ZASTRUPITEV

Drama na Goriškem: Nemka (61) z zadnjimi močmi poklicala pomoč

Zakonca so odpeljali v bolnišnico.
Fotografija: Ob prihodu reševalcev je bil moški v nezavesti (simbolična fotografija). FOTO: N. K.
Odpri galerijo
Ob prihodu reševalcev je bil moški v nezavesti (simbolična fotografija). FOTO: N. K.

V nedeljo malo po 22. uri je center za obveščanje Nova Gorica policijo obvestil o najverjetnejši zastrupitvi z ogljikovim monoksidom dveh tujih državljanov, državljanov Nemčije, na območju naselje Grgarske Ravne v občini Nova Gorica.

Ženska (61) je na pomoč poklicala prijatelja in soseda, ki je prišel na kraj dogodka in takoj obvestil pristojne v zdravstveni ustanovi. Na kraju je bila ženska pri zavesti, njen mož (66) pa v nezavesti. Reševalci nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Nova Gorica so po nudeni pomoči zakonca odpeljali na zdravljenje v splošno bolnišnico v Šempeter pri Gorici.

Po prvih zbranih podatkih sta imela v spodnjem prostoru starejše hiše delujoč agregat za proizvajanje električne energije. Na kraju so novogoriški poklicni gasilci izmerili tudi visoko vrednost delcev ogljikovega monoksida in ugotovili, da je bila ta presežena za več kot trikrat. Stanovanjski objekt so morali zato prezračiti.

Danes policisti postaje Nova Gorica opravljajo ogled, da bi ugotovili vse okoliščine zastrupitve z ogljikovim monoksidom.

Ključna prava vgradnja in vzdrževanje

Policija vsako leto med ogrevalno sezono obravnava nekaj primerov zastrupitve z ogljikovim monoksidom (CO). Do zastrupitve najpogosteje pride zaradi nepravilnega ravnanja z grelnimi telesi ali njihovega neustreznega vzdrževanja. Za preprečevanje nesreč s plinskimi gorilniki in z drugimi grelnimi telesi sta zato pomembna njihovo dobro in redno vzdrževanje ter ustrezno zračenje prostorov. Bodite pozorni na požarno varnost in na nevarnost zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Pri obeh nevarnostih sta ključnega pomena pravilna vgradnja in pravilno vzdrževanje kurilnih naprav, opozarja policija.

Tihi ubijalec brez vonja in okusa

Ogljikov monoksid nastaja pri nepopolnem gorenju organskih snovi (tj. snovi, ki vsebujejo ogljik). To so fosilna goriva, denimo bencin, zemeljski plin, kurilno olje, propan, premog, drva itd. Ob nezadostni količini kisika nastaja v pečeh na trda, tekoča in plinasta goriva, ki jih uporabljamo za kuhanje in ogrevanje prostorov. Je izjemno strupen plin, ki je še posebej nevaren zato, ker ga človek s svojimi čutili ne zazna niti pri zelo visokih koncentracijah. Je brez vonja, barve in okusa. Že zelo majhna količina ogljikovega oksida v zraku (0,4 vol %) je lahko smrtno nevarna. Ob blažjih oblikah zastrupitve se oseba le slabše počuti, ima glavobol, toži zaradi utrujenosti in nemoči. V hujših primerih pa se pojavljajo bruhanje, motnje vida, slabša koncentracija, težave s spominom, motnje zavesti (do kome) in srčnega ritma ter težave z dihanjem.

Če pride do zastrupitve s CO ali CO2 (ogljikov dioksid), je treba osebi, ki je bila zastrupljena, čim prej pomagati iz kontaminiranega prostora. Pri tem je treba poskrbeti za lastno varnost, tako da takoj odpremo vsa vrata in okna, naredimo prepih in s tem omogočimo dostop kisika v prostor, pri tem pa naredimo čim manj vdihov v kontaminiranem prostoru.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije