NA KOŽO

Komentar Marka Uršiča: Ljubljana? Kje je to?

Planica in športno plezanje z Janjo Garnbret, denimo, za velesilo nista športno prepoznavna.
Fotografija: Ljubljana, 17.08.2012, sportni novinar Marko Ursic. Foto: Marko Feist
Odpri galerijo
Ljubljana, 17.08.2012, sportni novinar Marko Ursic. Foto: Marko Feist

Ko sem se pred dnevi iz Anglije vračal s svetovnega prvenstva v kriketu, ogledal sem si nekaj tekem, me je pri preverjanju dokumentov in letalske vozovnice v vrsti pred avtomatom letalskega podjetja EasyJet uslužbenka z londonskega letališča Gatwick le začudeno vprašala: Ljubljana? Kje pa je to?


Torej, denimo Planica in športno plezanje z Janjo Garnbret za kolonialno velesilo Združeno kraljestvo nista športno prepoznavni vrednoti slovenske države. Svetovno prvenstvo v kriketu in razumljivo teniški turnir za veliki slam v Wimbledonu pa sta v svetu za otoško pojmovanje veličine globoko odmevna športna dogodka. Seveda tudi s predvsem drugačno družbeno značilnostjo.

V All England Clubu se je trlo modrokrvne noblese, na stadionih, kjer se je igral Cricket World Cup, pa so noro vzdušje ustvarili predvsem navijači-priseljenci v Veliko Britanijo iz držav udeleženk svetovnega prvenstva Indije, Pakistana, Bangladeša, Afganistana in Šrilanke.

Britansko skupnost narodov so dopolnili Avstralija, Nova Zelandija, Republika Južna Afrika, West Indies (Zahodnoindijsko otočje oziroma Karibi) in razumljivo Anglija, SP pa je tudi pokazalo etnično multikulturnost prebivalstva Združenega kraljestva. Čeprav ti na Otoku lahko predstavljajo le prvino delovne sile, gostinstva in popolnjevanja oziroma izrabljanja trga glasbene industrije.

Ob histeriji brexita pa so denimo po drugi strani britanski politiki z Borisom Johnsonom na čelu skoraj še bolj nespretni lažnivci kot slovenski politiki. Pred dnevi se je v Liverpoolu začelo svetovno prvenstvo v netbalu, neke vrste ženski košarki. Na tem SP pa med drugimi igrajo denimo dekleta iz Severne Irske, Zimbabveja, Šrilanke, Malavija, Barbadosa, Singapurja, Jamajke, Trinidada in Tobaga, Fidžija, Ugande, Škotske in Samoe.

Torej, svet se časovno ne more ustaviti v neki alpski dolini in v njej ustvarjati idiličnega vzdušja samozadovoljnosti neke skupnosti, globalizacija, tako negativna kot pozitivna, je tako močna, da vsaj simbolično nekaj pomeni, seveda ne pa tudi v pomenu svetovne gospodarske in politične moči.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije