LETO 2023

Rekordno število gorskih nesreč, največ poškodb med mladimi

Podatki kažejo, da je intervencij in nesreč v gorah vse več, predvsem zaradi povečanega obiska gora.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: PU Kranj
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: PU Kranj

Gorska reševalna zveza Slovenije (GRZS) je objavila podatke števila nesreč v gorah za lansko leto. Iz njih izhaja, da so imeli gorski reševalci lani rekordno število intervencij. Posredovali so 687-krat, leto prej 667-krat.

Največ nesreč se je zgodilo na območju Bohinja (90) in Tolmina (84). 

Gorski reševalci so turiste reševali v 293 intervencijah, na 322 so jo osebe odnesle brez poškodb.

Iz statistike posredovanj izhaja, da so nesreče najpogosteje povzročili zdrsi (164) in nepoznavanja terena (146).

Helikopter je sodeloval pri 295 intervencijah oziroma 43 odstotkih vseh nesreč.

V letu 2023 se je 28 nesreč končalo s smrtnim izidom, leto prej 38. 20 odstotkov oziroma 139 primerov ponesrečenih je bilo med mladimi v starostni skupini od 20 do 29 let. 

Podatki kažejo, da je intervencij in nesreč v gorah vse več, predvsem zaradi povečanega obiska gora. »V zadnjih desetih letih se je število intervencij s 392 (leta 2013) povzpelo na skoraj 700 (687 v letu 2023). Lansko leto z 20 več intervencijami v primerjavi z letom poprej je kazalnik, da veliko obiskovalcev slovenskih gora še vedno ne upošteva osnovnih pravil, ki jih moramo upoštevati že pred odhodom v gore,« so zapisali v sporočilu za javnost v GRZS.

Po pomoč k državi

GRZS si želi urediti problematiko plačljivosti gorskega reševanja, zato z obrambnim ministrstvom pripravljajo predloge za sprejem novega zakona o gorskem reševanju. »Država bo morala poiskati ustrezno finančno vzdržno rešitev za pokrivanje stroškov reševalnih akcij, še posebno helikopterskih reševanj, ki v zadnjem času, tudi zaradi velikega povečanja števila reševanj tujih državljanov, hitro naraščajo. Turisti, ki zahajajo v slovenske gore, so velikokrat slabo pripravljeni, brez ustrezne opreme, velikokrat podcenijo zahtevnost slovenskih gora,« so zapisali in dodali, da gorski reševalci že 110 let delujejo prostovoljno, zato je čas za spremembe.

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije