Komentar Dejana Vodovnika: Srečno, junaki vsakdanje kronike!
Nekoč je bila časopisna rubrika z imenom Nočna kronika. Obstajala je tudi šankloža, ki so jo sestavljali stalni člani omizja pri tem ali onem šanku.
In bila so dejstva. Gola realnost brez odvečne politične korektnosti, kakršnega koli teoretiziranja in olepševanja. Zapisi, ki jih je ustvarjal in beležil legendarni, žal že pokojni Marjan Skumavc, so bili – zrcala resničnosti. Zato tudi tako priljubljeni. Če je namreč njegov pijanček obležal, je res obležal. Če je južnjak komu kradel, je kradel res kot južnjak, tu se pač ne da kaj dosti spremeniti, in če ga je oni res usekal, je še bralca zabolelo. Če pa je tisti umrl, ni žal umrl, ampak je preprosto in samo – umrl!
Danes težko najdemo podobne zapise. Podobna ogledala dneva ali noči. Ogledala naše vsakdanje resničnosti, ki je nekateri niti ne želijo prepoznati.
Vendar pa slej ali prej vsi postajamo junaki neke kronike. Danes, jutri, popoldne, zvečer.
Gostilne, kot je bil Šumi, so že zdavnaj padle pod buldožerji, Ljubljana je resda vsak dan lepša, vendar je tudi vse bolj duhovno izpraznjena. Nekateri gredo na tuje, nekatere pač vzame mati Narava. Intelektualna pobuda plahni. Vse več je fiktivnih magistrov in doktorjev. Družba je vse bolj okravatena in motovili se naokoli na vse višjih petah.
Ljudi z dna družbe, pijancev, lahkih žensk in junakov nočne kronike, nasilnežev in samomorilcev, kot da ni več. Ostajajo zgolj neki piar junaki, okravateni, prelepi ter prepametni.
Zdaj s policije pride sporočilo: »Policisti so v zadnjih 24 urah obravnavali 143 prometnih nesreč. Po podatkih Generalne policijske uprave so policisti obravnavali še 53 kršitev javnega reda in miru ter 81 kaznivih dejanj.
Zaradi kršitev javnega reda in miru so policisti 39-krat posredovali na javnih krajih in 14-krat v zasebnih prostorih, pridržali pa so tri kršitelje. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so pridržali dva voznika, zaradi hujših kršitev cestnoprometnih predpisov pa so zasegli štiri vozila.
Med obravnavanimi kaznivimi dejanji je bilo 20 vlomov, 13 poškodovanj tuje stvari, osem tatvin, štiri grožnje, dve povzročitvi telesnih poškodb, dva primera ponarejanja denarja in dva primera nasilja v družini …«
V primerjavi s Skumavčevo Nočno kroniko, kamor je bila umeščena prava realnost, je zdaj priplavala na plan neka birokratska, brezimena nočna realnost.
Zdaj je prišel čas, ko se nihče več nikomur ne sme zameriti, kaj šele zapisati, da je nekdo (z imenom in priimkom) grobo pretepel ženo, da je nekdo (sicer vidni član te in te politične stranke) pokradel tega ali onega, da je znani Slovenec storil samomor, X. Y. pa gol po središču Ljubljane poganjal itak iz garaže znanega menedžerja ukradeno gorsko kolo …
Zdaj kot da živimo v brezimenem, okravatenem in idealnem svetu brez nočne kronike. Čeprav šanklože še obstajajo. In njeni »vitezi« tudi.
Kar naj! Mi pa si naredimo vsak dan svoj praznik. Pozabimo, katera napoved skorajšnjega konca sveta je ta dan najbolj verjetna.
Saj vemo, da sreče človeku ne more dati niti država, niti sistem, niti politična stranka. Srečo si lahko človek ustvari samo sam.
Zato srečno vsem in čim več možnosti in priložnosti za srečo v letu 2023.