GROZLJIVE RAZMERE

Slovenski starši ogročeni: »Zapirajo jih kot v koncentracijsko taborišče«

Starši varovancev opozarjajo na grozljive razmere. Od 17 kopalnic uporabljajo le eno, saj v drugih zamaka.
Fotografija: Zelo redko se zgodi, da se uporabniki CSIA lahko naužijejo svežega zraka. FOTO: CUDV Draga
Odpri galerijo
Zelo redko se zgodi, da se uporabniki CSIA lahko naužijejo svežega zraka. FOTO: CUDV Draga

ANKARAN – Kar 18 let so otroci in odrasli s posebnimi potrebami s Primorske čakali na svoj drugi dom. Zdaj, ko so ga le dobili, še ne slabo leto po odprtju Centra slovenske Istre Ankaran (CSIA), ki je enota Centra za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Draga, so močno razočarani. Po razrešitvi Valerije Bužan z mesta direktorice CUDV Draga je mesto v. d. direktorice na začetku junija nastopila Tatjana Popović. A po pripovedovanju ogorčenih staršev ji vodenje ne gre dobro od rok. Kot zatrjujejo, so se težave začele z njenim imenovanjem, in v novozgrajenem centru so zavladale grozljive razmere.

Kot v koncentracijskem taborišču

Zaradi prehitrega vseljevanja in premalo osebja je 17 varovancev, oseb z najtežjimi motnjami v duševnem in telesnem razvoju, od njih je sedem nepokretnih, prepuščeno pomanjkljivi skrbi. Ponoči jih morajo zaklepati v sobe, saj za njih skrbi le ena oseba, zdravniške oskrbe sploh nimajo, vsi se umivajo v eni sami kopalnici, jesti morajo na hodniku, sedeč na vrečah, hrano pa jim strežejo oskrbovalke, ki prej čistijo stranišče.

V. d. direktorice Tatjana Popović trdi, da je v Centru slovenske Istre Ankaran vse v redu. FOTO: Igor Mali
V. d. direktorice Tatjana Popović trdi, da je v Centru slovenske Istre Ankaran vse v redu. FOTO: Igor Mali

Starši so seveda ogorčeni, predvsem pa zaskrbljeni. Kot nam pove Mario Gergeta iz Izole, oče 41-letnega varovanca centra, sicer pa tudi predsednik sveta staršev in podpredsednik sveta zavoda, je problem v tem, da se novo vodstvo CUDV Draga ne drži predvidenega delovnega načrta. V njem je bilo načrtovano, da bo letos nastanjenih sedem varovancev, vendar so jih, kot že rečeno, čez poletje vselili preveč. Za 17 najtežjih invalidov skrbi pet varuhov, dve medicinski sestri in dve oskrbovalki, kar je veliko premalo, to pa se še posebno pokaže ponoči, ko z njimi ostane samo ena oseba. »Ponoči po nalogu v. d. direktorice dežura le ena varuhinja ali ena medicinska sestra, kar je absolutno premalo. Ta ena oseba mora obračati tri nepokretne varovance in skrbeti za njihovo higieno, saj se lahko polulajo ali pokakajo. Nekateri ponoči doživijo epileptični napad, drugi potrebujejo aspiracijo. Ker ena tega ne zmore obvladovati, mora nekatere zakleniti v sobe, da lahko poskrbi za druge. Zapirajo jih kot v koncentracijsko taborišče! To je nečloveško! Kaj če izbruhne požar? Kdo jim bo pomagal? Kaj če kdo umre, ker ne bo dobil aspiracije, ker bo morala edina oseba reševati epileptični napad? Gre vendar za najtežje invalide, saj lahko še kdo umre,« je ves iz sebe Mario Gergeta.

