NE NASEDAJTE

Mnogi Slovenci so se že opekli: do visokega zaslužka brez tveganja?

Poleg obljub o lahkem in hitrem zaslužku je za spletne goljufije značilno, da storilci vlagateljem na spletnih platformah lažno prikazujejo dobičke.
Fotografija: V želji po hitrem zaslužku so mnogi postali lahka tarča goljufov, ki na svoje žrtve prežijo s privlačnimi obljubami o možnosti visokih (nerealnih) zaslužkov ob minimalnem tveganju. FOTO: Erik Snyder, Getty Images
Odpri galerijo
V želji po hitrem zaslužku so mnogi postali lahka tarča goljufov, ki na svoje žrtve prežijo s privlačnimi obljubami o možnosti visokih (nerealnih) zaslužkov ob minimalnem tveganju. FOTO: Erik Snyder, Getty Images

Kot so sporočili iz PU Koper, so ta konec tedna obravnavali spletno goljufijo. Po prvih zbranih obvestilih je ženska prejela klic neznanih oseb, ki so govorile več jezikov. Skušali so jo prepričati v zaslužek pri trgovanju s kriptovaluto in so bili pri tem zelo vztrajni.  

image_alt
Drzna spletna goljufija: prestregel elektronska sporočila in prenakazal denar

Po določenem času je vklopila kamero na telefonu in jim ponudila podatke: številko računa, davčno številko in ostale osebne podatke, kmalu zatem pa prejela več SMS-ov o opravljenih transakcijah z njenega računa.

Do visokega zaslužka na lahek način, brez truda in brez tveganja? 

Policija je v zadnjih letih večkrat opozarjala na spletne goljufije, ki se začnejo z obljubami o lahkem zaslužku in visokimi donosi, običajno z vlaganjem sredstev v virtualne valute.

V želji po hitrem zaslužku so mnogi postali lahka tarča goljufov, ki na svoje žrtve prežijo s privlačnimi obljubami o možnosti visokih (nerealnih) zaslužkov ob minimalnem tveganju. 

Poleg obljub o lahkem in hitrem zaslužku je za tovrstne goljufije značilno, da spletni goljufi vlagateljem na spletnih platformah lažno prikazujejo dobičke, ki jih v začetni fazi tudi v manjšem obsegu izplačajo, posledično pa se vlagatelji odločijo za višje vložke. Zato je povprečno oškodovanje na letni ravni več kot 30.000 evrov na posamezno obravnavno zadevo.

Običajno spletne strani promovirajo prek družbenih omrežij ali po elektronski pošti, pri čemer s potencialnimi vlagatelji velikokrat navezujejo stike prek različnih spletnih klepetalnic (messenger, whatsapp …) ali telefonskih klicev, v katerih se izdajajo za t. i. osebne asistente, pri čemer uspešnost oglaševanega produkta podkrepijo z lažnimi objavami znanih osebnosti, ki naj bi z vlaganjem v oglaševani produkt povečale svoje premoženje.

image_alt
Zakaj kličejo z neznanih številk in odložijo

image_alt
Pozor, novi primeri spletnih goljufij: bodite pozorni, če prejmete klic

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije