Emilijo davil do smrti
Okrožno sodišče v Mariboru, kjer je sodnica Ksenija Hrastnik včeraj opravila predobravnavni narok za 20-letnega Lazarja Terentića, ki mu očitajo kaznivo dejanje uboja sedem let starejše partnerice, srbske državljanke Emilije Mahmutović, bo sprva razčistilo vprašanje glede njegove prištevnosti. S predlogom obrambe se je strinjalo tudi tožilstvo. Zagovornik, odvetnik Simon Dolinšek, je opozoril, da kljub očitnim znakom nenavadnega vedenja obtoženega doslej v postopku preiskave ni bil postavljen izvedenec psihiater, ki bi podal oceno o obtoženčevi sposobnosti razumevanja očitanega nasilnega dejanja ter o tem, ali je sposoben uveljavljati svoje pravice v kazenskem postopku. Tudi višji državni tožilec Zoran Klinc je soglašal s postavitvijo izvedenca, enako je menila tudi sodnica in je predobravnavni narok preložila za nedoločen čas, dokler ne bo izdelano izvedensko mnenje.
Kaj je privedlo do tragedije, ni znano
Klinc je v sodni dvorani prebral obtožnico, v njej je med drugim zapisal, da je Terentić v noči na 26. maj v garsonjeri večstanovanjskega objekta pri mariborski avtobusni postaji vzel življenje 27-letnici. Po predhodnem fizičnem nasilju naj bi jo davil, dokler ni prenehala dihati in je umrla. Ob tem je tožilec dejal, da predloga za sankcijo ob morebitnem priznanju krivde ni pripravil, ker je obramba vložila ugovor zoper obtožnico, v kateri obtoženi odločno zanika krivdo. Kaj je privedlo do tragedije, ni znano, saj tožilstvo teh podrobnosti ni omenilo.
O pretepu naj bi se še isti večer zaupal svoji materi, a ji je naslednje jutro zagotovil, da je vse v redu.
Policijska preiskava je pokazala, da naj bi se partnerja najprej hudo sprla, nato pa naj bi moški žensko močno udaril in zadavil. O sporu in pretepu naj bi se v telefonskem pogovoru še isti večer zaupal svoji materi, a ji je naslednje jutro zagotovil, da je vse v redu. Pozneje je sam zaradi poškodbe roke in goleni odšel po zdravniško pomoč, kjer je zatrdil, da se je med sporom s partnerico udaril ob rob postelje, in se nato vrnil v stanovanje. Materi žrtve je naslednji dan v telefonskem pogovoru zatrdil, da njena hčerka spi in da je poškodovana, ker sta se stepla. Mati je poklicala drugo hčerko, ta je s prijateljem odšla na kraj dogodka in dekle našla mrtvo. Patolog je ocenil, da je žrtev umrla v noči na petek, njeno truplo pa so policisti odkrili v soboto popoldne.
Že obravnavan
Policija je obtoženega v preteklosti že obravnavala zaradi prekrška in kaznivih dejanj z elementi nasilja. Njegovo nasprotje je bila po besedah sorodnikov pokojne Emilija, ki je imela čudovito otroštvo in je bila obetavna košarkarica, srbska reprezentantka. Kot je v pretresljivi izpovedi razkrila njena teta Jasmina Marković, je zaradi družinskih težav padla v slabo družbo, torej tudi v družbo obtoženega.
Če bi se izkazalo, da obtoženi, ki je v priporu, v času storitve dejanja ni mogel razumeti pomena svojega dejanja ali ni imel v oblasti svojega ravnanja, mu za uboj ne bodo mogli soditi. V takšnih primerih načeloma sledi obvezno psihiatrično zdravljenje, ki običajno traja do pet let. Če je bil prišteven, pa mu grozi od pet do 15 let zapora.