Andrej ustreljen v glavo in srce
V nadaljevanju ponovljenega sojenja Kristijanu Slodnjaku, obtoženemu pomoči pri umoru Kidričana Andreja Kirbiša 17. februarja 2022, je ptujsko okrožno sodišče zaslišalo znanko obdolženega, s katerim je prijateljevala zadnje mesece in je z njim prek telefona komunicirala tudi na večer umora.
Kot je priča povedala senatu pod vodstvom sodnice Nike Brumen, je Slodnjaka spoznala, ko je urejal zavarovanje za njeno hčer, zadnjih nekaj mesecev pa sta si občasno dopisovala prek različnih telefonskih aplikacij. Tako je bilo tudi na dan umora Kirbiša. Tega ni poznala, tudi o dogajanju v zvezi z njim ne ve nič, je izpovedala tudi tokrat.
Priča pravi, da ne misli več, da bi jo obdolženi izkoristil za alibi na večer umora.
Je pa potrdila, da sta si s Slodnjakom dopisovala na večer umora, pri čemer naj bi prva sporočilo poslala ona, Slodnjak pa ji je odgovoril, da se pravkar pelje mimo njene hiše in da vidi luč. Takšno dopisovanje da je bilo po njenih besedah nekaj običajnega zanju. Ob tem je pojasnila, da sta bila zgolj znanca in da po njenem mnenju o intimni zvezi ne bi mogli govoriti.
Informacije o tem, da naj bi bil Slodnjak zaradi umora pridržan, so jo, kot je povedala, zelo presenetile, zato ga je o tem tudi povprašala v sporočilih, pozneje pa si nista več dopisovala. Priznala je, da jo je nekoliko stisnilo, ko so jo kriminalisti na zaslišanju povprašali, ali morda meni, da jo je Slodnjak zgolj izkoristil za alibi, a hkrati zanikala, da bi ji poskušali vsiliti takšno mnenje, ter da danes ne misli več, da bi jo Slodnjak izkoristil. Zatrdila je tudi, da se obdolženega ne boji.
Na sodišče so znova vabili moškega albanskega rodu, ki je bil posrednik pri posojilu umorjenega obtoženemu, a se vabilu ni odzval.
Slodnjaku tožilstvo pripisuje naročilo umora Andreja Kirbiša, ki ga je še vedno neznani storilec februarja 2022 ustrelil na makadamski cesti v naselju Mostje v občini Juršinci. Umorjenega, ki je od njega terjal izplačilo dolga, naj bi namreč z zvijačo zvabil zvečer na ta osamljeni kraj. Truplo sta našla domačina, ki sta tisti večer s traktorjem peljala gnoj na deponijo.
Sojenje se je že tretjič začelo na novo. Prvo, ki se je februarja lani začelo pod vodstvom Katje Kolarič, je bilo po več obravnavah prekinjeno, saj je senat zaradi ugotovitve, da je v spisu dokaz, ki tam ne bi smel biti, predlagal svojo izločitev, predsednica sodišča pa je zaradi obstoja tehtnih razlogov predlogu ugodila. Drugi poskus sojenja je propadel po tistem, ko se je zaradi premestitve na drugo sodišče iz primera izločila sodnica Bernarda Galun. Sojenje pred novim sodnim senatom se je začelo konec maja.