TV ODVISNICA

Kolumna Miše Terček: Italijanska princesa slovenskih korenin

Oddaja, ki je ponudila zunajserijsko pripoved danes 92-letne Doris Mayer von Samassa, po rodu Slovenke.
Fotografija:
Odpri galerijo

TV oddaja Pričevalci na TV Slovenija, ki jo ustvarja novinar Jože Možina, ponavadi razdvaja občinstvo, saj daje prostor tistim, ki so bili med 2. svetovno vojno na »drugi strani« oziroma ne na strani Osvobodilne fronte (OF). A tudi med tistimi gledalci, ki sicer nismo pristaši njegov oddaj, se včasih najdejo epizode, ki so širše zanimive in manj ideološke. Tako je bila pred kratkim na sporedu zunajserijska pripoved danes 92-letne Doris Mayer von Samassa, po rodu Slovenke. Njena zgodba je tako obsežna, da so jo razdelili v dve nadaljevanji, pripovedovala pa jo je malo v slovenščini, malo v angleščini in malo v italijanščini. Doris je do maja leta 1945 s starši živela v družinski Mayerjevi palači, ki jo je oče Emerik Mayer zgradil konec tridesetih let prejšnjega stoletja ob Tromostovju v Ljubljani in tam stoji še danes. Na otroštvo v Sloveniji ima do vojne lepe spomine.

Po vojni so nove oblasti njenega očeta zaprle, nič dobrega pa se ni godilo niti Mayerjevim otrokom. Doris, ki je še danes markantna gospa z ostrim spominom, je pripovedovala, kako so jo leta 1945 z mamo in drugimi ujetniki po vojni nagnali čez mejo v Italijo. Tam pa je pravzaprav njena zgodba začela postajati kot nekakšna pravljica, saj se je poročila v staro italijansko plemiško družino, postala je mis Capri, nastopila v kultnem filmu Federica Fellinija La dolce vita in se pozneje uveljavila kot športnica. V oddaji je nastopil tudi njen sin Federico Pignatelli della Leonessa, ki je uspešen poslovnež in lastnik številnih podjetij v ZDA. Doris in Federico sta opisala, kako so z denacionalizacijo palačo na Tromostovju dobili nazaj in kako dolgi so bili sodni postopki ter kakšne težave je imela družina s slovenskimi odvetniki, ki naj bi jim ukradli kar milijon evrov.

Intervju s princeso Doris Mayer je bilo posneto na njenem domu v italijanski vasici Vallochia nad Spoletom, v Celovcu in v Ljubljani. Še posebej se nam je v spomin vtisnila gibljiva slika njenega sprehoda po Tromostovju in pogled na Mayerjevo palačo, kraj njenih otroških spominov. Kot je povedala, je bila kasneje zelo dejavna pri diplomatskih stikih ter Sloveniji pomagala do priznanja samostojnosti, za kar jo je naša država tudi odlikovala. Življenjska zgodba Slovenke Doris Mayer von Samassa ter njena pot vzpona v italijanski in mednarodni družbeni eliti bi bila vsekakor zanimiva tudi za kakšno drugo oddajo.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije