Le opozorila za kršitelje
Medtem ko pristojni preigravajo možnosti o uvedbi zakonsko obveznega cepljenja, smo preverili, koliko dela ima policija z uporniki, ki v zaprtih prostorih ne želijo nositi zaščitnih mask oziroma ne želijo izkazovati, ali izpolnjujejo pogoj PCT. A statističnih podatkov na način, da bi izvedeli število kršiteljev, ne vodijo.
Nič bolj konkretni niso bili niti trgovci. Kot pravijo v najboljšem sosedu Mercatorju, se je občasno zgodilo, da kupec ni nosil maske ob vstopu v trgovino, »vendar so zaposleni to rešili brez posredovanja policije. K temu so pripomogli tudi kupci v trgovini, ki so opozorili, da zaposleni opravljajo svoje delo in upoštevajo veljavne odloke kot tudi vsi drugi v trgovini.« Policijo so zaradi nespoštovanja veljavnih ukrepov v nakupovalnih centrih, kjer ima trgovino tudi Mercator, »poklicali le nekajkrat, to pa je storila varnostna služba«.
Ne stresajte gneva na zaposlene
Precej težav pa so od začetka uvedbe pogoja PCT imeli na Petrolu, zato ponovno pozivajo kupce, da svojega gneva ne stresajo nad uslužbenci, ki samo izpolnjujejo sprejete vladne odloke. Zaposleni imajo navodila, da se pred agresivnimi strankami umaknejo, se ne izpostavljajo in takoj pokličejo mobilno varnostno službo ali policijo.
Družba Petrol pospešeno uvaja možnosti plačevanja storitve tudi prek zunanjih postrežnih lin (okenca), ki omogočajo plačilo brez vstopa v prodajno mesto oziroma stranka zaposlenemu pokaže PCT-potrdilo in potem ji zaposleni omogoči vstop v prodajalno, tako kot zdaj zahtevajo veljavni odloki. Na črpalkah je omogočeno tudi popolnoma brezstično plačevanje, brez vstopa v prodajalno, in sicer z neposrednim plačilom pri točilnem mestu z aplikacijo Na poti, z mobilno denarnico mBills in s plačilnimi karticami prek petromatov.
Je pa popolno izvajanje vladnih ukrepov za družbo velik izziv, pravi Polona Žučko s Petrola, ki zahteva angažiranje dodatnih zaposlenih, višje stroške poslovanja in predvsem spreminjanje ustaljenih navad pri kupcih. Preverjanje PCT-pogoja v večini izvajajo zaposleni sami, samo na nekaj prodajnih mestih to delo izvajajo varnostniki. Kot ugotavljajo, kljub njihovemu konstantnemu povpraševanju »varnostne službe ne morejo zagotoviti večjega števila varnostnikov, oteženo pa je tudi pridobivanje študentov«.