BREZ OPRAVIČILA

Od kranjske porodnišnice zahtevajo milijon

Štiriletna Gaja nikoli ne bo sama hodila, sedela ali jedla. Starši prepričani, da so zdravniki predolgo čakali s porodom.
Fotografija: V porodnišnici ne prevzemajo odgovornosti. FOTO: Špela Ankele
Odpri galerijo
V porodnišnici ne prevzemajo odgovornosti. FOTO: Špela Ankele

KRANJ – V dvorano kranjskega sodišča sta  stopila oče in mama še ne petletne Gaje, ki je bila rojena v kranjski porodnišnici. Deklica ima cerebralno paralizo in epilepsijo, ne govori, ne sedi, v rokah ne more držati žlice. Takoj po rojstvu so jo oživljali. Starši in njihov pooblaščenec, odvetnik Aljoša Ravnikar, so prepričani, da je osebje Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj kršilo pravila stroke in da je bila med porodom storjena zdravniška napaka. Od porodnišnice zahtevajo odškodnino, ki jo je sodišče ocenilo na nekaj več kot milijon evrov. V porodnišnici so prepričani, da osebje ni storilo strokovne napake.

Sočustvujejo že, odgovornosti ne prevzamejo

»V BGP Kranj sočustvujemo s starši deklice Gaje, vendar pa odgovornosti za stanje otroka bolnišnica ne more prevzeti. Šlo je namreč za nesrečni primer, ki bi se zgodil in končal na enak način in z enako nesrečnim izidom v kateri koli porodnišnici in s katerim koli porodničarjem in babico. Osebje BGP Kranj ni storilo nobene strokovne napake, kar je potrdil tudi zunanji nadzor Zdravniške zbornice Slovenije,« je že pred začetkom obravnave pojasnila Polona Podnar, ki je konec aprila lani postala vršilka dolžnosti direktorice porodnišnice.

Na Zdravniški zbornici Slovenije so nam včeraj potrdili, da so primer že obravnavali, kajti nekdanja direktorica kranjske porodnišnice Andreja Cerkvenik Škafar je poleti 2014 na zbornico podala predlog za ekspertni nadzor, čemur je priložila kopije dokumentacije. »Ekspertni nadzor je bil izveden 13. novembra 2014. Ekspertna komisija je v primeru, o katerem sprašujete, podala mnenje, da je bil porod voden skrbno in v skladu z dobro zdravniško prakso,« nam je pojasnila Andreja Basle z Zdravniške zbornice Slovenije.

Podobno je v sodni dvorani včeraj povedala v. d. direktorice Polona Podnar, ki je ob pregledu dokumentacije, nastale med porodom, dodala: »Pri vseh mojih izkušnjah ne bi ukrepala drugače, kot so v BGP storili tisti dan.« Na novinarsko vprašanje, kaj bi morebitno izplačilo tako visoke odškodnine pomenilo za kranjsko porodnišnico, pa je bila jasna: »Za bolnišnico bi to pomenilo, da jo lahko zapremo.«

Niti opravičili se niso

Odvetnik Aljoša Ravnikar, ki zastopa dekličine starše, je prepričan, da bi morali v kranjski porodnišnici porod sprožiti pravočasno, kot tudi, da medicinsko osebje ni storilo vseh ustreznih preiskav in da so zamudili priložnost za carski rez. »Namesto da bi porod sprožili že dopoldne, so čakali sedem ur,« je pojasnil. Starši so že naročili izvedensko mnenje, ki po besedah odvetnika opozarja na več strokovnih napak.

Zdaj starši zaradi katastrofalne škode od BGP in Zavarovalnice Triglav zahtevajo 600.000 evrov odškodnine. Temu so dodane še tri rente in odškodnina, ki jo starši zahtevajo za prestane duševne bolečine. Skupna odškodnina, je pojasnil odvetnik Aljoša Ravnikar, znaša 720.000 evrov, in ne nekaj več kot milijon evrov, kot je bilo ta teden navedeno na spletni strani kranjskega sodišča.

Še to: kot je bilo razbrati iz odvetnikovih besed, zadeva niti ne bi zajadrala na sodišče, če bi se v kranjski porodnišnici odzvali drugače, kot so se. Tako pa se, je pojasnil odvetnik Aljoša Ravnikar, staršem ni nihče opravičil, celo več: »Dva meseca po porodu so v porodnišnici naleteli na aroganten odnos.«

Zdaj kranjsko sodišče čakata tehtanje dokazov in zasliševanje mnogih prič. Te bodo pred sodnico Ireno Ahačič stopile sredi maja, ko bo predvidoma znano tudi mnenje izvedenca ginekologije in porodništva. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije