OPOZORILA

Nevarna pirotehnika: petarda Martinu odtrgala obe roki

20-letni Bučar danes svetuje mladim: Pustite petarde, denar raje porabite za večerjo.
Fotografija: Martinu Bučarju je decembra 2016 v roki eksplodirala petarda. Foto: Mojca Marot​
Odpri galerijo
Martinu Bučarju je decembra 2016 v roki eksplodirala petarda. Foto: Mojca Marot​

Pred šestimi leti smo tudi v Slovenskih novicah poročali o skorajšnji tragediji, ki se je zgodila na območju Šentjurja. Takrat 14-letnemu fantu je namreč doma, v sobi, v rokah razneslo petardo, ki je poškodovala tudi vrata, sam pa je bil izredno hudo poškodovan in so ga na zdravljenje odpeljali na celjsko urgenco. Danes, šest let po dogodku, je 20-letni Martin Bučar stopil pred novinarje, fotoaparate in televizijske kamere, da bi mlade posvaril pred uporabo vseh vrst pirotehničnih sredstev, ki so se tudi v njegovem primeru izkazala za izredno nevarna. Sam je zaradi, kot je dejal, petih sekund poka zaznamovan za vse življenje.

»Bil je decembrski večer leta 2016, ko sem prižgal petardo, ki je bila dosti več kot običajna petarda, saj je vsebovala kar 75 gramov smodnika. Spomnim se, da je strahotno počilo, nato je sledila agonija. Operacije, pregledi, rehabilitacija. Zaradi petih sekund poka sem ostal brez obeh rok, še vedno imam težave z vidom in sluhom. Pol leta po nesreči sem dobil bionske roke, ki seveda niso moje. Niso tiste, s katerimi sem se rodil, a sem vesel, da jih imam in sem ostal živ,« je o svoji usodi spregovoril Bučar, ki zdaj po šolah o tem, kako nevarne so lahko petarde, ozavešča tudi mlade.

Tako hude so posledice uporabe pirotehničnih sredstev.
Foto: PU Celje
Tako hude so posledice uporabe pirotehničnih sredstev. Foto: PU Celje

»Priznam, da sem vedno mislil, da se meni to ne more zgoditi. A se je in poti nazaj ni,« pravi. Tako mladim kot njihovim staršem pa polaga na srce, naj denar, če ga imajo, raje potrošijo za izlet v Gardaland, kjer je dovolj priložnosti za adrenalinske užitke. »Ali pa pojdite v kino, na večerjo ali v mesto gledat lučke, saj boste od tega nekaj imeli, predvsem pa bo to veliko bolj varno,« pravi Bučar.

Zelo hude poškodbe

December je tisti mesec, ko se številni radi sprostijo, poveselijo, žal pa se mnogi ne morejo upreti uporabi kakšnega pirotehničnega sredstva, najpogosteje petard, katerih glavnih učinek je pok. A policisti opozarjajo, da sta posest in uporaba petard vseh oblik in moči v Sloveniji prepovedani. Vsi tisti pirotehnični izdelki, ki pa so pri nas v prodaji, morajo biti ustrezno označeni in opremljeni z deklaracijo v slovenskem jeziku, da je zagotovljena sledljivost.

Prekrški so sankcionirani s 400 do 1200 evrov kazni. Lani so policisti ugotovili 104 kršitve zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih in obravnavali sedem poškodb s pirotehničnimi izdelki. »Med temi je bilo pet mladoletnikov in dva odrasla. Pri enem od mladoletnikov je bila potrebna amputacija dlani, štirje so utrpeli opekline in odrgnine, en odrasel je bil hudo poškodovan, enemu pa so morali amputirati prste. Prav tako smo obravnavali 99 kaznivih dejanj poškodovanj tuje stvari,« je nekaj statističnih podatkov strnil Boštjan Kavc, inšpektor s Policijske uprave Celje.

Na območju celotne Slovenije so lani zasegli okoli 12.500 kosov pirotehnike. V večini primerov je šlo za različne petarde. Uroš Medved, vodja policijskega okoliša Policijske postaje Velenje, je izdelal plakat, na katerem so vsi napotki za uvidevno uporabo pirotehnike, če že ne gre brez nje. Pri svojem delu se veliko srečuje z osnovnošolci in srednješolci, ki jim poskuša razložiti, da ni faca tisti, ki poka s petardami, temveč tisti, ki tega ne počne.

»Tudi sam imam doma tri otroke, ki so pametnejši od vseh nas. Mi lahko govorimo, kar hočemo, pa nas ne bodo poslušali, saj menijo, da se njim ne more nič zgoditi. Tudi zato je nastal plakat, ki mladim na lahek in hiter način pojasni, kaj je narobe z uporabo pirotehničnih sredstev,« pravi Medved in spomni, da sicer mlajši od 14 let pirotehničnih sredstev tako ali tako ne smejo kupovati, niti jih uporabljati. »Sploh pa naj ne eksperimentirajo, kar je njim sicer najbolj zanimivo. A prav to je tudi najbolj nevarno. Še posebno je nevarno, če petarde nastavljajo v poštne nabiralnike ali ulične smetnjake, saj lahko v trenutku, ko poči, mimo pride otrok ali starejši, ki ga lahko delci tudi poškodujejo,« svari Medved. Policisti tudi opozarjajo, kako stresen je vsak pok za živali. »Pokanje moti vse pse, tudi službene policijske, ki so sicer pokanja vajeni. Zato res pozivam vse, da v teh dneh pomislijo na živali, ki so čuteča bitja. Če se pokanje sliši, pa ostanite doma ob živali čim bolj mirni in jih poizkušajte zamotiti s kakšnim priboljškom,« svetuje policist Tadej Jakop, tudi vodnik službenega psa.

Da ima doma psa, nam je zaupal specialist kirurg Andrej Strahovnik, ki se v celjski bolnišnici pogosto srečuje s hudo poškodovanimi, ki jih k njim pripeljejo sredi noči. »Poškodbe s pirotehniko so običajno zelo hude, najpogosteje pa prizadenejo populacijo, staro med 21 in 30 leti, kar 80 odstotkov jih je v aktivni delovni dobi. Največkrat pride do poškodb rok in obraza, vplivajo pa tudi na vid in sluh. Po večini gre za visokoenergetske poškodbe, poškodbe tkiv in živcev, kar vodi v dolgotrajne posledice in zdravljenje,« še pravi Strahovnik.

Tadej Jakop, policist in vodnik službenega psa, opozarja, da vsak pok živalim povzroča velik stres. Foto: Mojca Marot
Tadej Jakop, policist in vodnik službenega psa, opozarja, da vsak pok živalim povzroča velik stres. Foto: Mojca Marot

Kirurg Andrej Strahovnik pravi, da poškodbe s pirotehniko terjajo dolgotrajno zdravljenje. Foto: Mojca Marot
Kirurg Andrej Strahovnik pravi, da poškodbe s pirotehniko terjajo dolgotrajno zdravljenje. Foto: Mojca Marot

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije