Višja kazen za skupinsko posilstvo na portoroški plaži

Reševalec iz vode bo v zaporu prebil tri leta. Tretji napadalec ni znan, čeprav so našli DNK.
Fotografija: Posilstvo se je zgodilo na portoroški plaži. FOTO: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Posilstvo se je zgodilo na portoroški plaži. FOTO: Jože Suhadolnik

Ko se je 17-letno dekle pred skoraj petimi leti s prijateljico odpravilo na zabavo v Portorož, si niti predstavljalo ni, da bo s plaže odšlo kot žrtev posilstva. V soboto, 20. junija 2015, se je tam trlo več kot 600 mladih. Čeprav so organizatorji najeli pet varnostnikov, sedem rediteljev in šest reševalcev iz vode, jim popivanja množice ni uspelo preprečiti, saj se je zabava začela z divjim hrupom iz zvočnikov, rjovenjem mladih, nadaljevala pa z manjšimi pretepi, razbijanjem steklenine in tudi s posilstvom.

To je s prijateljem iz Štajerske Jožetom E. storil Zijad J. iz Kopra, ki je bil na plaži odgovoren za varovanje plavalcev. Nekaj dni pozneje smo tudi v Novicah poročali, kako naj bi moška izkoristila nerazsodnost mlade ženske in jo zvabila v prostore, namenjene reševalcem. Tam sta jo spolno zlorabila. Dekle je nato vse objokano prišlo do prijateljice in ji zaupalo, da sta jo fanta posilila.
Posilstvo se je zgodilo na portoroški plaži. FOTO: Jože Suhadolnik
Posilstvo se je zgodilo na portoroški plaži. FOTO: Jože Suhadolnik

Dogodek sta prijavili policiji, ta je zoper oba sprožila preiskavo. In čez nekaj mesecev je zadeva prišla na koprsko okrožno sodišče, kjer je Jože E. dejanje priznal in bil takoj obsojen na 17 mesecev zapora, Zijad J. pa je, četudi je ves čas trdil, da je nedolžen, dobil dve leti zapora, kar je celo pod zakonsko predvidenim minimumom. Dekle pa naj bi zlorabil še en moški, a je ostal neznan, čeprav so našli njegov DNK.
 

Branila ga je tudi partnerica


Četudi je bilo okrožno sodišče v sodbi zoper Zijada J. precej milostno (predvsem ker dekleta ni poškodoval in ker je posilstvo trajalo relativno kratko), se je ta pritožil na koprsko višje sodišče. Pa ne samo on, temveč tudi tožilstvo, obtoženčev zagovornik in obtoženčeva zunajzakonska partnerica. Ta je v laični pritožbi navajala, da v krivdo obtoženca ne verjame, in je predlagala, da ga sodišče oprosti. Tožilstvo je nasprotno menilo, da bi bilo treba Zijada J. ostreje kaznovati (s tremi leti zapora), obtoženi in njegov zagovornik pa sta menila, da bi bilo treba sodbo razveljaviti oziroma izreči oprostilno sodbo.

Po proučitvi celotne zadeve so višji sodniki po poročanju Dnevnika v celoti stopili na stran tožilstva in obtoženemu zvišali kazen za eno leto. Zavrnili so navedbe obrambe, da v izreku sodbe ni konkretiziran zakonski znak prisiljenja v spolno občevanje ter da opisani sila in grožnja nista bili takšni, da bi bili sposobni zlomiti oškodovankin odpor. Pojasnili so, da je uporaba sile opredeljena s tem, »da jo je prijel za bedra in ji s silo razprl noge, ki jih je, ker ni želela imeti spolnega odnosa, močno stiskala skupaj«.


Dekle v spolni odnos ni privolilo, zaradi njenega joka, odrivanja, stiskanja nog in kričanja pa je obtoženi, kot je menilo okrožno sodišče, tudi zagotovo vedel, da jo posiljuje. To, da obtoženi oškodovanke ni telesno poškodoval in da je bilo posilstvo relativno kratko, pa po mnenju višjih sodnikov, na kar je opozorilo tudi tožilstvo, ne moreta biti posebni olajševalni okoliščini, ki bi omogočali izrek kazni pod predpisano spodnjo mejo (za skupinsko posilstvo je predpisanih od tri do 15 let zapora), ampak lahko le vplivata na sklepanje o teži kaznivega dejanja. Zato je Zijadu J. z dveh let zapora kazen zvišalo na tri leta. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije