaščitnih mask in respiratorjev pa bo, mar ne? 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije