Brutalni umor Danijela Božića: na sodišču izredne razmere, varovanje poostreno tudi v dvorani (FOTO)
Ob 9. uri bi se danes moral na ljubljanskem okrožnem sodišču zaradi obtožb pomoči pri umoru Danijela Božića in poskusu umora Žarka Tešanovića zglasiti Semir Hajdarpašić. A ga na predobravnavnem naroku ni bilo. Tako kot tudi ne njegovega zagovornika Milana Krstića, saj se je ta opravičil zaradi nujne zdravstvene zadeve.
Na sodišču so ob tem vladale napol izredne razmere. Pred stavbo je bilo več policistov, prav tako je bilo varovanje poostreno v dvorani.
Ob 10.30 je bil napovedan še predobravnavni narok za Bojana Stanojevića, obtoženega umora Božića ter poskusa umora Tešanovića. Tudi Stanojevića danes ni bilo. Njegova zagovornica Klementina Fincinger je povedala, da »obtoženi zaradi nekih nepredvidenih okoliščin ne bo pristopil in se opravičuje, sicer pa je seznanjen s predobravnavnim narokom«. Glede na to, da je Stanojević že podal ugovor zoper obtožnico, se je štelo, da krivde ne priznava.
Odvetnica je s svojimi dokaznimi predlogi precej razjezila specializirano državno tožilko Matejo Gončin. Fincingerjeva je bila namreč prepričana, da je sama obtožnica nesklepčna, ker da na njeni 51. strani »ni ustrezne konkretizacije za obtoženega Stanojevića«. Poleg tega pa da bi lahko v enem delu obravnavane zadeve govorili o ponovnem sojenju o isti stvari. Pri tem je spomnila na kazensko zadevo, ki je potekala na koprskem okrožnem sodišču in kjer je bil Stanojević skupaj s Klemnom Kadivcem obsojen protipravnega odvzema prostosti Božiću in Tešanoviću. Za odvzem prostosti pokojnemu Božiću sta vsak dobila po 4 leta zapora, zaradi Tešanovića pa vsak po 10 mesecev zapora.
Besedni dvoboj
A ker zadeva še ni pravnomočna, se Stanojeviću, kot je prepričana odvetnica, še ne more soditi v Ljubljani. Zato je do pravnomočne odločitve koprske kazenske zadeve predlagala prekinitev postopka v prestolnici. »Prav nobene podlage ni za prekinitev tega kazenskega postopka,« je odvetnici odločno odgovorila Gončinova in še, da »zagovornica očitno pozablja, da je obtožnica pravnomočna, njeno navajanje, da se izrek obtožnice na posameznih straneh sklicuje na kazenski postopek v Kopru, je popolnoma nerelevantno«. Dodala je, da čisto nič ni narobe, če tožilstvo zaradi jasnosti in preglednosti v izreku zadevo v Kopru povzame, »kar pa še zdaleč ne pomeni, da tožilstvo v izreku njenemu klientu spet očita isto kaznivo dejanje«. Glede očitka o nesklepčnosti obtožnice je tožilka povedala, da sta na strani 51 obtožnice ime in priimek obtoženega Stanojevića izpadla po pomoti, "vendar to sploh ni pomembno, saj so njegova vloga in očitki njemu podrobno opisani v izreku".
Odvetnica je še vedno vztrajala, da obtožnica zoper njenega klienta ni sestavljena v skladu z zakonom, nakar ji je tožilka odločno odgovorila: »Obtožnica je pravnomočna, očitki v izreku obtožbe so zelo jasni in zagovornica naj ne govori o nekih metaforah, ampak naj pove, v čem je problem. In res neke take insinuacije so nepotrebne.« Z besedami, da ne gre za metaforo, ampak resnico, ji ni ostala dolžna Fincingerjeva. Tožilka pa, da ne gre za del izreka, ampak za kaznovalni predlog.
Brez komentarja
Sodnica Klavdija Bercieri je odvetnico ob koncu vprašala, ali bo Stanojević, ki sicer živi v Črni gori, prihajal osebno na sojenje v Ljubljano, ali pa ga bo raje spremljal prek videokonference. »Tega odgovora ne morem podati. Predlagala bi, da vam to javim naknadno,« ji je odgovorila. Fincingerjevo smo ob odhodu s sodišča vprašali, ali so tiste »neke nepredvidene okoliščine«, zaradi katerih Stanojević ni prišel na sodišče, povezane z jutranjo mafijsko likvidacijo Satka Zovka. »Hvala lepa,« je bil njen edini odgovor.
Spomnimo. Včeraj so se o krivdi že morali izreči brata Blaž in Klemen Kadivec, Drejc Kovač in Vladan Kljajević. Na veliko presenečenje vseh prisotnih v sodni dvorani, sta Blaž Kadivec in Kovač napovedala priznanje krivde. Sta jo pa zanikala Kljajević in Klemen Kadivec.