Kako prevaranti molzejo Slovence
Goljufi vedno znova iščejo nove načine, kako vas pretentati in priti do vašega denarja. Eno bolj znanih prevar je v zadnjem času povezana s kriptovalutami.
S Policijske uprave Maribor opozarjajo, da goljufijo izvršijo tako, da zlikovci kličejo na naključne telefonske številke in se lažno predstavljajo kot uslužbenci znanih menjalnic kripto valut: »Oškodovancem običajno v polomljeni slovenščini z vzhodnjaškim naglasom zagotavljajo, da jih na virtualni denarnici čakajo sredstva v višini nekaj tisoč evrov. Pogoj za izplačilo teh sredstev pa je namestitev programa za oddaljen dostop (Anydesk) na računalnik in/ali mobilni aparat. V nadaljevanju storilci upravljajo z računalnikom, vstopijo v spletno banko in odtujijo vsa sredstva, ki so na voljo na računu.«
Denar lahko res pride, a hitro izpuhti
Policija dodaja, da sredstva v večini primerov prenakažejo na drug slovenski račun prejemnika, ki je običajno prav tako zaveden in prepričan v zaslužek s kriptovalutami: »Zato obstaja možnost, da bo na vašem računu dejansko priliv sredstev in s tem navidezen dobiček! Vendar na koncu vsi v shemi ostanejo brez denarja, saj goljufi sredstva z bančnih računov nakažejo na kripto denarnice, ki jih imajo pod nadzorom, zato do njih ni več mogoče dostopati.«
Policija opozarja, da:
- se ne oglašate na neznane telefonske klice iz tujine,
- gre lahko tudi za ponarejene slovenske telefonske številke – v kolikor sprejmete klic s ponudbami o zaslužku s kripto valutami, nemudoma prekinite povezavo,
- na računalnik ali telefon ne nameščate programov za oddaljen dostop,
- nikomur ne dovolite upravljanja z vašim računalnikom ali telefonom,
- nikomur ne dovolite dostopa do vaše spletne banke,
- ob morebitnem oškodovanju zberete vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP številke) in se za prijavo čimprej obrnete na najbližjo policijsko enoto ter svojo banko.