Patent US 6529

Le zakaj ni želje za preprodajanje pustnih mask?
Fotografija:
Odpri galerijo

Prav na današnji dan pred 171 leti je Lewis P. Haslett patentiral plinsko masko, predhodnico današnjih zaščitnih mask. Patent ima številko US 6529.

Maske, ne ravno plinske, vendar vseeno, so dandanes postale hit št. 1. Skoraj vsi jih imamo; če ne na obrazu, pa vsaj skrito v torbi ali notranjem žepu suknjiča.

Pri nas maskam do nedavnega sploh nismo dajali splošnega pomena. Naši predhodniki pa so z njimi že imeli precej opravka. Že v srednjem veku, ko je v Evropi razsajala črna smrt. To so bile preproste platnene ali usnjene maske, napolnjene s snovmi, ki naj bi odganjale kugo.

Danes so skromne maske za obraz postale univerzalen simbol pandemije koronavirusa in poglavitno sredstvo za preprečevanje okužbe. Z maskami so se kar naenkrat začeli ukvarjati skoraj vsi; od medicinskih antropologov, ki zatrjujejo, da so postale »vsakodnevni, rekreacijski in personalizirani predmet«, do kriminalistov, ki proučujejo skrivne poti od izdelave do preprodaje mask, in, seveda, kriminalcev, ki v poceni izdelku vidijo bogate zaslužke.



Celo države so se morale vključiti v vse skupaj. Tako je Francija sprejela odločitev, da sme biti najvišja cena za masko 95 centov, v Italiji je oblast določila mejo 50 centov, v Maroku pa je kralj udaril po mizi in ukazal, da sme najdražja stati 8 centov.
Cena trikinija, ki bo letošnje poletje najbrž svojevrsten hit na nekaterih plažah – gre za minimalističen dvodelni ženski kopalni kostim plus 1, kar pomeni kopalke, ki bodo spodaj pokrivale rit in sprednji del, modrc ter masko za obraz v istem modnem stilu –, bo različna. Odvisno, kdo bo kreator, kdo izvoznik, kdo uvoznik ali preprodajalec. In čigavo rit bo zakrival spodnji del.
Zdaj pravijo, da nošenje mask ni zaukazano, je pa priporočljivo. Razen tam, kjer je izrecno zahtevano. Se pa nekako tako kot na parlamentarnih ali predsedniških volitvah tudi pri koronavirusni epidemiji napoveduje »velika verjetnost« drugega koronavirusnega kroga oz. vala. Pričakovano si nekateri že zdaj manejo roke.

Zato pa najbrž maske nočejo in nočejo pasti. Obrazi so še kar zakriti z njimi; s ta pravimi in tistimi nevidnimi. Ne glede na to, da je do 21. februarja 2021, ko bo slavil Pust, še prekleto daleč. Zakaj ni take želje in ihte za preprodajanje pustnih mask, je pa že drugo vprašanje.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije