Komentar Lovra Kastelica: Skrivnostna družina
Policija naj bi že začela preiskavo sporne razstave v Narodnem muzeju Slovenije Popotovanja (s 160 umetniškimi deli iz zbirke družine Boljkovac), zaradi katere je moral pred tednom dni odstopiti direktor muzeja Pavel Car. Šlo je za zbirko, ki naj bi bila vredna kar milijardo evrov in zaradi katere bi ves svet drl v Ljubljano!
Zaradi ponarejenih slik je razstava potem odpadla. Po svoje škoda, saj bi lahko slovenski slikarski krogi končno izvedeli za odgovor, ki je po mojem ključen, in sicer, kdo je družina Boljkovac, ki ima doma toliko dragih slik in ki jih je, vsaj z razdalje se tako zdi, podtaknila naivnemu Carju, o katerem pa ni bilo slišati prav nič lepega, odkar ga je nastavil Simoniti. Pravzaprav smo bili ob njegovem imenovanju le še bolj prepričani, da je ključnega pomena za vsak režim, da ima svoje direktorje tudi v nacionalnih kulturnih ustanovah. Saj res, smo oni dan premišljevali, kaj pa če je družina Boljkovac pripravila klasično namještaljko, kot pravijo temu Hrvatje, le zato, da bi kulturne elite prišle nazaj na svoje stare položaje?
Kar malo neverjeten se mi je zdel odgovor, ki so ga po razkritju afere v en glas sprožile številne naše galerije: »V naših krogih za to družino še nismo slišali!«
Ob koncu devetdesetih smo imeli srednješolci po starem delu Ljubljane vodeno ekskurzijo. Med sprehodom smo se ustavili še v galeriji Gallus. Vodil jo je sošolčev oče, pisal se je Boljkovac. Takrat smo že vedeli, da gre za hudo skrivnostno familijo in da je bil njihov stric visoki politični delavec. »Kolikor vem, je moj dedek iz Vukove Gorice, to je mala vas na Hrvaškem blizu slovenske meje, najbližje večje mesto v Sloveniji je Črnomelj, od tam je tudi moja babica ...« je nekoč povedal Niko, ki ima danes jezikovno šolo.
Šele pozneje sem izvedel, da je njihov stric pravzaprav zloglasni Josip Joža Boljkovac (1920–2014), prvoborec NOB, ki je svojo kariero zgradil v Udbi. Bil je tudi prvi hrvaški notranji minister, na vesti pa naj bi imel povojne poboje. Tri leta pred smrtjo je bil obtožen pokola 21 domačinov Duge rese ...
Joža je bil tudi pomemben član društva slovensko-hrvaškega prijateljstva, izjemno vplivnega lobija. »Prepričan sem, da so demokratične sile na Hrvaškem in v Sloveniji dovolj močne, da bodo premagale nepotrebne napetosti,« je večkrat dejal.
Njegov nečak, sošolčev oče, je v teh dneh poskrbel, da se čisto preveč govori o skrivnostni družini in njihovi sporni zbirki.
Če je bila res »namještaljka«, je imela policija že včeraj zvezane roke. Da se bo že kmalu pozabilo, bodo že jutri poskrbele demokratične sile.