Duhovnik Jošt jih je zlorabljal po verouku v župnijskih prostorih ali avtomobilu

Ustavno sodišče ji je dalo košarico. Žrtev Karla Jošta upravičena do 80 tisočakov.
Fotografija: Jošt je opravljanje svojih nalog izkoristil za to, da je tožnico spolno zlorabljal. Foto: Arhiv
Odpri galerijo
Jošt je opravljanje svojih nalog izkoristil za to, da je tožnico spolno zlorabljal. Foto: Arhiv

Januarja pred štirimi leti je vrhovno sodišče potrdilo sodbo, s katero sta okrožno in višje sodišče v Mariboru zdaj odrasli ženski prisodili odškodnino, ker jo je kot deklico spolno zlorabljal duhovnik Karl Jošt. Odškodnino so plačale Župnija Artiče, kjer je bil zaposlen Jošt, Škofija Celje oziroma Nadškofija Maribor. Zoper sodbo so vložile ustavno pritožbo, a je ustavno sodišče sploh ni sprejelo v obravnavo.

Cerkev se je priznanja odškodninske odgovornosti otepala z vsemi štirimi, njen pravni stroj je zatrjeval, da te institucije ne gre primerjati s podjetjem, ki trži blago in ustvarja dobiček, župnika pa ne jemati kot nekoga, ki je pri njej v delovnem razmerju.
A je po ugotovitvah sodišča razmerje med župnikom in Cerkvijo v tem primeru podobno razmerju med delodajalcem in zaposlenim, pri čemer delodajalec odgovarja za dejanja delavca in škodo, ki jo ta povzroči drugemu. Jošt, ki je opravljanje svojih nalog izkoristil za to, da je po končanem verouku v župnijskih prostorih oziroma avtomobilu, ko je otroke po veroučnih urah peljal domov, tožnico spolno zlorabljal, je grobo kršil temeljno obveznost iz svojega dela, to je, da na otroke, ki so mu bili zaupani v versko vzgojo, pazi, zanje skrbi in jih zaščiti.

Kar 16 spolnih deliktov

Tožnica je zatrjevala, da jo je Jošt zlorabljal kar pet let in da se je vse skupaj začelo, ko ji je bilo šele sedem let in pol. Prvič jo je, je povedala, posilil leta 1990 v župnijskem uradu v Artičah. Dejal ji je, da ji bo dal sladkarije, in jo zvabil v svoj kabinet, nato pa se je spravil nanjo. Njen molk si je kupil z grožnjo, da bo storila smrtni greh, če bo o tem komur koli povedala. Kdo ve, ali vse skupaj ne bi bilo zamolčano za vselej, če se leta 2005 vendarle ne bi opogumila in spregovorila, ko so na artiški osnovni šoli, kjer se je sešel otroški parlament na temo spolnega nasilja, šolarke začele razkrivati svoje grozljive izkušnje z župnikom.

Jošta so obtožili 16 nadaljevanih kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost. Ker je umrl pred koncem sojenja in so kazenski postopek ustavili, mu krivde niso dokazali, zato so se s tem vprašanjem ukvarjali v civilnem postopku, ki ga je pred trinajstimi leti sprožila ena izmed Joštovih žrtev.

Nadškofija, škofija in župnija so odgovorne za ravnanje svojega župnika, ki so mu pred leti sodili zaradi očitkov o spolni zlorabi otrok. FOTO: Damjan Žibert
Nadškofija, škofija in župnija so odgovorne za ravnanje svojega župnika, ki so mu pred leti sodili zaradi očitkov o spolni zlorabi otrok. FOTO: Damjan Žibert

Okrožno sodišče je dvakrat razsodilo, da so se spolne zlorabe dogajale in da je Cerkev odgovorna za župnikovo ravnanje, zaradi česar je morala žrtvi zaradi hudih duševnih bolečin in zdravstvenih težav, s katerimi se še vedno spopada, plačati 80.000 evrov z obrestmi. Temu je novembra 2013 pritrdilo višje, novembra 2015 pa še vrhovno sodišče. Cerkev je poskušala sodbo izpodbiti z ustavno pritožbo, a je ustavno sodišče skoraj štiri leta pozneje sklenilo, da je ne bo sprejelo v obravnavo, ker za to ne izpolnjuje pogojev. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije