Davčni rekorder končal v zaporu

Zlatan Kudić priznal utajo in pranje denarja. Enotna kazen šest let in pol.
Fotografija: Za njim so razpisali tiralico, ker je izginil pred koncem sojenja lani jeseni. FOTO: Blaž Samec
Odpri galerijo
Za njim so razpisali tiralico, ker je izginil pred koncem sojenja lani jeseni. FOTO: Blaž Samec

Nekdanji direktor ljubljanske družbe Maxicom Zlatan Kudić, ki je bil s 25 milijoni evrov dolga rekorder med davčnimi dolžniki, konec leta pa so ga po nekaj mesecih skrivanja prijeli v Ljubljani in strpali v pripor, je priznal krivdo za očitke davčne utaje in pranja denarja. Ljubljansko okrožno sodišče mu je izreklo enotno kazen zapora v trajanju šest let in pol.


Tožilstvo je v obtožbi Kudiću in še dvema soobtoženima očitalo, da je prikazoval domnevno fiktivne posle med povezanimi podjetji in na tej podlagi od Fursa zahteval večmilijonsko vračilo DDV. Ko mu je davkarija prišla na sled, je poslovanje prenesel na svoje drugo podjetje in vlagal zahtevke, s katerimi je želel od države dobiti še več kot 21 milijonov evrov, a mu to ni uspelo. Premoženjskopravna korist naj bi tako znašala približno 5,4 milijona evrov, neuspešno pa je poskusil pridobiti še okoli 21 milijonov evrov.

Slamnata podjetja

Pri tem naj bi mu pomagal Adnan Kantarević, ki naj bi dal na razpolago transakcijske račune slamnatih podjetij in nato dvigoval gotovino v Sloveniji in Avstriji. Tako je Kudić na njegovo podjetje nakazal nekaj manj kot 220.000 evrov, Kantarević pa je denar dvignil, okoli deset odstotkov zadržal kot provizijo, preostalo pa vrnil Kudiću.
Sojenje Zlatanu Kudiću in soobtoženim se je začelo maja 2013. FOTO: Dejan Javornik
Sojenje Zlatanu Kudiću in soobtoženim se je začelo maja 2013. FOTO: Dejan Javornik


Tožilstvo je že leta 2013 proti Kudiću vložilo obtožnico zaradi davčne utaje in pranja denarja, na podlagi katere se je začela glavna obravnava, a so nato zadevo vrnili v preiskavo. Konec 2014. je tožilstvo na podlagi dodatno ugotovljenih dejstev vložilo spremenjeno obtožnico, junija 2015 pa še eno, povsem novo zoper Kudića, Kantarevića in še tretjega obdolženca. Za slednjega je obtožbo umaknilo, saj se je izkazalo, da je bila njegova identiteta zlorabljena pri kaznivih dejanjih. Obe obtožnici so nato združili v eno kazensko zadevo. Kantarević je še pred začetkom sojenja krivdo priznal in dobil razmeroma milo kazen deset mesecev vikend zapora ter 15.000 evrov denarne kazni in vračilo skoraj 25.000 evrov nezakonito pridobljene premoženjske koristi.

Za Kudića je steklo redno sojenje, tik pred njegovim koncem pa je izginil, zato je bila septembra lani zoper njega razpisana in izdana tiralica. Policija ga je po treh mesecih iskanja na silvestrovo odkrila in prijela v Ljubljani ter odpeljala v pripor, kjer je počakal na nadaljevanje sojenja.

Predčasno prestajanje kazni

Potem ko mu je specializirani državni tožilec Boštjan Valenčič v zameno za priznanje krivde ponudil enotno zaporno kazen šest let in pol, je ponudbo sprejel in ljubljanska okrožna sodnica Alja Kratovac je sledila predlogu tožilca. Za nadaljevano kaznivo dejanje davčne zatajitve mu je prisodila pet let zapora, za nadaljevano pranje denarja pa leto in sedem mesecev ter mu nato izrekla enotno kazen šest let zapora in pol. Očitke za kaznivo dejanje ponarejanja listin je tožilstvo umaknilo, ker je pregon zanj zastaral decembra lani.

Hkrati mu je sodišče podaljšalo pripor, a je Kudić, čeprav sodba še ni pravnomočna, že včeraj po naših podatkih zaprosil za predčasno prestajanje zaporne kazni. Sicer pa je tudi pod drobnogledom davkarije. Kudić se je na kazenski postopek odzval z vrsto odškodninskih tožb proti državi, več tožb je vložil tudi zoper medije. Nekaj jih je že izgubil, nekaj pa je še odprtih. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije