LOPOVI NE POČIVAJO

Nova spletna prevara! Pazite, če boste rezervirali počitnice na tej strani

Goljufi lahko uporabijo legitimen oglas ponudnika, ki svoje namestitve oddaja prek omenjene platforme.
Fotografija: Če je videti predobro, da bi bilo res, gre lahko za prevaro. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Če je videti predobro, da bi bilo res, gre lahko za prevaro. FOTO: Shutterstock

Na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT zaznavajo povečano število prevar pri rezervacijah počitniških nastanitev prek platforme Booking. Goljufi lahko zlorabijo profil legitimnega ponudnika ali objavijo lažen oglas. Bistveno pri tem je, da komunikacijo z uporabnikom poskušajo preusmeriti zunaj platforme.

image_alt
Izdajajo se za vsem poznano omrežje in kradejo podatke! Pozor, da se ne zgodi tudi vam

Tovrstne prevare, ki predstavljajo napredno obliko phisinga oz. ribarjenja, so najbolj pogoste ravno v času poletnih počitnic. Znane so pod imenom »Booking prevare«, čeprav so jih v preteklosti zaznali tudi na portalu Airbnb.

Uporabljajo lažne fotografije

Goljufi lahko uporabijo legitimen oglas ponudnika, ki svoje namestitve oddaja prek omenjene platforme. Kot so pojasnili na centru SI-CERT, to storijo s pomočjo kraje ponudnikovega gesla do platforme Booking in nato z uporabniki komunicirajo neposredno prek njegovega profila.

image_alt
Oškodovali so ga za več tisoč evrov! Pazite, da se ne zgodi tudi vam

Drugi način, kako poskušajo priti do uporabnikovih bančnih podatkov, pa je z objavo zelo privlačnega, a lažnega oglasa. Navadno gre za luksuzen apartma z najnovejšo opremo, ki se oddaja po izjemno nizki ceni. »Ponudba tipa predobro, da bi bilo res, pa je vedno znak za alarm,« ob tem poudarjajo strokovnjaki.

Če je prišlo do oškodovanja, lahko podate prijavo tudi na policijo. FOTO: Si-cert
Če je prišlo do oškodovanja, lahko podate prijavo tudi na policijo. FOTO: Si-cert

V primeru lažnega oglasa so slike nastanitve običajno ukradene, naslov pa izmišljen. Lokacijo in naslov nastanitve se lahko preveri na Google zemljevidih z uporabo funkcije 'street view' ter se jo primerja s fotografijami v oglasu. Objavljene fotografije pa se lahko preveri s pomočjo orodij TinEye in Google Images.

Bistveno pri teh goljufijah je dejstvo, da poskušajo goljufi komunikacijo z uporabnikom preusmeriti zunaj platforme Booking, tako da potencialno žrtev kontaktirajo prek WhatsAppa ali katere druge podobne aplikacije.

Poskušajo preusmeriti na drugo platformo

»Obvestijo ga, da je bila rezervacija odpovedana zaradi težav s preverjanjem kreditne kartice na Bookingu, pri čemer lahko tudi sami dejansko odpovejo rezervacijo. Ob tem pa uporabniku ponudijo možnost, da nastanitev ponovno rezervira in plača, kar prek povezave v sporočilu,« so zapisali v sporočilu za javnost.

image_alt
Babici ukradli 9 tisočakov – lahko se zgodi tudi vam

Ta povezava vodi na lažno spletno stran, ki zelo dobro kopira podobo platforme Booking. Na tej lažni strani je treba vnesti vse podatke o gostu ter podatke kreditne kartice. »Podatki kreditne kartice, ki jih uporabnik vnese v lažni obrazec, so posredovani prevarantom, ki tako dobijo dostop do denarja na računu,« opozarjajo pri SI-CERT.

Predobro, da bi bilo res?

Na odzivnem centru za kibernetsko varnost poudarjajo, da se ponudbe, ki delujejo predobre, da bi bile resnične, v večini primerov izkažejo za lažne. »V primeru, da naletite na luksuzen apartma ob morju, cena pa je zelo nizka, bodite še posebej pozorni. Dodatno lahko preverite fotografije, naslov in mnenja uporabnikov,« svetujejo strokovnjaki.

Goljufi poskušajo komunikacijo z uporabnikom preusmeriti zunaj platforme Booking. FOTO: Dado Ruvic Reuters
Goljufi poskušajo komunikacijo z uporabnikom preusmeriti zunaj platforme Booking. FOTO: Dado Ruvic Reuters

Prav tako svetujejo komunikacijo s ponudniki nastanitev le prek uradne platforme. Kot so poudarili, so uporabniki do vračila sredstev upravičeni le, če so rezervacijo in plačilo opravili prek uradne platforme.

Žrtvam tovrstnih prevar na SI-CERT svetujejo, da čim prej stopijo v stik s svojo banko. Če je prišlo do oškodovanja, lahko podajo prijavo tudi na policijo.

Preberite še:

image_alt
Žrtev je prejela SMS-sporočilo, ki ga je vzela resno. Sledilo je ...

image_alt
Pozor! Prevarantka zdaj ni več Tjaša, ampak Vesna

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije