ROP

Roparjema 12 in 13 let

Sodnica je pri izreku kazni za Aleša Dovgana in Dejan Kosa upoštevala sporazum o priznanju krivde, ki sta ga prej sklenila s tožilstvom.
Fotografija: Dejan Kos (levo) in Aleš Dovgan ob izreku kazenske sankcije na celjskem sodišču Foto: Mojca Marot
Odpri galerijo
Dejan Kos (levo) in Aleš Dovgan ob izreku kazenske sankcije na celjskem sodišču Foto: Mojca Marot

Presenečenj ob včerajšnjem izreku kazenske sankcije po priznani krivdi obdolžencev, ki sta se s tožilstvom pogodila za nekoliko milejšo kazen, ni bilo. Aleš Dovgan in Dejan Kos, ki sta skupaj oropala več bencinskih servisov in pošt na območju Ljubljane, Maribora, Celja, Velenja, Vranskega, Štor in Dramelj, bosta tako za zapahi preživela več let.

Dovgan 13 let, saj je poleg 15 skupnih zagrešil sam še en rop, ob tem pa mu je tožilstvo očitalo še nevarno vožnjo in preprečitev uradnega dejanja uradnim osebam, konkretno njegovim nekdanjim kolegom policistom, ker se jim je ob aretaciji sredi januarja letos upiral. Kos bo zaradi 15 ropov v zaporu leto manj, skupaj pa bosta morala v proračun povrniti več kot 50.000 evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi. Ni pa sodnica sledila predlogu tožilstva, da bi Dovganu odvzeli tudi njegovo edino nepremičnino – stanovanje, v katerem zdaj živita njegova partnerica in mladoletna hči, saj bi šlo po oceni sodišča za nesorazmeren ukrep in poseg v ustavne pravice njegovih družinskih članov. Ob tem je nepremičnina obremenjena s hipoteko in je vprašanje, kolikšen bi bil sploh izplen.

Kot je bilo slišati, sta bila obdolžena pri ropih precej nasilna, saj sta uslužbence, po večini pa uslužbenke bencinskih servisov in pošt presenetila vedno tik pred zaprtjem poslovalnic. Do njih je, oborožen s pištolo, največkrat prvi stopil Kos in od njih zahteval, da ga pospremijo do trezorja. Če ga niso želeli odpreti, jim je dodatno zagrozil z neposrednim napadom na življenje in telo. Če pa v trezorju ni bilo veliko denarja, je zahteval, da izpraznijo še blagajno. Dovgan je medtem opazoval okolico, pri zadnjem ropu januarja letos pa sta vlogi zamenjala. Potem sta se skupaj odpeljala in si razdelila plen.

Čeprav sta oba dejala, da jima je za vse, kar sta storila in kar so zaradi njiju morali pretrpeti uslužbenci pošt in bencinskih servisov, iskreno žal, sodnico pa prosila, naj jima kljub podpisanemu sporazumu kazen še nekoliko zniža, je povsem sledila sporazumu. »Ko sodišče sporazum sprejme, vanj ne sme več posegati. Presojam lahko izključno zakonitost in ali je omilitvena kazen še sprejemljiva,« je razložila sodnica Alenka Jazbinšek Žgank. Prav tako je sledila predlogu tožilstva, da se obema podaljša pripor do pravnomočnosti sodbe.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije