Strela v 18 planincev, vse poškodovane prepeljali v dolino: Skoraj neverjetno je, da ni bil nihče mrtev
Strela na Malem Triglavu je včeraj okoli 15. ure usekala v kar 18 planincev in jih poškodovala 12, eden je bil huje ranjen, vendar ni bil v smrtni nevarnosti. Dežurna ekipa helikopterske nujne medicinske pomoči je prevažala razpoložljive gorske reševalce čim višje na goro, da so lahko čim prej pomagali poškodovanim. Gregor Dolinar, predsednik GRZS, nam je sprva sporočil: »V Krmi smo organizirali štab in aktivirali pet društev GRS za pomoč v visokogorju. Ta hip čakamo na vremensko okno, da bi tistega, ki je najhuje poškodovan, spravili v bolnišnico.«
Izvedeli smo, da so bili preostali gorski reševalci iz Mojstrane, Kranjske Gore in Rateč skupaj z dežurno ekipo GRS na Brniku in helikopterjem slovenske policije zaradi megle ujeti na Kredarici, na pomoč je priletel še helikopter Slovenske vojske. Da je na Kredarici od sredine dneva potekala reševalna akcija več pohodnikov, je sporočila tudi kranjska policijska uprava. Strela naj bi na območje, kjer so bili pohodniki, udarila večkrat. Zgodilo se je, ko se je skupina planincev vračala s Triglava proti Malemu Triglavu in Kredarici.
Klasično reševanje
»Ekipa je s policijskim helikopterjem na območje Triglava priletela v normalnem vremenu, a se je vmes zelo poslabšalo in zahtevalo pristanek helikopterja,« je povedal Bojan Kos s kranjske policijske uprave.
»Najprej so bili obveščeni, da naj bi bil poškodovan samo eden, ugotovljeno pa je bilo, da jih je več. Zato je ekipa začela klasično reševanje. S pomočjo drugih pohodnikov, gorskega vodnika in osebja Kredarice so bili vsi uspešno pospremljeni do Kredarice. Enega so morali nositi. Ekipa policijskega helikopterja je omogočila, da so vsi poškodovanci dobili pomoč zdravnika in reševalcev.« Zaradi večjega števila poškodovanih in slabega vremena so bili, kot rečeno, aktivirani tudi helikopter Slovenske vojske in gorski reševalci, ki so morali še dolgo pomagati pri reševanju in poskušali opraviti transport vsaj huje poškodovanega pohodnika v zdravstveno ustanovo. Aktivirani so bili GRS Rateče, Kranjska Gora, Mojstrana in Bohinj.
Ob petkovi nesreči na Triglavu znova opozorila o varni hoji v hribe
Gorski reševalci in drugi, ki so sodelovali pri reševanju 18 ponesrečencev, v katere je v petek na Triglavu udarila strela, so po zaključeni akciji danes na novinarski konferenci v Mojstrani predstavili podrobnosti reševanja. Ob tem so znova opozorili, kako pomembno je pri hoji v gore spremljati razvoj vremena in ga ne podcenjevati.
Kljub temu je na območje, kjer se je zadrževalo 18 pohodnikov iz različnih manjših skupin, nekaj minut pred 15. uro najmanj trikrat udarila strela. V vsaj dve osebi je strela udarila neposredno, v eno žensko naj bi udarila dvakrat. Udar strele je tudi ostale pohodnike razmetal po skalovju. Dve osebi sta bili huje poškodovani, ostale lažje.
Med udeleženci je nastala panika in zmeda, so pa sami poklicali na številko 112 in o nesreči obvestili reševalce. Kot so pojasnili reševalci, je bilo reševanje zelo zahtevno, saj je bilo vreme izredno slabo, razmere na gori pa zaradi velikega števila poškodovanih kritične.
Zaradi megle helikoptersko reševanje ni bilo možno. Nekaj čez 19. uro so, kot je povedal Arnol, ugotovili, da zaradi vremenskih razmer tudi klasično reševanje ni mogoče, zato so se skupaj z zdravnico, ki je bila v dežurni helikopterski ekipi, odločili, da z izjemo dveh huje poškodovanih, ostali ponesrečenci noč prebijejo v planinski koči na Kredarici.
Danes zjutraj je policijski helikopter pet ponesrečencev prepeljal v Splošno bolnišnico Jesenice, 11 pa v ljubljanski univerzitetni klinični center, kjer so ostali na 24-urnem opazovanju, helikopter pa je v dolino prepeljal še reševalce.
Kot je povedal gorski reševalec - zdravnik Primož Trunk, so bili poškodovani na srečo stabilni. Večina je imela prizadet živčni sistem z izraženim mravljinčenjem po različnih delih telesa, nekaj je bilo tudi opeklinskih ran, ki jih povzroči električni tok ob vstopu in izstopu v telo. Udar strele pogosto povzroči tudi motnje srčnega ritma.
Poškodovani, med katerimi sta bila tudi dva tujca, po dosedanjih informacijah pa so bili vsi udeleženci odrasli, so pri sestopu pomagali drug drugemu, tako da so prestrašeni in premraženi uspeli priti do Kredarice oziroma vsaj do Konte, od koder so jim naprej pomagali gorski reševalci. »Na koncu je bil to zelo srečen dan. Skoraj neverjetno je, da ni bil nihče mrtev,« povedal vodja reševalne akcije Iztok Arnol.
STA
Podpredsednik GRZS Klemen Belhar je ob tem sporočil: »Vsem pohodnikom svetujem, da si pri odpravi v gore natančno pogledajo vremensko napoved. Ob tem je treba v gore zgodaj in se z vrha vračati do 13. ure.« Izvedeli smo, da so bili popoldnevi na Triglavu že ves teden nevihtni. »Triglav je ob slabem vremenu še posebno nevarna gora. Ker je tako množičen, ker je to naša najvišja gora, strele pa udarijo najvišje, ker je na grebenu vse polno zajl in jeklenic!« je dodal Belhar.