Tako je po obtožbah o zlorabi redovnic Vatikan ukrepal zoper patra Rupnika
Proti slovenskemu patru in umetniku Marku Ivanu Rupniku so bile lani vložene obtožbe o domnevnih psihičnih in spolnih zlorabah redovnic, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa, sklicujoč se na sporočilo jezuitskega reda.
Pater Rupnik je znan sakralni umetnik. Leta 2000 je prejel Prešernovo nagrado za mozaično poslikavo papeževe kapele Odrešenikove matere v Vatikanu. Ob jubileju usmiljenja, ki ga je leta 2016 razglasil papež Frančišek, pa je ustvaril znak oz. logotip, ki prikazuje Jezusa oziroma Boga, ki nosi izgubljenega človeka, Adama, na svojih ramenih.
Obtožbe zoper Rupnika so bile vložene leta 2021, vendar so očitana mu kazniva dejanja zastarala, so sporočili iz dikasterija za nauk vere v Vatikanu. V zvezi z obtožbami je bila sicer uvedena preliminarna preiskava, poroča Ansa, ki se pri tem sklicuje na sporočilo za javnost Družbe Jezusove. Kot ob tem še navajajo, je dikasterij prejel pritožbo zoper Rupnika glede njegovega načina opravljanja službe, pri čemer ni šlo za mladoletne osebe. Kot dodaja, naj bi se obtožba nanašala na dogajanje iz zgodnjih 90. let minulega stoletja, žrtve pa naj bi bile redovnice ljubljanske skupnosti Loyola.
»Dejstva je treba šteti za zastarana«
Po proučitvi rezultatov preiskave je dikasterij ugotovil, da je treba zadevna dejstva šteti za zastarana, zato je primer v začetku letošnjega oktobra zaključil. Kljub temu še naprej ostajajo v veljavi ukrepi, ki so jih med predhodno preiskavo zoper Rupnika sprejeli v Vatikanu, so dodali v sporočilu jezuitov. Tako ima med drugim prepoved opravljanja spovedi, duhovnega vodenja in spremljanja duhovnih vaj. Poleg tega mu je bilo prepovedano javno delovanje brez dovoljenja krajevnega predstojnika.