NEVERJETNO

Kar 63-krat natočil gorivo, ne da bi plačal

Bojan Jelić priznal krivdo, a postopka že tri mesece ne morejo izpeljati. Mladi goljuf iz Krškega na sodišče prihaja z novimi in novimi idejami.
Fotografija: Pred skoraj tremi meseci je že podpisal sporazum, a si vedno izmisli kaj novega.
Odpri galerijo
Pred skoraj tremi meseci je že podpisal sporazum, a si vedno izmisli kaj novega.

BREŽICE – Dejstvo, da obtoženi na tožilstvu po dolgotrajnih pogajanjih podpiše sporazum o priznanju krivde in s tem sprejme tudi dogovorjeno kazen, še ni zagotovilo, da bo zadeva gladko stekla tudi na sodišču. Dokaz za to je mladi goljuf Bojan Jelić, 25-letnik iz Krškega, ki se mora na sodišču zagovarjati zaradi številk, ki jemljejo sapo. Kar neverjetnih 91 kaznivih dejanj je obtožen, ki so združena v 31 obtožnih predlogov, ti so v Brežice, kjer vodijo enoten postopek, prišli z vseh koncev države.
Ko so pred časom s krškega okrožnega sodišča na brežiško okrajno sodišče vložili več obtožnih predlogov zaradi goljufij, zatajitve, poškodovanja tuje stvari in lahke telesne poškodbe, skupaj je šlo za 39 kaznivih dejanj v škodo 19 oškodovancev, so na tem sodišču ugotovili, da je zoper istega Jelića odprtih še več drugih kazenskih postopkov pred več okrajnimi sodišči po vsej Sloveniji, zato je brežiška sodnica vrhovnemu sodišču predlagala, da se za vse postopke določi eno sodišče, torej brežiško, saj bo le tako mogoča enotna ocena obdolženčeve kriminalne dejavnosti. Brežiško sodišče je tako k že vloženim obtožnim aktom pridružilo več kot 20 novih.

Sleparil je na bencinskih črpalkah po vsej državi. FOTOgrafije: Tanja Jakše Gazvoda
Sleparil je na bencinskih črpalkah po vsej državi. FOTOgrafije: Tanja Jakše Gazvoda
»Obdolžencu se v številnih obtožnih predlogih večinoma očita storitev premoženjskih kaznivih dejanj, in sicer da je v 63 primerih na različnih bencinskih servisih po državi natočil gorivo, uslužbence servisov pa preslepil, da bo gorivo plačal naknadno, a tega ni storil, s čimer si je v škodo različnih bencinskih servisov pridobil protipravno premoženjsko korist za najmanj 15.000 evrov. V nekaterih primerih je natočil večjo količino goriva, v enem primeru celo za 990 evrov, gorivo je točil v posode, ki jih imel s sabo, v dveh takšnih primerih mu je pomagala Azra Kadribašić,« je očitke iz obtožnih predlogov nizala okrajna tožilka Mojca Komatar in nadaljevala, da je preslepil občane, ko je na spletu ponujal rezervne avtodele, oškodovancem pa obljubljal, da jih bo poslal po pošti, a potem ko so mu kupci nakazali denar, rezervnih delov ni poslal. Imel je namreč registrirano podjetje BA, trgovina in storitve Bojan Jelić.

Ne le tankal, tudi pil

Obtožni predlogi mu očitajo tudi šest preslepitev ponudnikov gostinskih oziroma hotelskih storitev, v hotelu je na primer živel na veliki nogi, dobro jedel in v baru naročal drago pijačo ter jo dal pisati na sobo, potem pa odšel, ne da bi kar koli plačal. Prav tako je škodo naredil, ko je najel dve testni vozili, a je le vzel vinjeto in iz rezervoarja iztočil gorivo, en avto pa je celo poškodoval, s cigaretnim ogorkom je uničil sedež, poškodoval pa je tudi preprogo, tako da je bilo v BMW za dobrih 800 evrov škode. Ponaredil je tudi UPN-potrdilo, s katerim je dokazoval, da je plačal gorivo. Tako je na primer plačal 9,05 evra, potem pa potrdilo popravil na 905 evrov, kolikor je bil v resnici dolžan. »Obdolženec je s svojimi ravnanji oškodoval 30 oškodovancev in si pridobil skupno za več kot 20.000 evrov protipravne premoženjske koristi,« je njegovo aktivnost strnila tožilka.

