Komentar Mateja Lahovnika: Protest proti zdravi pameti

Vsak ima pravico izraziti mnenje, ampak nihče nima pravice s tem ogrožati zdravja drugih.
Fotografija:
Odpri galerijo

V tem trenutku po svetu preizkušajo najmanj 108 različnih cepiv proti koronavirusu, ampak po optimističnih napovedih bo ustrezno in predvsem varno cepivo za širšo uporabo na voljo šele čez leto dni. Po manj optimističnih napovedih pa ga za množično uporabo ne bo še vsaj leto in pol ali celo še dlje. Virus tako še zdaleč ni premagan, zato so petkovi množični protesti sredi Ljubljane, kjer se kršijo pravila in ne spoštuje potrebne razdalje med ljudmi, neodgovorno ogrožanje javnega zdravja.


Oblast se postavlja in odstavlja na demokratičnih volitvah in ne na ulici. Vsak ima pravico izraziti mnenje, ampak nihče nima pravice s tem ogrožati zdravja drugih. Na tisoče zdravstvenih delavcev v Sloveniji se je trudilo omejiti virus. Zato, da ne bi prenašali okužb v bolnišnice, so bili mnogi več tednov ločeni celo od svojih družin. Na tisoče podjetnikov se sooča s hudimi posledicami zaprtja gospodarstva, ki je bilo nujno, ker smo kot družba postavili zdravje pred ekonomijo.

Več deset tisoč zaposlenih se sooča s čakanjem na delo, da bi se medtem širitev virusa čim bolj omejila. Množično kolesarjenje in protestiranje z ramo ob rami sredi prestolnice sta zato posmeh in pljunek v obraz vsem, ki se borijo s težkimi razmerami v času epidemije. Epidemiologi opozarjajo, da bomo posledice sproščanja ukrepov ugotavljali šele z zamikom najmanj dveh tednov. Vse države so v dilemi, kako hitro in kako obsežno popuščati omejitve in sproščati ukrepe. Ekonomske posledice krize so povsod po svetu hude. V ZDA se soočajo z največjo depresijo in najhitrejšim porastom brezposelnosti v zadnjih devetdesetih letih.

V Nemčiji pa beležijo največji upad gospodarske klime od druge svetovne vojne. Zato se vsi trudijo vse sile usmeriti v blažitev posledic. Slovenija je med tistimi državami, ki so najbolj odločno ukrepale in takoj namenile pomoč gospodarstvu in prebivalstvu. Sproščanje ukrepov je mogoče le, če se vsi obnašamo odgovorno in ne izzivamo z ravnanji, ki lahko povečujejo širjenje virusa. Drugi val epidemije koronavirusa namreč ni znanstvena fantastika, ampak je še vedno resna nevarnost.

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije