NA POGLED ZELO RESNIČNO
Ljudje, pazite se prevarantov: oškodovanci izgubili od 17 do 98 tisoč evrov
Slovenci so vlagali denar zaman.
Odpri galerijo
Na območju Policijske uprave Koper in Policijske uprave Nova Gorica v letu 2020 beležijo večje število prijav oškodovancev, ki so, preko različnih platform za finančno trgovanje, vlagali svoja denarna sredstva, zatem pa so bili zaradi tega oškodovani za večje vsote denarja.
Od konca aprila do danes sta koprska in novogoriška uprava skupaj prejeli šest podobnih prijav, pri katerih so bili prijavitelji oškodovani od 17.000 evrov do 98.000 evrov. Šlo naj bi za kazniva dejanja goljufije. Kot so sporočili s PU Koper gre za platforme oz. spletne strani, na katerih so oškodovanci trgovali, in finančni instrumenti, s katerimi so trgovali, so bili različni. Skupna značilnost vsem naznanjenim goljufijam pa je obljuba hitrega zaslužka.
Oškodovanci so v večini primerov prišli v kontakt s t. i. »agenti« preko interneta. »Agenti« oz. zastopniki družb, za katere oškodovani vlagatelji sploh niso vedeli kdo dejansko so, so se predstavljali kot borzni posredniki, ki že vrsto let delujejo na področju investicijskih vlaganj in pri tem sodelujejo s svetovno priznanimi borznimi hišami. Na ta način so pridobili zaupanje vlagateljev - kasnejših oškodovancev, da so jim nakazovali sredstva za investicijska vlaganja. Denar so nakazovali večinoma
na tuje bančne račune, iz teh bančnih računov pa so storilci z nadaljnjimi finačnimi transakcijami preko različnih tujih bančnih računov, poskušali denarju zakriti izvor oz. zakriti sled pridobljenemu premoženju.
Ugotovljeno je bilo, da so platforme oziroma spletne strani, na katerih so prijavitelji trgovali, zelo dobro izdelane. Gibanje vrednosti delnic, indeksov, kripto-valut, obveznic ter surovin je na teh platformah resnično takšno, da daje oškodovancem občutek resničnega vlaganja in trgovanja. V večini primerov oškodovanci prepoznajo goljufijo, ko želijo vloženi denar v
celoti »pobrati« iz trgovalnih platform.
Na PU Koper opozarjajo, naj bodo občani pri investicijskemu vlaganju previdni in naj ne nasedajo obljubam o visokih zaslužkih.
Obljuba hitrega zaslužka
Od konca aprila do danes sta koprska in novogoriška uprava skupaj prejeli šest podobnih prijav, pri katerih so bili prijavitelji oškodovani od 17.000 evrov do 98.000 evrov. Šlo naj bi za kazniva dejanja goljufije. Kot so sporočili s PU Koper gre za platforme oz. spletne strani, na katerih so oškodovanci trgovali, in finančni instrumenti, s katerimi so trgovali, so bili različni. Skupna značilnost vsem naznanjenim goljufijam pa je obljuba hitrega zaslužka. Oškodovanci so v večini primerov prišli v kontakt s t. i. »agenti« preko interneta. »Agenti« oz. zastopniki družb, za katere oškodovani vlagatelji sploh niso vedeli kdo dejansko so, so se predstavljali kot borzni posredniki, ki že vrsto let delujejo na področju investicijskih vlaganj in pri tem sodelujejo s svetovno priznanimi borznimi hišami. Na ta način so pridobili zaupanje vlagateljev - kasnejših oškodovancev, da so jim nakazovali sredstva za investicijska vlaganja. Denar so nakazovali večinoma
na tuje bančne račune, iz teh bančnih računov pa so storilci z nadaljnjimi finačnimi transakcijami preko različnih tujih bančnih računov, poskušali denarju zakriti izvor oz. zakriti sled pridobljenemu premoženju.
Platforme izgledajo povsem resnične s polno podatki
Ugotovljeno je bilo, da so platforme oziroma spletne strani, na katerih so prijavitelji trgovali, zelo dobro izdelane. Gibanje vrednosti delnic, indeksov, kripto-valut, obveznic ter surovin je na teh platformah resnično takšno, da daje oškodovancem občutek resničnega vlaganja in trgovanja. V večini primerov oškodovanci prepoznajo goljufijo, ko želijo vloženi denar vceloti »pobrati« iz trgovalnih platform.
Na PU Koper opozarjajo, naj bodo občani pri investicijskemu vlaganju previdni in naj ne nasedajo obljubam o visokih zaslužkih.