Izsiljeval z ukradenimi posnetki: prizori bi škodovali njegovi časti in dobremu imenu
Pred dobrima dvema letoma smo poročali o poskusu izsiljevanja z domačimi posnetki na območju PU Maribor, potem ko se je trojica Štajercev dokopala do posnetkov varnostnih kamer in moškega z njimi izsiljevala. Od njega so zahtevali 30.000 evrov.
Oškodovanec je takrat, v začetku avgusta 2020, odprl poštni nabiralnik pred hišo in v njem našel pismo, v katerem mu je neznanec zagrozil, da bo objavil fotografije, ki so nastale v njegovi hiši, če mu ne bo izročil tega zneska. A se je takoj obrnil na policijo in kriminalisti so na kraju dogovorjene predaje denarja prijeli 21-letnika, temu je bila odvzeta prostost in odrejeno pridržanje. Naslednji dan so prijeli še njegova pajdaša, stara 22 in 24 let.
Kot so takrat pojasnili na PU Maribor, je trojica na svetovnem spletu po naključju dobila v roke posnetke videonadzornega sistema, nameščenega v stanovanjski hiši oškodovanca. Na spletni strani s tovrstnimi vsebinami jih je namreč objavil nekdo drug. Policisti niso hoteli razkriti vsebine posnetkov, so pa pojasnili, da bi ti škodovali časti in dobremu imenu oškodovanca.
Zadeva je dobila tudi pravnomočni sodni epilog, eden od trojice amaterskih izsiljevalcev (policisti so povedali, da se z njimi prej še niso srečali) se je s pritožbo na sodbo – menil je namreč, da je bil preveč strogo kaznovan – po priznanju krivde obrnil še na višje sodnike. Sodišče prve stopnje mu je sicer naložilo leto in dva meseca t. i. vikend zapora, torej bo lahko med prestajanjem kazni še naprej delal in prebival doma razen v prostih dneh, praviloma ob koncu tedna, ko bo moral biti za rešetkami.
Rasel v zahtevnih razmerah
V pritožbi je obdolženčev zagovornik poudaril, da sodišče ni dovolj upoštevalo vseh olajševalnih okoliščin, predvsem tega, da je živel in rasel v »izjemno težkih in zahtevnih osebnih in premoženjskih razmerah. Skupaj z materjo se je zaradi očetovega nasilja že pri 10 letih zatekel v varno hišo, pozneje pa je bil prisiljen sebi in mlajši sestri poiskati novo bivališče in lasten vir dohodkov.«
V takšnem okolju namreč po pojasnilih obrambe ni zmogel zaključiti srednje šole, šolanje je tako opustil in si poiskal zaposlitev. »Obdolženec preživlja 18 let staro nepreskrbljeno sestro, je redno zaposlen, vesten in pošten ter marljiv delavec, ob delu pa se tudi šola,« je še pojasnil zagovornik, dodal pa tudi, da je krivdo priznal že, ko se je prvič izjavil o obtožnem aktu.
A je sledila košarica višjih sodnikov, ki menijo, da je sodišče prve stopnje pravilno ugotovilo in ovrednotilo vse tiste okoliščine, ki vplivajo na vrsto in odmero kazenske sankcije. Pri izreku kazni so upoštevali nekatere olajševalne okoliščine, težke mladosti in vsega drugega, kar je v zvezi s tem pojasnil zagovornik, pa glede na časovno odmaknjenost ni mogoče šteti kot olajševalne okoliščine.
Uporabniki videonadzornih sistemov morajo biti bolj pozorni na varnostne nastavitve, predvsem pa spremeniti privzeta gesla proizvajalca in nastaviti zahtevnejša. »Svetujemo previdnost pri vgradnji IP-kamer, povezanih prek brezžične povezave, v zasebna stanovanja. Storilci kaznivih dejanj običajno napadejo usmerjevalnik oziroma ruter, ki nima nastavljenega zahtevnega gesla. S tem ko dobijo dostop do videonadzornega sistema, spremljajo zasebno življenje oseb, ki se gibljejo na območju videonadzora, zato obstaja nevarnost objave zasebnih slik na internetnih portalih,« opozarjajo policisti. Nekateri videonadzorni sistemi, ki so povezani v mrežo, pošiljajo signal tudi na zunanje strežnike oziroma storitve v oblaku, kar je priporočljivo preveriti in spremeniti oziroma onemogočiti, predvsem kadar gre za videonadzor zasebnih prostorov oziroma stanovanj.
»Pritožbeno sodišče pri tem dodaja še, da glede na to, da je bil obdolženec v mladosti tudi sam izpostavljen nasilju in nedopustnemu ravnanju, kot to obširno v pritožbi izpostavlja njegov zagovornik, je obdolženčevo ravnanje, uperjeno zoper oškodovanca, in izsiljevanje s posnetki iz osebnega življenja, zato da si pridobi protipravno premoženjsko korist na račun oškodovanca, še toliko bolj zavržno,« so obtoženca še okarali višji sodniki.
Tako velikega pomena, kot je poskušala prikazati obramba, pa tako sodniki prve kot druge stopnje niso dali niti priznanju, saj so mladeniča zalotili tako rekoč s prsti v marmeladi oziroma »neposredno ob izvrševanju kaznivega dejanja« in ga je torej policija prijela, čeprav je poskušal celo pobegniti.