Odredili hitri test zaradi suma vožnje pod vplivom prepovedanih drog
Prometni policisti so v ponedeljek v popoldanskih urah v Novi Gorici ustavili in preverili 37-letnega voznika osebnega avtomobila, državljana Italije, in mu v nadaljevanju postopka odredili hitri test zaradi suma vožnje pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi.
Hitri test je bil pozitiven na prepovedane droge (kokain in opiati), zato je bil italijanskemu vozniku odrejen strokovni pregled v zdravstveni ustanovi, ki ga je odločno odklonil. Tujemu vozniku je bila prepovedana nadaljnja vožnja in podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče.
Policisti PU Nova Gorica opozarjajo, da je vožnja pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Omenjene psihoaktivne substance (prepovedane droge, psihoaktivna zdravila itd.) zmanjšujejo človekove sposobnosti zaznavanja in predelave informacij, sposobnosti učinkovitega mišljenja in ustrezne motorične reakcije. Tako neposredno vplivajo na zmanjšanje prometne varnosti in povečajo možnost povzročitve prometne nesreče.
Uživalci prepovedanih drog pogosto v prometu pogosto ne reagirajo dovolj hitro oziroma pravočasno, imajo moteno koncentracijo, so nepozorni pri prehitevanju, saj je motena njihova ocena časa in razdalje, imajo omejeno gibljivost oči, prepozno zavirajo. Pogosto je opaziti tudi povečano pripravljenost za tveganje, agresijo do okolice oziroma soudeležencev v prometu.
Na Bovškem
Policisti PP Bovec so v torek v dopoldanskih urah na Bovškem ustavili in preverili voznika osebnega avtomobila. V nadaljevanju postopka so mu odredili preizkus alkoholiziranosti, ki je pokazal 1,57 mg/l. Vozniku je bila prepovedana nadaljnja vožnja in začasno odvzeto vozniško dovoljenje (po 113.a členu ZP-1), čaka pa ga še srečanje s sodnikom, saj bopodan obdolžilni predlog na okrajno sodišče.
Bodite odgovorni vozniki; preden sedete za volan, ne uživajte alkohola! Vozite v ustreznem psihofizičnem stanju, saj alkohol, prepovedane droge, psihoaktivna zdravila in druge psihoaktivne snovi ter utrujenost bistveno vplivajo na varno in zanesljivo udeležbo v cestnem prometu. Vse udeležence v cestnem prometu opozarjajo, da alkohol nikakor ne sodi za volan, saj je prav ta največkrat soodgovoren za prometne nesreče, ki se pogosto končajo z najhujšimi posledicami, tj. z invalidnostjo ali s smrtjo. Nastalih posledic in odgovornosti se je treba zavedati bistveno prej, saj ko te nastanejo, je žal prepozno in poti nazaj ni več. Ne dopustite, da bi zaradi vašega neodgovornega ravnanja ugasnilo življenje.
Poskrbite, da za volanom vozila nikoli ne sedi nekdo, ki uživa alkohol, oziroma krmilo vozila raje prepustite trezni osebi. V primeru, da bi uživali alkoholne pijače (ne glede na zaužito količino), pa se ne odločite za vožnjo v cestnem prometu. S tem boste poskrbeli za svojo varnost in varnost drugih udeležencev v cestnem prometu, saj bodo naše ceste bolj varne in tako tudi manj tragične. Alkohol najprej oslabi sposobnost normalnega miselnega presojanja. Voznik je tako prepričan, da vozi bolje kot dejansko, temu pa sledijo slabša sposobnost zaznavanja, napačne ocene razdalj, počasne reakcije, motnje pri ravnotežju, zožen zorni kot itd. V cestnem promet to pogosto pomeni izzivanje nevarnosti: prepočasna ali prehitra vožnja, težje obvladovanje ali spremljanje smeri vožnje, nevklopljeni smerni kazalci, ustavljanje pri zeleni luči, vožnja v rdečo luč itd.
{apester}62ff570ad144ef002ad979a3{/apester