Nasilje v ZD Ljubljana: Zobozdravnici grozil, da ji bo razbil zobe! Pobegnila je v čakalnico
Iz ZD Ljubljana so sporočili, da je bila njihova zobozdravnica v eni od ambulanti za zobozdravstveno varstvo odraslih tarča nasilnega pacienta. Zobozdravnik Robert Kovačević, ki dela v enoti Center na Kotnikovi 36, je na novinarski konferenci pojasnil, kaj se je dogajalo.
Kovačević je povedal, da je bil bolnik redno naročen na termin v eni od enot ZD Ljubljana in odklonilen do terapije, ki mu jo je predlagala zobozdravnica, saj je »imel o zdravljenju svojo idejo«.
Z zobozdravnico sta se dogovorila, da bosta zdravila, kot je predlagala. Potem ko je prejel injekcijo anestetika, pa je bolnik postal agresiven, zobozdravnico je začel pljuvati, odrivati, žaliti, agresivno je pristopil do nje in ji grozil, da ji bo »razbil zobe«.
Zobozdravnica ni bila poškodovala, a je bila povsem v šoku in prestrašena zaradi dogodka, zato ostaja na bolniškem dopustu.
Po aplikaciji anestetika je postal nasilen
»Pacient je bil naročen in imel je svojo idejo, kako naj bi zdravljeno potekalo. Zdravnica je bila drugega mnenja in sta tako nadaljevala zdravljenje. Po aplikaciji anestetika jo je pacient začel pljuvati, odrinil je zobozdravnico in jo žalil. Grozil ji je, da ji bo razbil zobe.«
Zobozdravnica je pobegnila v čakalnico, kjer so ji pomagali preostali bolniki.
Grozil ji je, da jo bo obiskal na domu
»Agresivni pacient je odkorakal iz enote in medtem zobozdravnici grozil, da jo bo poiskal na domu in z njo fizično obračunal. Sestra in zobozdravnica sta se zaprli v ordinacijo in počakali do prihoda policistov,« je pojasnil Kovačević in dodal, da je nasilja nad zdravniki preveč. Samo v zadnjem mesecu so v enoti Center obravnavali štiri primere.
Zdravniška zbornica Slovenije je pred časom v DZ vložila predlog spremembe kazenskega zakonika, ki bi povečal pravno zaščito vseh zaposlenih v zdravstvu pred nasiljem.
»Ta dogodek je nesprejemljiv, vzbuja strah in velik stres za celotne ekipe,« je dejal.
Navedel je, da so morali samo v ZD Ljubljana - Center, kjer je zaposlen Kovačević, v zadnjih treh mesecih štirikrat klicati policijo. Razlogi so bili različni - od uničevanja pročelja stavb, nadlegovanja in groženj. »To so stvari, ki rušijo zmožnost ekip pomagati bolnikom. Spoštovanje in zaupanje sta osnova, temelj in predpogoj za kakršnokoli terapijo,« je dejal.
Primeri nasilja v zdravstvu žal niso redki. Samo lani je bilo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana prijavljenih 341 primerov nasilja.
Oktobra lani je v ZD Ljubljana odmeval primer starša, ki je na pediatrični nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana grozil s smrtjo medicinski sestri in zdravniku.
Vodja delovne skupine Ne dopuščajmo nasilja pri Zdravniški zbornici Slovenije Nena Kopčavar Guček, sicer tudi družinska zdravnica v ZD Ljubljana, je takrat opozorila, da se število primerov nasilja nad zaposlenimi v zdravstvu povečujejo.
Na Policijski upravi Ljubljana so za STA pojasnili, da so bili 23. julija obveščeni o dogodku v zdravstveni ustanovi v centru Ljubljane. Ugotovili so, da je v ustanovo prišel pacient, ki se je do zdravstvenega osebja neprimerno vedel in s tem kršil javni red in mir, pred prihodom policistov pa je že odšel iz ustanove.
»Zdravstveno osebje, udeleženo v dogodku, v nadaljnjem postopku prijave kršitve javnega reda in miru ni želelo sodelovati. Iz navedenega razloga policisti prekrškovnega postopka zoper kršitelja niso mogli uvesti,« so sporočili. Ob tem so poudarili, da je sodelovanje in podaja izjave oškodovane osebe bistvenega pomena za izvedbo prekrškovnega postopka.