VARNOSTNA RAZDALJA

Kranjski policisti zasačili voznika kombija, ki je počel tole

Če bi vozilo pred njim zaviralo, se ne bi končalo dobro.
Fotografija: Simbolična fotografija. FOTO: Roman Šipić, Delo 
Odpri galerijo
Simbolična fotografija. FOTO: Roman Šipić, Delo 

Gorenjski prometni policisti ob meritvah hitrosti na avtocesti merijo tudi varnostno razdaljo. V enem primeru ta vikend je imel voznik kombija pri vožnji s 120 km/h manjšo razdaljo, kot jo vozilo prevozi v sekundi. Ta sekunda predstavlja povprečen reakcijski čas, ki je eden od najpomembnejših dejavnikov učinkovitega obnašanja v prometu. V primeru nenadnega zaviranja vozila pred seboj bi se kršitelj tako »ustavil v njem«, opozarjajo na kranjski policijski upravi.

Pri 120 km/h vozilo v eni sekundi prevozi več kot 30 metrov, ta sekunda pa predstavlja pot, ki jo vozilo prevozi od trenutka, ko voznik zazna oviro pred vozilom, do trenutka, ko začne zavirati. Gre torej za čas, ko voznik za ustavitev običajno ne stori še prav ničesar. 

Veste, kako določiti ustrezno varnostno razdaljo?

Pri varnostni razdalji zato velja pravilo dveh sekund. Preverimo jo tako, da si določimo točko ali vidnejši znak ob cesti. Ko vozilo pred nami prevozi to točko, začnemo o šteti enaindvajset, dvaindvajset. Če isto mesto prevozimo po izteku štetja, pomeni, da je naša varnostna razdalja primerna, sicer jo moramo povečati. Na mokri cesti naj bo razdalja dvakrat daljša.

Sredi prejšnjega meseca pa so prometni policisti obravnavali voznika, ki je imel pri vožnji nad 130 km/h zgolj 15 metrov razdalje oziroma 0,4 sekunde do vozila pred seboj. Razdalja v tem primeru bi morala biti petkrat večja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije