Hrvatica Maja si bo izlet v Slovenijo še kako zapomnila. Poglejte, kaj se ji je zgodilo
V današnjih časih se pogosto zanašamo na tehnologijo, sploh ko govorimo o navigiranju. Zemljevidi tega sveta, nekateri bolj drugi manj podrobni, so namreč shranjeni v naših telefonih, zato se skoraj ne moremo izgubiti. Preprosto vnesemo cilj in glasu iz mobilnega telefona prepustimo vodenje, kjer koli pač že smo. A to se zna izkazati za precej drago napako, saj včasih tehnologija svetuje nekaj, kar ni v skladu z zakoni.
Hrvatica Maja je 31. maja želela izkoristiti podaljšan vikend za izlet po Sloveniji, piše hrvaški spletni portal 24sata. Iz Trakoščana se je odpravila proti Mariboru, na poti pa ji je aplikacija Google Maps – Google Zemljevidi po slovensko – razkrila, da je na mejnem prehodu Macelj (na slovenski strani je Gruškovje) gneča, ponudila pa ji je tudi alternativo. Bila je 15 minut daljša, a kljub temu ugodnejša za popotnika, zato je navigatorju iz telefona zaupala. A kmalu se je zapletlo. Navigacija jo je namreč peljala v Slovenijo, kjer ni mejnega prehoda, srečanje s policijo pa je bilo neizbežno.
Globo za takšno dejanje določa zakon o tujcih in znaša 800 evrov (glej spodnji okvir). Če jo plačate v določenem roku, lahko izkoristite polovičko.
Zakon o tujcih (ZTuj-2)
145. člen
(prekrški)
(1) Z globo od 800 do 1.200 evrov se kaznuje za prekršek tujec, ki:
1. je nedovoljeno vstopil v Republiko Slovenijo (12. člen tega zakona);
2. nima vizuma ali mu je vizum prenehal (druga alineja 60. člena tega zakona);
3. nima dovoljenja za prebivanje v Republiki Sloveniji ali mu je dovoljenje prenehalo (tretja alineja 60. člena tega zakona);
4. mu je potekel čas, ko lahko na podlagi zakona, Konvencije o izvajanju schengenskega sporazuma z dne 14. junija 1985 ali mednarodne pogodbe prebiva v Republiki Sloveniji (četrta alinea 60. člena tega zakona);
5. prebiva v Republiki Sloveniji v nasprotju z vstopnim naslovom (peta alineja 60. člena tega zakona).
(2) Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek tujec, ki po vstopu v Republiko Slovenijo na notranji meji nezakonito prebiva v Republiki Sloveniji (druga ali četrta alineja 60. člena tega zakona), vendar izpolnjuje pogoje za prebivanje v eni izmed držav pogodbenic Konvencije o izvajanju schengenskega sporazuma z dne 14. junija 1985.
(3) Z globo 500 evrov se kaznuje za prekršek tujec, ki prebiva v nasprotju z namenom, za katerega mu je bilo izdano dovoljenje za prebivanje (peti odstavek 35. člena tega zakona).
(4) Z globo 1.200 evrov se kaznuje tujec, ki:
1. vstopi v Republiko Slovenijo, kljub veljavni prepovedi vstopa (osmi odstavek 60.a člena in šesti odstavek 67. člena tega zakona);
2. ne zapusti območja Republike Slovenije, držav članic Evropske unije oziroma držav pogodbenic Konvencije o izvajanju schengenskega sporazuma z dne 14. junija 1985, v roku, določenem za prostovoljni odhod (osmi odstavek 60.a člena in šesti odstavek 67. člena tega zakona).