DENAR PRENAKAZAN V NIGERIJO

To so Slovenci, ki so ogoljufali britanski BBC

Tanjo Čop po prejemu denarja namesto provizije čakal kazenski postopek. Glavni v zgodbi denarnih mul naj bi bil prodajalec Kraljev ulice.
Fotografija: Uroš Skopec (z rdečo kapo) se ni zagovarjal. FOTO: Aleksander Brudar
Odpri galerijo
Uroš Skopec (z rdečo kapo) se ni zagovarjal. FOTO: Aleksander Brudar

Goljufija na račun britanskega medijskega koncerna British Broadcasting Corporation (BBC), v katerem naj bi kot denarne mule za pranje denarja sodelovalo pet Slovencev, Tanja Čop, Sandi Mikulin, Branko Pavlović, Erika Novak in Uroš Skopec, je ljubljansko okrožno sodišče zaposlovala tudi dan pred začetkom božično-novoletnih praznikov. Edini, ki se doslej pred sodnikom Bernardom Tajnškom še ni pokazal, je Skopec.

BBC je bil, menda tudi ob pomoči Slovencev, ob 336.324 evrov. FOTO: Henry Nicholls, Reuters
BBC je bil, menda tudi ob pomoči Slovencev, ob 336.324 evrov. FOTO: Henry Nicholls, Reuters

Pričakovanja, da se bo to zgodilo tokrat, so se le uresničila. Sprva je prisluhnil, kaj mu v obtožnici očita tožilka Jerneja Pielick: da je Čopovo napeljeval h kaznivemu dejanju goljufije, zagrešil pa da je tudi kaznivo dejanje pranja denarja. Nato je 43-letnik odgovoril le, da se tokrat ne bo zagovarjal. In zakaj ne? Njegov zagovornik Žiga Klun je pojasnil, da je klienta videl šele drugič v življenju in da vsebinsko, kar se tiče tožilskih očitkov, z njim ni spregovoril niti besede. Zato je senatu predlagal, da se glavna obravnava sploh ne bi opravila. A ni bil uspešen.

Branko Pavlović (levo) in Sandi Mikulin. Foto: Dejan Javornik
Branko Pavlović (levo) in Sandi Mikulin. Foto: Dejan Javornik

Po novem letu se bo zdaj lahko Tajnšek končno lotil natančnega razčiščevanja primera, ki sega v leto 2019. Takrat je bil BBC zaradi posebne prevare ob 300.000 funtov oziroma tedanjih 336.324 evrov. Zanjo so poskrbeli za zdaj še neznani storilci, ki pa so očitno imeli še kako dobre povezave ne samo s Slovenijo, temveč tudi z Nigerijo, kamor je na koncu romalo 236.000 evrov. Iz tožilskih očitkov gre razumeti, da sta imela eno od pomembnejših vlog prav Skopec in Novakova. Prvi naj bi namreč v Salomonov oglasnik dal oglas, v katerem je iskal osebe, ki bi v zameno za dodaten zaslužek odprle bančne račune. Pri tem naj bi mu pomagala Novakova. Tej tožilka očita, da je Skopca, Mikulina in Pavlovića v času od 4. januarja do 1. februarja 2019 napeljevala h kaznivemu dejanju pranja denarja. Med drugim naj bi Mikulinu dajala navodila, da je od Pavlovića in svoje mame pridobil podatke o njunih transakcijskih računih. Čopova in Mikulin sta sicer poleg pranja denarja obtožena še pomoči pri kaznivem dejanju goljufije.

Šokirana ob prejetih tisočakih

Tanja Čop trdi, da ni vedela, od kod je izhajal denar. Foto: Dejan Javornik
Tanja Čop trdi, da ni vedela, od kod je izhajal denar. Foto: Dejan Javornik

Čopova trdi, da se ji niti sanjalo ni, za kaj gre v ozadju, ko je Skopcu naivno »posodila svoj račun«, da bi nekaj dodatno zaslužila oziroma za to prejela provizijo. Leta 2018 jo je namreč prosil, če lahko odpre nov bančni račun, na katerega ji bodo iz tujine nakazali denar. Takšno pomoč je sprva zavrnila, a jo je Skopec nato še večkrat kontaktiral. Tako ga je tudi bolje spoznala: »Vedela sem, da je prodajalec časopisa Kralji ulice.« Na koncu je popustila in šla 15. septembra 2018 odpret račun na banko NKBM. Tega je nato sporočila Skopcu, ta pa, kot je prepričano tožilstvo, Novakovi »ter tako bistveno pripomogel, da so storilci z vdorom v elektronsko komunikacijo, 5. februarja 2019, spravili v zmoto Richarda Parksa, uslužbenca BBC, ter dosegli, da je slednji 11. februarja 2019 z računa družbe BBC odredil izplačilo 300.000 funtov na račun Tanje Čop«.

Ko je Čopova pogledala na svoj transakcijski račun in zagledala tolikšno vsoto denarja, je, kot je razlagala, doživela šok. »Ustrašila sem se, saj mi Uroš ni nikoli povedal, koliko denarja bo prejel. Pričakovala sem nižji znesek. V paniki sem ga poklicala in mu rekla, da bom sredstva takoj nakazala nazaj. Uroš pa je začel kričati name, me žaliti in mi prepovedovati kakršna koli prenakazila teh sredstev,« je na sodišču zatrjevala Čopova. Ker se je menda bala, da bo z njo fizično obračunal, če ne bo sledila njegovim navodilom, je denar najprej zamenjala v evre in 269.600 evrov nakazala Pavloviću. Pozneje ji je dal navodilo, naj zanj dvigne 33.500 evrov, a ji to na banki ni več uspelo, saj so ji zaradi sumljivih transakcij zablokirali račun. Skupno so sicer organi pregona zavarovali 65.000 evrov. Obtožena je dodala, da pri vsem skupaj ne bi sodelovala, če bi vedela, da naj bi s tem storila kaznivo dejanje.

Erika Novak. FOTO: Dnevnik
Erika Novak. FOTO: Dnevnik

Nakazilo v Nigerijo

Da je bil zaveden, je na sodišču zatrjeval tudi Mikulin, pa četudi naj bi si prisvojil Pavlovićevo programsko opremo in gesla za spletno banko ter v Nigerijo, seveda v imenu Pavlovića, nakazal 236.000 evrov. Pavlović, ki je krivdo zanikal, je zatrdil, da se je z računom ukvarjal izključno njegov prijatelj Mikulin, on pa da je v zameno dobil le 10-odstotno provizijo, to je 30.000 evrov. Četudi gre za veliko vsoto, se mu to ni zdelo prav nič nenavadnega. Preprosto je namreč potreboval denar.

V celoti je krivdo zavrnila tudi Novakova. Povedala je, da o prevari BBC in pozneje prenakazilu denarja ne ve nič. Zatrdila je, da v Salomonovem oglasniku nikoli ni objavila oglasa. Prepričana je, da je pri soobtoženih postala lahka tarča, ker je bila zaradi pranja denarja v preteklosti že obsojena v drugi kazenski zadevi. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije