HUDODELSKA ZDRUŽBA

Četverica tihotapcev v pripor

Hudodelska združba prevažala ilegalne prebežnike. Vodil jo je 33-letni Afganistanec.
Fotografija: Osumljencem grozi kazen od treh do 10 let zapora. FOTO: Roman Šipić
Odpri galerijo
Osumljencem grozi kazen od treh do 10 let zapora. FOTO: Roman Šipić

Ljubljanski kriminalisti so v sodelovanju z Upravo kriminalistične policije Generalne policijske uprave, evropskim policijskim uradom Europol in s pomočjo enot drugih policijskih uprav prejšnji četrtek zaključili šest mesecev trajajočo kriminalistično preiskavo, v sklopu katere so zbirali dokaze zoper hudodelsko združbo, ki se je ukvarjala s tihotapljenjem ilegalnih prebežnikov.

Prijeli so več osumljencev, zoper katere so odredili 48-urno pridržanje. V zaključni akciji so kriminalisti na več naslovih na območju PU Ljubljana in Nova Gorica na podlagi sodnih odredb izvedli štiri hišne preiskave. Zasegli so mobilne telefone, osebni avtomobil in denar, ki je bil zaslužen s prevažanjem ilegalnih prebežnikov.

Vsak član svojo vlogo

Hudodelsko združbo je sestavljalo več članov, ki so v njej imeli hierarhično razdeljene vloge. Vsak je imel svojo. Glavni osumljenec in organizator je bil 33-letni državljan Afganistana, ki je skrbel za pridobivanje ilegalnih prebežnikov iz Afganistana, Bangladeša in Indije in organizacijo poti za vstop v Republiko Slovenijo. V ta namen je na območju Slovenije okoli sebe zbral še vsaj tri pomagače, ki so zanj organizirali in opravljali prevoze tujcev z vozili po ozemlju Slovenije proti evropskim državam in v tujini prevzemali plačila za opravljene poti. »Z njim so pri organizaciji prevozov sodelovali še 32-letna ženska iz Ljubljane, kot prevoznika ali predhodnica pri varovanju prevozov pa še 79-letni moški z območja Ljubljane in 39-letni moški z območja Nove Gorice. 79-letnik je v tujini večkrat tudi prevzel denar za opravljeno pot v imenu glavnega organizatorja,« pojasnjuje Tomaž Tomaževic, predstavnik ljubljanske policijske uprave za odnose z javnostmi.

Ljubljanski kriminalisti so zbrali dokaze za skupno 12 kaznivih dejanj zoper štiri osumljence v sklopu organizirane kriminalne združbe, še dva druga osumljenca pa sta bila ovadena za sodelovanje pri izvršitvi posameznih kaznivih dejanj.

»Ugotovljeno je bilo, da so na ta način v Slovenijo oziroma druge evropske države ilegalno prepeljali najmanj 27 tujcev, ki so morali za prevoz s Hrvaškega v Italijo glavnemu organizatorju plačati med 1200 do 1500 evrov, za prevoz npr. iz Ljubljane ali Kopra v Italijo pa 200 evrov. Plačila za ilegalne prehode so se opravljala na različne načine, nekaj prek plačilnega sistema Western Union, nekaj pa po tako imenovanem havala sistemu, kjer plačila potekajo prek drugih oseb, ki jamčijo za izvedbo posla, in je plačilo šele na koncu prek zaupne osebe izročeno organizatorjem,« še dodaja Tomaževic.

Pridobljeno protipravno premoženjsko korist ocenjujejo na več kot 30.000 evrov, večino tega denarja je dobil glavni organizator, drugi sostorilci pa so za posamezen prevoz dobili okoli 300 evrov.

Večino od 30.000 evrov zaslužka je dobil glavni organizator, sostorilci pa so za posamezen prevoz dobili okoli 300 evrov. FOTO: Leon Vidic
Večino od 30.000 evrov zaslužka je dobil glavni organizator, sostorilci pa so za posamezen prevoz dobili okoli 300 evrov. FOTO: Leon Vidic

»Vsi štirje glavni osumljenci so bili pridržani in s kazensko ovadbo privedeni k preiskovalnemu sodniku, ta je za vse odredil pripor. Vsi razen glavnega osumljenca so bili prej že obravnavani zaradi različnih vrst in oblik kaznivih dejanj,« je še pristavil.

Za kaznivo dejanje prepovedanega prehajanja meja ali ozemlja države je zagrožena kazen od treh do 10 let zapora.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije