Na Goriškem odločno odklonila test
Policisti prometne policije Nova Gorica so v sredo v popoldanskem času v Šempetru pri Gorici ustavili 40-letnega voznika osebnega avtomobila in mu odredili hitri test zaradi suma vožnje pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi. Rezultat hitrega testa je bil pozitiven na prepovedane droge (kanabis), zato so mu odredili strokovni pregled v zdravstveni ustanovi, ki ga je voznik odločno odklonil.
Prepovedali so mu nadaljnjo vožnjo in začasno odvzeli vozniško dovoljenje ter podali obdolžilni predlog na okrajno sodišče.
Prav tako so na podlagi prijave občana obravnavali voznika osebnega avtomobila v Solkanu, ki na tamkajšnjem prehodu za pešce ni omogočil peški varnega prečkanja. Po storjenem prekršku je voznik odpeljal, a so ga kmalu izsledili na Goriškem, kjer so ga seznanili s prekrškom po zakonu o pravilih cestnega prometa.
Alkohol in prepovedane droge že v manjših količinah pomembno zmanjšujejo posameznikove sposobnosti varne udeležbe v prometu.
Vpliv drog na vožnjo posameznika se razlikuje od substance do substance, vse pa vplivajo na zbranost, zmožnost presoje in reakcijski čas voznika.
Preizkus alkoholiziranosti je pokazal, da ni vozil pod vplivom alkohola (0,00 mg/l). Rezultat hitrega testa zaradi suma vožnje pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi pa je bil pozitiven na prepovedane droge (amfetamine). Odrejen strokovni pregled v zdravstveni ustanovi je odločno odklonil.
Prepovedali so mu nadaljnjo vožnjo in začasno odvzeto vozniško dovoljenje (po 113.a členu ZP-1) ter podali obdolžilni predlog na okrajno sodišče. Prav tako so uvedli prekrškovni postopek zaradi odgovornosti za storitev prekrška (vožnja z vozilom na prehodu za pešce, kršitev prvega odstavka 41. člena ZPrCP).
Vpliv na posameznika
Policisti uprave Nova Gorica ponovno opozarjajo, da je vožnja pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Omenjene psihoaktivne substance (prepovedane droge, psihoaktivna zdravila itd.) zmanjšujejo človekove sposobnosti zaznavanja in predelave informacij, sposobnosti učinkovitega mišljenja in ustrezne motorične reakcije. Tako neposredno vplivajo na zmanjšanje prometne varnosti in povečajo možnost povzročitve prometne nesreče.
Uživalci prepovedanih drog pogosto v prometu pogosto ne reagirajo dovolj hitro oziroma pravočasno, imajo moteno koncentracijo, so nepozorni pri prehitevanju, saj je motena njihova ocena časa in razdalje, imajo omejeno gibljivost oči in prepozno zavirajo. Pogosto je opaziti tudi povečano pripravljenost za tveganje, agresijo do okolice oziroma soudeležencev v prometu.