Enkrat je natočil za skoraj tisoč evrov goriva.
Enkrat je natočil za skoraj tisoč evrov goriva.
In potem so na tožilstvu stekla pogajanja, ki jih je predlagal s svojim zagovornikom, takrat še Dušanom Dornikom mlajšim. Po dveh sestankih so sklenili sporazum. »Sporazum je bil sklenjen za 31 obtožnih aktov za 91 kaznivih dejanj. S sporazumom, s katerim je Jelić priznal krivdo za kazniva dejanja, je bila dogovorjena enotna kazen tri leta in devet mesecev zapora. Sporazum, ki ga je Jelić tudi podpisal, je bil predložen okrajnemu sodišču Brežice, to je razpisalo predobravnavni narok. Prvi narok je bil 6. junija, na katerem so številni oškodovanci priglasili svoje premoženjskopravne zahtevke za povrnitev škode, postopek zoper obdolženo Azro Kadribašić, ki se ji očita več kaznivih dejanj v škodo bencinskih servisov, storjenih v sostorilstvu z obdolžencem, se je iz spisa izločilo in se bo postopek zoper njo dokončal posebej,« je pojasnila tožilka.

Na tem naroku se je prvič zapletlo. Jelić, ki mu pripada brezplačna pravna pomoč, je preklical pooblastilo zagovorniku in si zaželel novega. To je njegova pravica, zato je bil predobravnavni narok preložen. Nato je bil preložen še zaradi odsotnosti novega zagovornika, to je postal Dušan Medved, tako da je bil znova po sodnih počitnicah. In tudi tokrat se je zapletlo. Jelić se je namreč čudil, zakaj so v zajetnem spisu, v zaporu ima namreč čas in je vse dobro prebral, nekateri obtožni predlogi, ko pa so mu oškodovanci obljubili, da bodo pregon zoper njega umaknili, če bo dolgove poplačal.

»Vaša dolžnost je plačati, volja oškodovancev pa je, ali bodo umaknili pregon. Če bi bil umik v spisu, bi ga tudi upoštevali. V končni fazi pa bo tako ali tako vso škodo enkrat treba plačati. Vsakič, ko je razpisan narok, se tu pogovarjamo o novih zadevah in v bodoče mi ne prihajajte z novimi idejami,« je bila kar nekoliko nejevoljna sodnica Danijela Knez Molan, ki skoraj tri mesece po sklenitvi sporazuma ni mogla končati sojenja. A Jelić je vztrajal, da so se papirji morda založili na policiji, kamor jih je dostavil, zato je zagovornik Medved zaprosil za preložitev naroka zaradi vpogleda v spis, ki je sicer precej obširen in zajema veliko dokumentov.

Sojenje še v Novem mestu

Bojan Jelić je imel v zaporu čas in je prebral celoten spis.
Bojan Jelić je imel v zaporu čas in je prebral celoten spis.
Sicer pa Jelića v Novem mestu, tokrat na okrožnem sodišču, čaka še eno sojenje zaradi goljufije. Že konec leta 2016 se je namreč obrnil na novomeško podjetje I.S.T. Avtodeli. Predstavil se je kot uspešen spletni prodajalec avtomobilskih delov, obljubil je, da bo vse, kar bo naročil pri njih, plačal v roku. Jelić je tako naročal prek spleta, robo je prevzemal v Novem mestu, plačati pa ni mogel, saj je imel že nekaj časa blokiran poslovni transakcijski račun svojega podjetja. V vsega dobrega pol meseca je naročil za 3000 evrov blaga. Sprva se je Jelić oglašal na klice iz podjetja I.S.T., 268 evrov je tudi plačal, potem pa je postal nedosegljiv. Je pa vmes še zatrdil, da je plačal 850 evrov, na elektronski naslov je celo poslal potrdilo, fotografijo odrezka plačilnega naloga, a izkazalo se je, da je v bistvu plačal osem evrov, potem pa odrezek ponaredil. Tožilstvo mu je za priznanje krivde ponudilo pol leta zapora, a ni priznal. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije