Kolumna Mateja Fišerja: Scanje proti (v)etru
Ne vem sicer, kako to tehnično poteka pri dekletih, vendar za fantke lahko zatrdim, da če so se iz katere napake v življenju kaj naučili, je to prav scanje proti vetru. To narediš enkrat in nikoli več. Vsaj nekateri. Je pa tudi res, da so nekateri nagnjeni k ponavljanju napak. Bolje povedano, nenehno govorijo ali počnejo stvari, zaradi katerih izpadejo med tistimi, ki imajo nekoliko več znanja, dokaj neumni, med onimi drugimi s krajšim spominom pa lahko postanejo celo popularni. Hvala bogu in partiji je super volilno leto za nami. V teh dneh, ko obhajamo obletnico šestojanuarske diktature, lahko opozorimo na tisto o jugonostalgikih. Prav v predvolilnih kampanjah velikokrat desni onim z leve v želji po diskreditaciji očitajo jugonostalgijo. Vendar ko ta pogled razširimo in na časovni premici pogledamo, kaj dejansko je jugoslovanstvo, naenkrat ugotovimo, da si tega jugoslovanstva niso izmislili komunisti ali levičarji, ampak desnica.
Konkretno, Državo Srbov, Hrvatov in Slovencev, ki je kasneje postala Kraljevina Jugoslavija, si je izmislila Slovenska ljudska stranka skupaj z nekaterimi drugimi radikalnimi strankami iz Hrvaške in Srbije. Tedanji predsednik stranke dr. Anton Korošec je bil eden tistih, ki so vodili združevanje Južnih Slovanov oziroma odcepitev od dunajskega dvora. Prav Korošec je prebral Majniško deklaracijo in bil kasneje predsednik vlade v eni od Jugoslavij. Če ne bi bilo tistih Jugoslavij, ne bi bilo niti zadnje. Skratka, zmerjati leve z jugoslovanarji je scanje proti vetru. Tako je moralo pred kratkim nemško veleposlaništvo pojasniti nekaj malenkosti enemu od naših poslancev, ki je leve zmerjal, da današnja Slovenija zgleda kot Nemčija leta 1933. Spet ena v veter. Leto '33 je v Nemčiji znano po tem, da je postal kancler Adolf Hitler kot član Nacionalsocialistične nemške delavske stranke. Če potegnemo vzporednico s Slovenijo takrat in tudi pri kreiranju Jugoslavije, ni bilo o komunistih v naših krajih ne duha ne sluha oziroma jih je bilo zgolj za vzorec. Ko je bila leta 1937 ustanovljena Komunistična partija Slovenije, je bilo baje komunistov zgolj 250. Nemci so pač za te stvari bolj občutljivi, saj se zaradi sranja, ki so ga naredili njihovi dedi, danes opravičuje že tretja generacija. In tako se predsednica parlamenta odpravi na Dunaj na uradni obisk z letalom. Na tisti Dunaj, na katerem do 9. januarja ne delajo niti bauštelci.
Res je, da je novoletni koncert dogodek, na katerem nihče, ki ima vsaj enkrat v življenju to priložnost, ne zmanjka. Če kje, se velja pokazati prav tam, še posebno ko te gosti predsednik parlamenta. Fajn in kompliment za Slovenijo. Pa se je v vetru in etru zgodila zgodba o letalu, uradnem obisku in ogljičnem odtisu, in bolj se opravičujemo, bolj smo mokri. Pa bi bilo vse prav, ko bi povedali, za kaj točno gre, in mirna Bosna. Poleg tega pa britanski The Guardian prav v teh dneh za železniško povezavo meseca razglasi pot med Dunajem in Ljubljano oziroma Dunajem in Trstom. Ob tem so še posebno pohvalili našo retro restavracijo. Mogoče bi gospa lahko tudi na ta način podprla domače ajzenponarje, saj se tudi na drugi strani ministri, notarji in drugi ugledni gostje vozijo prav s tem vlakom. Res je, da je pot nekoliko daljša, vendar toliko bolj zanimiva. Skratka, če pogledamo nekoliko skrbneje, pri nas nikoli ne vladajo tisti, ki zmagujejo, ampak vedno oni drugi, ki niso izgubili. Ko so na oblasti, naredijo toliko nepotrebnih neumnosti v večini premerov obrobnih temah, da levi na oblast pripeljejo desne in potem spet desni leve. Pri nas se volitve ne dobivajo, ampak gubijo. Zaradi scanja proti (v)etru.