BREZ KRŠITEV

Brigadir ni zlorabljal svojega šoferja

Vojaška policija ni našla elementov kaznivega dejanja. Milko Petek se v službo in nazaj domov pelje sam.
Fotografija: Brigadir Milko Petek je bil zaradi službenega avtomobila deležen tudi preiskave. FOTO: LJUBO VUKELIČ
Odpri galerijo
Brigadir Milko Petek je bil zaradi službenega avtomobila deležen tudi preiskave. FOTO: LJUBO VUKELIČ

MARIBOR, LJUBLJANA – Januarja smo poročali o nenavadnem primeru v Slovenski vojski (SV), v središču katerega se je znašel brigadir Milko Petek, zdaj poveljnik Centra vojaških šol (CVŠ) v Mariboru.
Vojaška policija je Petkovo preiskavo končala brez ovadbe. FOTO: Tadej Regent
Vojaška policija je Petkovo preiskavo končala brez ovadbe. FOTO: Tadej Regent

Ko je na začetku leta odmevala afera s takratnim kulturnim ministrom Dejanom Prešičkom (čigar službeni šofer je naokrog razvažal inštrumente), smo v uredništvo prejeli sporočilo enega zaposlenih v SV, ki je tarnal zaradi podobnega početja znotraj naših oboroženih sil: »Še posebno pa se mi zdi sporno, da brigadirja Petka vozi v službo šofer s službenim vozilom, čeprav ima brigadir tako kot drugi vodstveni kader v vojski službeno vozilo v osebni uporabi.«
 

Sumi se niso potrdili


Za vojaka (ki je gledal Petkove vožnje) in brigadirja Petka seveda ne veljajo isti vatli: Petek je kot poveljnik CVŠ upravičenec do stalne uporabe službenega vozila, tako za službene kot tudi privatne namene. A kot pojasnjujejo v SV, ga v službenem času kot poveljnika operativne ravni na različne delovne obveznosti vozijo vozniki SV z drugimi službenimi vozili, kot to določajo vojaški dokumenti poveljevanja.

Od takratnega predstavnika SV za medije Simona Koreza smo med drugimi pojasnili dobili to: »Načelnica generalštaba generalmajorka Alenka Ermenc se je s poveljnikom že pogovorila in od njega zahtevala ravnanje, skladno s sklepom o pravici do stalne osebne uporabe službenega vozila.«

Kot smo izvedeli zdaj, pa se zadeva še zdaleč ni končala zgolj pri opozorilu načelnice. Zdaj je služba za strateško komuniciranje pri obrambnem ministrstvu pojasnila, da se je po medijskih objavah začela tudi uradna preiskava: »Vojaška policija je preiskala navedbe, objavljene v različnih medijih, v katerih je bil zaznan sum, da bi lahko brigadir Petek storil kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.«
Dogajanje v vojski je precej na očeh vseh podrejenih. FOTO: Mavric Pivk
Dogajanje v vojski je precej na očeh vseh podrejenih. FOTO: Mavric Pivk

Potem ko so vojaški policisti začeli zbirati obvestila in pregledovati listinsko dokumentacijo, pa se sumi – po navedbah ministrstva – niso potrdili: »Pri tem ni zaznala elementov kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti.« Listinska dokumentacija tako ni potrdila sumov, ki so se poprej pokazali v praksi, ki so jih videli vojaki in za katere je Ermenčeva zahtevala primerno ravnanje. Po naših informacijah tudi Petek spoštuje pravila in ravna primerno: »Prevoza z voznikom na delo in z dela brigadir ne uporablja več,« nam je potrdil tudi naš vir znotraj vojske.
 

Poročilo za mir v hiši


Vojaška policija je po koncu preiskave o izsledkih – skladno po zakonu o kazenskem postopku – poslala poročilo tudi na pristojno Okrožno državno tožilstvo v Mariboru: »To je Slovensko vojsko obvestilo, da je navedeno poročilo s sklepom zavrglo, ker v njem ni podan utemeljen sum, da je osumljenec storil naznanjeno kaznivo dejanje.«


Petek je tako v miru dočakal konec postopka, ki bi vrgel zelo neprimerno disciplinsko luč ne le na njegovo dosedanjo kariero (v kateri je bil tudi obrambni predstavnik pri stalni slovenski misiji v OZN ter poveljnik poveljstva sil SV), ampak na celotno SV. Toda po navedbah naših vojaških virov vozniki prevažajo visoke častnike na ogled vaj v vojašnicah, razne prireditve na ambasadah ter podobno. Iz primera Petek pa smo se naučili: kjer ni papirnate sledi, ni potrjenih sumov – opozorilo Ermenčeve gor ali dol. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije