Plaz ju je zasul do vratu (FOTO)
Gorski reševalci so imeli v teh dneh kar veliko dela. Policijski helikopter je v nedeljo poletel na planino Zajamniki. Tam je po poročanju republiškega centra za obveščanje ob 13.14 planinka namreč nenadoma izgubila zavest. Posredovali so tudi gorski reševalci GRS Bohinj.
Kot je poročal tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos, so na Tolstem vrhu zaradi sproženega snežnega plazu in dveh planincev v njem posredovali gorski reševalci in posadka vojaškega helikopterja. Ta je z reševalci intervenirala tudi pri nesreči turnega smučarja na Vitrancu. »Razmere v gorah so zahtevne. Nevarnost proženja snežnih plazov nad gozdno mejo je 3. stopnje od petih. Opremite se s plazovnim trojčkom in se ga naučite uporabljati,« ob tem opozarja Kos.
Več o zasutih planincih so pojasnili na Gorski reševalni zvezi Slovenije. »Na poti na Tolsti vrh ju je zasul plaz. Na srečo sta jo odnesla brez poškodb. Posredovali so gorski reševalci GRS Tržič in reševalec letalec GRS Kranj s posadko helikopterja Slovenske vojske. Reševalno akcijo je močno oviral veter, vendar je posadka vseeno odložila reševalca letalca pri planincih, ki sta bila do vratu v snegu,« so pojasnili in dodali, da sta bila oba ustrezno opremljena.
»Da so razmere v gorah izjemno zahtevne in nevarne, priča tudi dejstvo, da smo v tem vikendu posredovali kar šestkrat. Vse, ki zahajate v gore v teh zimskih dneh, opozarjamo na izjemno zahtevne razmere, ki zahtevajo ustrezno opremo in veliko izkušenj. Posebno nevarno pa bo v visokogorju v prihodnjih dneh, saj je napovedana inverzija. Previdno!« so sklenili.
Nevarnost je težko prepoznati
Da se z razmerami v visokogorju v teh dneh ne gre šaliti, saj je nevarnost snežnih plazov nad gozdno mejo tretje stopnje, nižje, tudi pod nadmorsko višino 1000 metrov, pa druge, opozarjajo tudi na Agenciji RS za okolje (Arso). Zlasti so nevarna mesta s sveže napihanim snegom, ta so predvsem na južnih pobočjih nad gozdno mejo. Sneg je prekril tudi stare klože, zato je nevarnost težko prepoznati. Predvsem na mestih, kjer je novega snega manj, se lahko že pod manjšo obremenitvijo sproži snežni plaz kložastega snega.
Posebno nevarno bo v visokogorju v prihodnjih dneh, saj je napovedana inverzija.
Ob otoplitvi v teh dneh je pričakovano tudi spontano plazenje bolj mokrega snega. To velja zlasti na osončenih travnatih pobočjih. Pod nadmorsko višino okoli 1600 metrov lahko popustijo tudi posamezne klože. Snežni plazovi s strmih pobočij so pričakovani tudi v predalpskem svetu; na severnem Primorskem, v Škofjeloškem in Polhograjskem hribovju ter v Zasavju.
Ob koncu tedna je bilo v gorah precej sončno, marsikje je pihal okrepljen veter severnih smeri. Na izpostavljenih mestih je odnašal sneg in gradil snežne zamete, opasti in klože, ki so predvsem na južnih pobočjih. V visokogorju je na grebenih spihal sneg vse do trdne podlage, ponekod celo do kopnega. V bolj zatišnih legah je zaradi nekoliko toplejšega vremena potekal hitrejši proces preobrazbe snežne odeje, ki se je bolje sprijela s starejšimi plastmi. Snežne razmere so mešane. Kar nekaj je še pršiča, zaradi vpliva vetra in sonca se je začela pojavljati skorja. Ob izrazitejši otoplitvi se bo sneg predvsem na osončenih legah sredogorja in nižjih hribov ojužil in začel hitreje preobražati, v visokogorju bo ta proces počasnejši.
Zlasti so tvegana mesta s sveže napihanim snegom, predvsem na južnih pobočjih nad gozdno mejo.
Pričakovati je, da se bo nevarnost snežnih plazov v drugi polovici tedna zmanjšala, na grebenih pa se bo povečala nevarnost zdrsa, še opozarjajo na Arsu.