S stranišča naravnost v kuhinjo

Povsem neprimerne so tudi higienske razmere, nadaljuje. Od 17 kopalnic lahko uporabljajo le eno, saj v drugih zamaka. V lepih sončnih dneh so zaprti v notranjost, saj jih preobremenjeno osebje ne zmore odpeljati ven na zrak, zato je ogroženo njihovo zdravje. Ker čez dan jedilnico zasedejo pokretni uporabniki, šolarji, ki jih starši vsak dan pripeljejo v CSIA, morajo stalni uporabniki jesti kar na hodniku, kjer jim razdelita hrano oskrbovalki, ki prej čistita sanitarije. Čistilke namreč nimajo. »To ne gre skupaj, stranišče in kuhinja, to je vendar nevarno za okužbo. Zelo nas skrbi tudi zaradi neprimerne zdravstvene oskrbe! Varovancem pripada zdravstveno varstvo, a ga tukaj niso deležni. V delovnem načrtu ustanove je zapisano, da jim pripada zdravnik, ki bo pokrival vse uporabnike. A ga ni! Če se kar koli zgodi, moramo starši po otroke in jih voziti k zdravniku in na urgenco. To je nesprejemljivo in mimo vseh standardov,« je ogorčen predstavnik staršev.

Po odstavitvi Valerije Bužan se v CUDV Draga zapleta. FOTO: Marko Feist
Po odstavitvi Valerije Bužan se v CUDV Draga zapleta. FOTO: Marko Feist

Starše jezi tudi to, da bo novo vodstvo še povišalo ceno oskrbnine, ki znaša 2000 evrov na mesec. »Za ta denar naši otroci životarijo v CSIA, maloštevilni zaposleni pa izgorevajo pri tem delu. Vse skupaj je prišlo že do točke, da nekateri svoje otroke zaradi skrbi za njihovo zdravje popoldan odpeljejo domov in jih zjutraj pripeljejo v zavod. Ali celo razmišljajo, da bi jih izpisali iz zavoda,« je še povedal.

V. d. direktorice očitke zavrača

Na težave pa ne opozarjajo samo starši, ampak tudi zdaj že nekdanja vodja CSIA Štefana Skaza. A namesto da bi se vodstvo skupaj z njo lotilo odpravljanja težav, na katere je opozorila, jo je odstavilo z mesta vodje in jo premestilo v enoto na Škofljici.
Ko v. d. direktorice Tatjano Popović prosimo za pojasnilo o očitkih staršev o pomanjkanju delovne sile in slabih razmerah v CSIA, vse zavrne in pojasni, da je število zaposlenih glede na število sprejetih uporabnikov še vedno nad normativom. Zavrnila je tudi očitek staršev, da ponoči varovance zaklepajo v sobe.

Najtežji invalidi so na svoj drugi dom, Center slovenske Istre Ankaran, čakali 18 let, zdaj so močno razočarani. FOTO: CUDV Draga
Najtežji invalidi so na svoj drugi dom, Center slovenske Istre Ankaran, čakali 18 let, zdaj so močno razočarani. FOTO: CUDV Draga

O oskrbovalkah, ki čistita stranišča in delita hrano varovancem, je zapisala: »Po veljavni sistemizaciji je delo oskrbovalke raznoliko in med drugim vključuje tako skrb za razdeljevanje hrane kot skrb za urejenost in čistočo zgradb in njihove okolice.«
Popovićevo prosimo, naj pojasni razrešitev Štefane Skaza kot vodje CSIA. »Direktor sam postavi vodjo izmed strokovnih delavcev in jo ima tudi pravico s tega položaja umakniti. Če svojih nalog vodje ne opravlja tako, kot je dogovorjeno in kot je v korist vseh deležnikov, mu direktor to pooblastilo prekliče. Kljub večkratnim pozivom, naj mi glede na težave, ki se pojavljajo v enoti CSIA, posreduje predloge za rešitev nastalih težav, teh od nje nisem dobila,« je razložila premestitev Skazove v drugo enoto.

Na odprtju februarja letos še nihče ni slutil, kakšne težave bodo nastopile. FOTO: CUDV Draga
Na odprtju februarja letos še nihče ni slutil, kakšne težave bodo nastopile. FOTO: CUDV Draga

A v uredništvu hranimo pismo Štefane Skaza z datumom 27. september 2019, v katerem opozarja prav na vse to, nad čemer so ogorčeni starši varovancev, in predlaga rešitve ter razloži, da od menjave vodstva sploh nima vpliva na vseljevanje varovancev niti na delovanje enote, ki jo je vodila. »Na to, kakšna bo dinamika sprejemov, nisem imela možnosti vplivati, saj ne samo da nisem bila vabljena na strokovni svet, nisem mogla dobiti niti zapisnika. Sem pa na to, da je treba najprej do konca urediti vse pomanjkljivosti in potem nadaljevati sprejeme, prvič opozorila z mailom že 17. junija,« je zapisala. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije