IZŽIVLJANJE NAD VRSTNIKOM

»Prosim, ne, je že dobil!« Med nasilneži s Ptuja tudi dekleta. Pojavil se je novi posnetek (FOTO)

Dekleta so bila sprva glasna in so spodbujala nasilneže, nato so jih po seriji udarcev mirila. V uredništvo smo prejeli še en posnetek nasilja, menda iste skupine mladoletnikov.
Fotografija: Še en primer nasilja je zaokrožil na Facebooku, menda iste ekipe. FOTO: Zaslonski posnetek
Odpri galerijo
Še en primer nasilja je zaokrožil na Facebooku, menda iste ekipe. FOTO: Zaslonski posnetek

Kot smo pisali, je na družabnih omrežjih zaokrožil posnetek, s katerega je razvidno, kako skupina mladoletnikov fizično napade vrstnika. Incident se je zgodil na Ptuju. Med pretepači so fantje in dekleta. Kmalu za prvim posnetkom se je pojavil še eden, menda bolj kot ne iste skupine.

Napadeni fant je sicer prosil za milost, a ga ekipa ni upoštevala.

Moral je klečati, medtem ko je sprejemal brce. FOTO: Zaslonski Posnetek
Moral je klečati, medtem ko je sprejemal brce. FOTO: Zaslonski Posnetek

Moral je klečati na tleh, drug za drugim pa so se prijavljali za udarce. Fant se je vsakokrat zgrudil, a so mu nasilneži dali le pet sekund časa, da se postavi na kolena. 

»Dobro me poslušaj. Jaz sem prvi,« je svoje udarce napovedal nasilnež. Kmalu se je oglasilo dekle, ki je reklo, da je ona druga ... Več se jih je zvrstilo, ob tem pa se sliši tudi prestrašen vzdih dekleta, ko je bil eden od udarcev še posebej močan. 

Dekle, ki je bilo sicer del skupine nasilnežev, je poskušalo pomiriti zadevo »E**** (v posnetku se sliši ime, op.), rahlo, prosim« in še »Prosim, ne, je že dobil« in še »Stop, nehajte, umirite se,« je mirilo dekle. 

Do pretepa je domnevno prišlo zaradi žalitev enega od deklet, ker naj bi ji rekli, da je k****. Od vrstnika so zahtevali, da se po vseh udarcih še opraviči, posnetek pa se zaključi z opozorili, naj pretep prenehajo, ker »nas gledajo«. 

Še en primer nasilja je zaokrožil na Facebooku, menda iste ekipe. FOTO: Zaslonski posnetek
Še en primer nasilja je zaokrožil na Facebooku, menda iste ekipe. FOTO: Zaslonski posnetek

Zaokrožil še en posnetek s Štajerske

V uredništvo pa smo prejeli še en napad na najstnika. »Očitno ima glavno vlogo ista skupina, ki se je danes pojavlja v medijih. Posnetek je pravkar zaokrožil na Facebooku,« smo prejeli sporočilo.

Ali gre za isto skupino, ne vemo, je pa s posnetka razvidno, da so se vrstnika lotili na podoben način. Sprva so se zvrstili drug za drugim (med njimi tudi dekle) in vrstnika udarjali, predvsem s »focnami«, nato pa so od njega zahtevali, da se opraviči. »Zaslužiš si to. Opraviči se in glej v oke, ko se opravičuješ,« so mu zabrusili po udarcih.

V komentarjih vsi močno obsojajo nasilje, a hkrati vemo, da številni pogosto pogledajo stran, ko pride do nasilja, nekateri celo pri lastnih otrocih.

Policisti obravnavajo dva primera: sum storitve kaznivega dejanja nasilništva in neupravičeno snemanje

Policisti so bili s posnetkom seznanjeni v nedeljo in so že začeli zbirati obvestila in vse zakonsko predpisane ukrepe. Danes so sporočili, da so bili ptujski policisti po dosedanjem preverjanju seznanjeni z obstojem dveh posnetkov nasilnih ravnanj mladih, objavljenih na družbenih omrežjih.

V obeh primerih intenzivno zbirajo obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja nasilništva, v enem primeru tudi neupravičenega slikovnega snemanja.

Mariborski policisti pozivajo vse, ki imajo kakršne koli informacije o dogodku, da se obrnejo na policijo.

»Policisti obravnavamo vsak prijavljen ali zaznan primer in v skladu z danimi pooblastili preiskujemo dogodek, ugotavljamo povzročitelje, nudimo pomoč žrtvi in govorimo s pričami dogodka,« pravijo.

Glede na starost povzročitelja obveščajo pristojno državno tožilstvo v obliki  kazenske ovadbe (če je starejši od 14 let) ali v obliki poročila o protipravnem dejanju. V primeru prekrška policija polnoletnemu kršitelju izda plačilni nalog. Če je kršitelj star med 14 in 18 let, policija pošlje obdolžilni predlog na pristojno sodišče.

Pomembna vloga staršev

Pomembna je tudi vloga staršev, pravijo na policiji. »Takoj ko prepoznajo nenavadno obnašanje otroka, se morajo z njim pogovoriti. Lažje to storijo starši, ki ves čas komunicirajo z otrokom, se z njim pogovarjajo, jim otrok zaupa in tako jim bo zaupal tudi neprijetno izkušnjo.«

Pri tem poudarjajo, da se je treba z otroki tako v šolskem kot domačem okolju ves čas pogovarjati, pridobiti njihovo zaupanje, da bodo znali in zmogli poiskati pomoč v primerih nasilja, obenem pa s tem otroke naučimo odgovornega ravnanja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij